středa
7. srpna 2024
svátek slaví Lada
Titulní strana knihy
© Jan Rendek



Hrady a zámky aneb průzkum soukromí našich předků

ČR: V Čechách a na Moravě najdeme stavby nebo zříceniny z téměř všech období – od slovanských hradišť a románských rotund přes rozsáhlé středověké hrady až po noblesní zámky. Také jste těchto sídel na svých cestách navštívili už opravdu hodně a nyní ztrácíte přehled? Pak se vám určitě bude hodit přehledná a ucelená kniha Hrady a zámky, kterou vydalo Ottovo nakladatelství. Vybrat si můžete ze 150 památek.

Autor článku: 
Iva Kulihová

Sestavil ji přední český historik PhDr. Vladimír Brych a jedinečnými fotografiemi ji doplnil Jan Rendek. Praktická publikace vám pomůže s plánováním výletů a dozvíte se v ní užitečné informace, které po cestě rozhodně využijete.

 

Na návštěvě u rytířů a bílých paní

Snad každý český hrad má svou tajemnou legendu, která mu přidává na atraktivitě. Středověká sídla odjakživa podněcovala lidskou fantazii už proto, že stávala většinou samostatně na kopci uprostřed lesů kvůli nedobytnosti a nezřídka se na jejich území odehrávaly zásadní dějinné události. Při procházení hrady nás samozřejmě zajímá také praktická stránka věci – rádi zkoumáme, jak se vařilo v černé kuchyni, kam chodili obyvatelé na záchod nebo proč měli tak malé postele. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou potom průvodci v dobových kostýmech i různá vystoupení šermířů, jež nám přibližují minulé časy v ještě autentičtějším světle.

 

Těžký život šlechticů

Na zámcích můžete obdivovat především vybavení interiérů, které vypadá, jako by obyvatelé právě před chvílí odešli. Promítá se do nich nedávná historie a osudy českých šlechtických rodů. Šternberkové, Nosticové, Kinští, Kolowratové a mnoho dalších o svoje rodová sídla kvůli válečným běsům a následnému komunistickému převratu přišli. Následně se uchýlili do emigrace v zahraničí, anebo tvrdě pracovali v dělnických profesích. Po revoluci, kdy se část zestátněných zámků navrátila zpátky do rukou svých původních majitelů, došlo k rozsáhlým rekonstrukcím a rozkvětu zdevastovaných památek. Můžeme tedy mluvit o zázraku, když se dnes procházíme komnatami těchto architektonických skvostů, jejichž silueta se odráží na hladině rybníka v zámecké zahradě. I okolí zámků se navrací k původní podobě a obnovené altánky, sýpky, hospodářské budovy či oranžerie jim dodávají ještě větší lesk.

Více informací o knize Hrady a zámky najdete na www.kniha-mesice.cz 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDBUCIE: Největší letní událostí školy je bezpochyby již 15. ročník Sportiády s podtitulem Rozhoupej loď, která vyvrcholila v pátek 2. 8. ve škole v Pardubičkách. Sportiáda je zaměřena na sportovní dovednosti plné soutěží v podobě variace Bocci, agility se psem, dračí lodě apod. Škola se aktivně zúčastní akce Sportovní park v parku Na Špici. Návštěvníci mohou finančně pomoci rozhoupat loďku v Automatických mlýnech a tím tak budovat bezpečný přístav pro žáky školy.

Pardubický kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.08.2024

VARŠAVA: Ministr kultury Martin Baxa se v pátek 2. srpna na českém velvyslanectví ve Varšavě setkal s operní a divadelní režisérkou, pedagožkou Jitkou Stokalskou, která dlouhodobě žije a působí v Polsku. Za její umělecký přínos v oblasti hudebního divadla a za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí jí udělil medaili Ministerstva kultury ČR Artis Bohemiae Amicis.  Jitka Stokalská  patří v Polsku k ikonám operní režie, více než 40 let působila ve Varšavské komorní opeře. Je držitelkou prestižní Ceny Jana Kiepury a ceny polského ministerstva kultury Gloria Artis.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Ostatní
Co se děje
05.08.2024

TŘEBÍČ: V prostorách nádherně rekonstruovaného, staletími dotýkaného židovského města v Třebíči se ve dnech 31. 7. - 4. 8. konal další ročník festivalu Male Chajim.

V celém ghetu vzniklo několik malých komorních scén a na jedné z nich, poeticky nazvané Pod lípou, se opět představili prostějovští loutkáři ze spolku Starost. Přestože celý rok pilně zkoušeli nové příběhy manželů Modcheho a jeho "zgruntu hodné " a vůbec ne hádavé ženy Rézi, našli si čas, aby na tento proslulý festival přijeli s představením Když se tloukla okna, které v Třebíči pod širým nebem dosud nebylo uvedeno.

Přestože těsně před přestavením sprchlo, počasí nakonec loutkám, loutkářům a také divákům přálo a v malebném zákoutí židovského ghetta na nábřeží Jihlavky se všichni - malí i velcí - dobře bavili. Loutkáře přišel pochválit i kolega, který na stejném místě vystoupil následující den.

Patří se uvést, že spolek podporuje Statutární město Prostějov, Olomoucký kraj a Nadace ŽO Praha.

Všem patří  velké poděkování .

Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
05.08.2024

VARŠAVA: Třídenní pracovní návštěvu Polské republiky zahájil ministr Baxa ve středu 31. července ve Varšavě, kde se setkal s polskou ministryní kultury a národního dědictví Hannou Wróblewskou. Společně projednali nejen bohaté bilaterální kulturní vztahy, ale i aktivity směřující k záchraně kulturního dědictví na Ukrajině.

zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
01.08.2024