<p>TÝN NAD BEČVOU: Olomoucký kraj upravil kolem hradu Helfštýna necelý hektar lesa, který návštěvníkům bránil památku zhlédnout z blízkých komunikací. Práce za 260 tisíc korun byly v tomto týdnu ukončeny.</p> <p>Les pod Helfštýnem bránil v dobré viditelnosti hradu v pohledu od Moravské brány, zejména pak z komunikace I/47, dálnice D47 a železniční trati v úseku Lipník nad Bečvou – Hranice. „Od celého projektu si slibujeme větší návštěvnost památky. Jsem přesvědčen, že tímto způsobem podpoříme cestovní ruch v této oblasti. Samotný hrad je chloubou našeho regionu. V krajské anketě Sedm divů Olomouckého kraje se v minulém roce umístil na pátém místě. Byla by veliká škoda, pokud by ho především turisté v krajině na svých cestách minuli,“ uvedl hejtman Martin Tesařík.</p> <p>Úpravy porostů probíhaly na pozemcích obhospodařovaných státním podnikem Lesy České republiky. Po dohodě ss ním byl původní porost skácen v rozloze 0,95 hektarů a nahradí ho les nový nízký. Tímto nedojde k oslabení ochranné funkce lesa, ani k narušení jeho ekologické stability.</p> <p>První odlesnění hradu na podporu cestovního ruchu bylo provedeno již v roce 1966 Vlastivědným ústavem Přerov. Odlesněný pruh měl být nadále udržován jako takzvaná pařezina (nízký les, v němž jsou dřeviny pravidelně ořezávány a osekávány na pařezy, které znovu obrůstají). Tento způsob hospodaření však nebyl dodržen a vznikl již asi čtyřicetiletý porost.</p> <p>ZDROJ
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČESKÉ BUDĚJOVICE: V prosinci před šestadvaceti lety byla v centru Českých Budějovic v blízkosti dominanty města Černé věže s napětím a očekáváním otevřena nová umělecká Galerie Hrozen. Jejím zakladatelem a majitelem, duší celého podniku, byl grafik a ilustrátor Václav Johanus (1947-2024). Jeho životní cesta se bohužel náhle v únoru t.r. uzavřela. Působnost galerie byla v průběhu roku ukončena a Galerie Hrozen tak po čtvrtstoletí intenzivní činnosti završila svoji bohatou historii.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“