PRAHA: Dnes se v prostorách Miele Gallery představí novinářům faksimile středověkého rukopisu HORAE PRINCIPII DE ROHAN (tzv. Hodinky knížete Rohana). Vydává je nakladatelství Archa 90 v exkluzivní edici Octavum mirakulum mundi faksimile. Kniha hodinek knížete Rohana je skutečným unikátem. Na rozdíl od podobných rukopisů vlastněných nejvýznamnějšími institucemi v západní Evropě, a tudíž velmi dobře zdokumentovaných, byl tento pozdně středověký rukopis dlouhou dobu vědecké i širší kulturní veřejnosti neznámý.
Kniha hodinek Knížete Rohana se totiž dlouho skrývala v depozitáři Národní knihovny, z nichž se po dlouhých desetiletích po zásluze navrací na výsluní zájmu uměnímilovné veřejnosti.
O jejím vzniku a dalších osudech toho však stále víme velmi málo. Z čeho se kniha skládá?
Kalendářní část knihy obsahuje pro každý měsíc obrázky nebeských znamení a činností charakteristických pro danou část roku, další iluminace čerpají náměty v Bibli a životech svatých. Samotný text je lemován širokým akantovým motivem s rostlinnými vzory, skládanými geometrickými obrazci a mytologickými bytostmi. Podle způsobu zpracování iluminací se předpokládá, že se na knize podíleli čtyři různí iluminátoři, z nichž ten nejkvalitnější je autorem více než poloviny díla. Stejně jako ostatní umělci však i on pro nás zůstává zatím neznámý, ale dle charakteru jeho práce usuzujeme, že se původně věnoval deskové či nástěnné malbě.
Další informace o vzniku knihy nám prozatím zůstávají skryty. Na více než sto let se informace o osudech hodinek vytratily, poté se s nimi setkáváme v majetku Charlese de Rohan, prince de Soubise et d´Epinoy (maršálka Soubise (1715 - 1787). Ten působil jako pobočník krále Ludvíka XV., během tzv. Sedmileté války (1756 až 1763) byl pověřen velením francouzské armády v Německu. Po skončení války se vrátil na výsluní dvora a těšil se přízni krále a vlivných madame Pompadour a Dubarry.
Právě z této doby pochází první z rukopisných poznámek o původu knihy vepsaných na prvním listě hodinek. V sídle Rohanů v Čechách, na zámku Sychrov, přestála kniha první světovou válku, vznik Československé republiky i zrušení šlechtických titulů. Po druhé světové válce byl Rohanům na základě dekretů prezidenta republiky veškerý majetek zkonfiskován, a tak se dostala do rukou státu i skvostná kniha hodinek Pierra de Rohan-Gié. Od roku 1951 je kniha v péči Národní knihovny.
Kdo byli Rohanové?
Rohanové, původem bretaňský šlechtický rod, jsou vedlejší větví starobylého rodu Porhöet, za jehož zakladatele bývá považován Allain de Porhöet, vikomt de Rohan, jenž na počátku 12. století začal ve svém jménu užívat název rodného hradu Rohan (dnes departament Morbihan). Rod můžeme určitě označit za úspěšný, během své téměř tisícileté historie se postupně rozrostl do sedmi rodových větví a jednotliví členové rodu zasahovali do dějin Francie. Postupem času získali Rohanové vévodský titul a díky prozíravé sňatkové politice byli spřízněni se značným počtem evropských panovnických rodů.
Z hlediska historických souvislostí s knihou hodinek je pro nás důležité jméno Pierre de Rohan, seigneur de Gié (* 1451; + 1513). Ten sice jako druhorozený syn Ludvíka I. de Rohan-Guemené nemohl zdědit otcův titul, ale podařilo se mu založit další rodovou linii Rohan-Gié. Ve své době patřil Pierre de Rohan ke skutečné elitě Francie – byl maršálkem, vychovatelem krále Františka I., značný vliv měl i za panování Ludvíka XII. Právě v jeho době se poprvé setkáváme s naší knihou. Podle rukopisných poznámek v knize, pocházejících ale až z 2. poloviny 18. století, to byl právě on, kdo ji nechal kolem roku 1500 vyhotovit pro svou knihovnu na zámku Verger. Někteří odborníci soudí, že kniha by mohla pocházet z iluminátorské dílny v Rouenu.
Co jsou to hodinky?
Poněkud jednoduše můžeme tzv. knihy hodinek (lat. horae) charakterizovat jako rukopisy obsahující pravidelně se opakující modlitby na každou liturgickou hodinu, období, svátky apod. a bývají velmi bohatě doprovázeny iluminacemi. Jde o určitý návod pro středověkého člověka, jak se během roku správně modlit. Klasická kniha hodinek obsahovala např. modlitby k Panně Marii, kalendář nebo modlitby praktikované v klášterech. Skvostné iluminace pak podporovaly vtažení do děje i hlubší meditaci. V dobách své největší slávy symbolizovaly tyto nákladné a překrásně iluminované knihy značný luxus, a tak je nacházíme ve vlastnictví členů vysoké společnosti. Je možné říci, že s postupem doby jejich vlastnictví stalo spíše okázalým projevem zámožnosti majitele. Knihy byly bohatě zdobeny, opatřeny kováním i šperkařskými pracemi, a tak není divu, že se jejich cena vyšplhala mnohdy až neuvěřitelně – výjimkou nebyla cena většího panství, desítek vesnic či města se stovkami poddaných.
Knihy hodinek, zpočátku vyráběných převážně v klášterních dílnách, tak bývaly oblíbeným darem, např. při diplomatických jednáních či sňatcích mezi vládnoucími rody, dědily se z generace na generaci, nebo se stávaly oblíbenou kořistí po vyhraných bitvách. Velký zájem o toto exkluzivní zboží také paradoxně přispěl k jejich zániku - v 15. století již pracovaly ve Francii a Nizozemí na výrobě těchto knih celé dílny. Zvýšená poptávka musela být uspokojovány vyšší produkcí, která nutně znamenala snížení kvality.
Smrtelnou ranou pro tyto špičkově vybavené knižní exempláře pak byl vynález knihtisku, umožňující masové šíření knih. Místo dosavadních pracných iluminací následují tištěné dřevořezy a nakonec se přežil i samotný systém modliteb, který byl najednou příliš komplikovaný.
TAJEMSTVÍ VÝROBY TOHOTO UNIKÁTNÍHO FAKSIMILE
Ačkoliv dnes disponujeme nejmodernější technikou, proces vzniku dokonalé repliky tohoto středověkého skvostu byl možná stejně náročný, jako tomu bylo ve středověku.
1. fáze: Tiskové zkoušky a studio
Samotné tiskové zkoušky trvaly cca 4 měsíce a ve své finální fázi téměř ohrozily samotnou realizaci tohoto díla. Zadání bylo totiž tak složité, že jsme s největšími odborníky v České republice nebyly schopni najít technické řešení přípravy tisku tohoto rukopisu. Základní problém byl v tom, že z klasického skenu, který má pouze 3 kanály, bylo nutné vyseparovat 4 kanály pro tisk plnobarevné škály a další 4 kanály pro tisk zlatých odstínů. Samotných tiskových zkoušek proběhlo nakonec více než 20 a v DTP studiu se následně odpracovalo 2000 hodin při použití nejmodernějších technologií.
2. fáze: Ofsetový tisk
Pro tiskárny neznamená zadání typu „kniha, 320 stran, formát B5, 900 výtisků“ většinou žádný velký problém. Přesto trval tisk tohoto faksimile v tiskovém stroji neuvěřitelných 14 dní. Zakázka se rozčlenila na celkem 160 příprav tiskového stroje, což je v případě tak „malé publikace“ naprosto ojedinělý rozsah tiskové práce.
3. fáze: Zušlechtění dalšími zlatými barvami mimo tiskový ofsetový stroj
Pro další zušlechtění tohoto díla bylo použito speciálního technologického postupu, který trval 3 týdny nepřetržitého provozu na speciálním lakovacím stroji. V 868 výtiscích je použito 110 kg zvláštní emulze společně s práškovým zlatem. Pro maximální shodu s originálem jsou nanášeny celkem dva odstíny zlaté barvy. 4. fáze Vazba a balení Samotná vazba jedné knihy trvá téměř 3 dny a je vyvrcholením kvalitní práce všech lidí. Na závěr můžeme zdůraznit, že proces vazby 868 knih zabere zkušenému týmu lidí cca 1 rok práce. Kvůli kvalitnímu zpracování vazby tohoto unikátu byly použity soudobé pracovní postupy tak, jak je známe v tomto okamžiku z 16. století.
TZ/Mariana Tarčániová
Media Relations Manager
E-mail: mariana.tarcaniova@dorland.cz
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.