pondělí
23. prosince 2024
svátek slaví Vlasta
Obálka e-knihay Černý mustang
© Archiv Městské knihovny v Praze



Hledáte e-knihy zdarma ke stažení? Zkuste web Městské knihovny v Praze

PRAHA: Městská knihovna v Praze je největší krajskou knihovnou v České republice. Denně otevřeme dveře 41 poboček na 28 tisících m2 a dvou bibliobusů pro 180 tisíc registrovaných čtenářů, pečujeme o 2 miliony knihovních jednotek a v průměru pořádáme každý den 11 akcí, které za rok navštíví 2 miliony lidí. Jsme v Praze pro každého, kdo chce porozumět světu a sám sobě. Všichni ale nemáme na chození do knihovny čas. Co takhle navštívit nás virtuálně?

Autor článku: 
Vojtěch Vojtíšek

Otevíráme budoucnost

V listopadu roku 2007 jsme díky úspěšné realizaci projektu HISPRA otevřeli vlastní digitalizační pracoviště s cílem naskenovat a uchovat desítky tisíc stran historických dokumentů ohrožených degradací kyselého papíru. Nechtěli jsme však pouze konzervovat - rozhodli jsme se přijít s novou digitální službou a převádět naskenované papírové knihy do elektronické podoby. Narodil se projekt E-knihovna. Za deset let jsme se toho naučili opravdu hodně a pořád se snažíme být lepší. Co nabízíme?

 

Klasika i oceněná díla současných českých autorů

Každý si to pamatujeme – povinná školní četba, seznamy literatury, odevzdání čtenářských deníků se blíží, knížky z knihovny si půjčili všichni ostatní a Tomanovy básnické sbírky doma na poličce zrovna chybí. Začínali jsme proto digitalizací tzv. volných děl klasiků české literatury (Čapek, Němcová, Vančura, Hašek, Poláček a další) a připravili webový portál skolnicetba.cz, kde jsou kromě zajímavostí k dispozici přes dvě stovky titulů z čítanek zdarma ke stažení třeba 5 minut před půlnocí. Věříme, že e-knihy dostupné zdarma poslouží nejen studentům, ale také jako zajímavý zdroj pro zpestření výuky učitelům. To je ale teprve začátek.

V roce 2017 jsme po rozsáhlých přípravách představili ediční plán, zavedli ediční řady, zahájili spolupráci s nakladateli.  Rozhodli jsme se, že v našem edičním plánu zohledníme především kvalitu a primárně oslovovali autory a autorky knih oceněných Cenou Jiřího Ortena a Literární cenou Knižního klubu. A výsledek?

Ve spolupráci s nakladatelstvím Karolinum jsme zahájili dlouholetý projekt digitalizace souborného díla Karla Šiktancevýborným ohlasem čtenářů, díky laskavé podpoře nakladatelství Torst potom mj. díla Petry Hůlové a celé řady dalších. Z ediční řady Oceněná díla by se namátkou daly vybrat tituly Bílej kůň, žlutej drak, Cesta na poledne, Děvčátko, rozdělej ohníček, básnické sbírky Suť, Manévry, Ochoz nebo Násilí bez předsudků a mnoho, mnoho dalších.


Chcete si zavzpomínat?

 

Nezůstáváme pouze u klasických autorů a titulů oceněných kritikou. Naším cílem je učinit literaturu v češtině jednoduše a široce dostupnou v kvalitním zpracování. Přinášíme proto celou řadu děl, která důvěrně znáte, ale shánět je někdy větší dobrodružství, než o jakém se v nich píše. Pamatujete na čtení Vinnetoua s baterkou pod  dekou? Sešitového Sandokana? Samizdatovou Honzlovou, Škvoreckého nebo snad Kopretiny pro zámeckou paní? Nemusíte je hledat na půdě, vše je jenom pár kliknutí na webu Městské knihovny v Praze.

 

Přejeme příjemné čtení!

 

Další informace o projektu a nové tituly jsou průběžně uveřejňovány na webu: http://e-knihovna.cz/. Chcete vědět víc? Napište nám: https://www.mlp.cz/cz/kontakty/napiste-nam/

 

Autor článku – Vojtěch Vojtíšek – pracuje v Odboru knihovních fondů Městské knihovny v Praze.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.

Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.

Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!

Vaše redakce

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
EDITORIAL
22.12.2024

ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.

Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Vzdělávání
Co se děje
21.12.2024

ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec
Co se děje
20.12.2024

ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?

Celá ČR
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Lidová kultura
Co se děje
23.12.2024