ČR: Nadační fond ŠKODA AUTO a Bohemian Heritage Fund vypisují druhý ročník otevřené grantové výzvy. Oba nadační fondy v rámci projektu Kultura má zelenou společně po loňské úspěšné zkušenosti podruhé vyhlašují otevřenou grantovou výzvu Nové vize pro kulturu, jejímž cílem je dát vzniknout novým a zajímavým kulturním projektům, ideálně takovým, které najdou nové možnosti a umělecké formy. Letos nově výzva platí pro regiony Mladoboleslavska, Vrchlabska a Rychnovska. Přihlášený projekt může získat podporu ve výši až 1 000 000 Kč.
Výzva má motivovat kreativní osobnosti z celé České republiky, aby přišly s konkrétní vizí, jak po dvou letech pandemie obnovit kulturu, případně přinesly nové nápady a formy, které se však musí týkat Mladoboleslavska, Vrchlabska či Rychnovska nebo se na jejich území odehrají. „V loňské výzvě se přihlásilo 40 projektů, z nichž mnohé dosahovaly výborné kvality. Nebylo v našich silách podpořit všechny, ale bylo jasné, že budeme ve výzvě pokračovat i nadále. Nově navíc výzvu rozšiřujeme do všech tří regionů, v nichž Škoda Auto působí,“ říká člen správní rady Nadačního fondu ŠKODA AUTO Martin Hrdlička.
Přihlásit je možné všechny umělecké projekty, které pomůžou rozvíjet aktivní kulturní život po koronavirové epidemii, ať už půjde o nové umělecké dílo či o způsob, jak kulturu zachovat i v době nařízené izolace a také po jejím skončení. „Dle loňských výsledků vidíme ohromný potenciál dalších projektů. Navíc poslední dva pro kulturu nešťastné roky naplno odhalily, jak moc je kultura a umění důležité, nenahraditelné a zaslouží si maximální podporu,“ říká Pavel Smutný, president nadačního fondu Bohemian Heritage Fund.
Grantová výzva posoudí každý projekt jednotlivě a uváží jeho podporu, výše grantu není nijak omezena. Zájemci mohou své projekty přihlašovat do 31. července 2022. Ty nejlepší vybere odborná komise. Vybrané projekty pak musí být realizovány nejpozději do konce roku 2023. Více informací včetně přihlášky najdete na www.kulturamazelenou.cz
V loňském roce byl v grantové výzvě Nové vize pro kulturu podpořen například vznik dokumentu o bombardování Mladé Boleslavi v roce 1945, který se promítal 12. května v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi, nebo série čtyř symfonických koncertů v režii spolku 4ART. Celkově oba nadační fondy v loňském roce rozdělily mezi umělce částku 1 500 000 kč.
O Nadačním fondu ŠKODA AUTO:
Nadační fond ŠKODA AUTO byl založený v roce 2018 s cílem zatraktivnit mladoboleslavský region. Od té doby podpořil celou řadu projektů mimo jiné v oblasti dopravní bezpečnosti, rozvoje veřejného prostoru nebo zdravotnictví. V centru aktivit fondu jsou občané Mladoboleslavska, jedním z jeho klíčových programových pilířů se proto stala dlouhodobá podpora občanské společnosti. Na pomoc veřejně prospěšným organizacím zasažených epidemií koronaviru byly v roce 2020 vyhlášeny dva granty Krizového fondu, další grantové výzvy, např. i na podporu kulturního života v regionu, jsou v plánu na příští rok. Fond je iniciátorem a hlavním partnerem platformy Nové Boleslavsko, jejímž cílem je propagovat spolupráci a zajímavé projekty napříč regionem. www.nfsa.cz
O nadačním fondu Bohemian Heritage Fund:
Bohemian Heritage Fund (BHF) je původní český soukromý mecenášský fond s cílem podporovat projekty tzv. vysoké kultury, které nejvyšší možnou měrou prezentují kulturní i národní dědictví a pomáhají posilovat a rozvíjet českou národní identitu, doma i v zahraničí. Vznikl v roce 2009 z popudu tří advokátů – Pavla Smutného, Jaromíra Císaře a Petra Michala a je postaven na dvou základních premisách:
Takto fond úspěšně funguje a pracuje dodnes. Za dobu svého působení vytvořil stabilní platformu desítek milovníků české kultury a skutečných mecenášů, z řad soukromých i korporátních. Částkou přesahující 35 milionů korun pak podpořil desítky projektů. Z podporovatelů fondu se navíc stala rodina mecenášů, kteří kromě společných cílů často sdílí nevšední umělecké zážitky z Česka i zahraničí.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.