OLOMOUC: Moravská filharmonie Olomouc připravuje na pátek 19. dubna od 19:00 tradiční Velikonoční koncert. Do velikonoční atmosféry posluchače tentokrát naladí proslulé oratorium Josepha Haydna Stabat Mater z roku 1767.
Haydnovo oratorium zpracovává středověkou sekvenci ztvárňující bolest Panny Marie truchlící nad smrtí svého ukřižovaného syna. Autorství tohoto textu bývá přisuzováno italskému františkánovi Jacoponu da Todi. Haydnovo zhudebnění je rozvrženo do 16 oddílů – šesti sborů (často doplněných sólovými hlasy), které rámují větší významové celky díla, sedmi árií a jednoho duetu. V souladu s tragickou náladou textu je celá polovina částí v mollové tónině a většina jich je v pomalých tempech. Závěrečnou katarzi přináší sborová fuga na slova Paradisi gloria. Amen. Její jasnou náladu dotvářejí jásavé vstupy sólového sopránu. Stabat Mater se řadí k těm Haydnovým dílům, která stylově navazují na umělecký koncept Sturm und Drang. Expresivita a vypjatá dramatičnost těchto skladeb předjímá estetické ideály romantismu.
Premiéra kompozice se konala na Velký pátek 17. dubna 1767 ve dvorní kapli v Eisenstadtu. „Sám Haydn dílu přikládal mimořádný význam a poslal jej k posouzení k jednomu z nejproslulejších tehdy žijících operních skladatelů – Johannu Adolphu Hassemu, který na sklonku svého života působil ve Vídni. Hasse ocenil kvality skladby a zasadil se o jeho první vídeňské provedení, k němuž došlo na Velký pátek 2. dubna 1768 v řádovém chrámu milosrdných bratří v Leopoldstadtu za Haydnova řízení,“ připomíná historii oratoria ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman. Stabat Mater bylo Haydnovým prvním velkým skladatelským úspěchem, jeho četná provedení v následujících letech zahájila skladatelovu celoevropskou slávu.
S Moravskou filharmonií Olomouc se provedení proslulého díla zhostí Kristýna Vylíčilová (soprán), Jarmila Balážová (mezzosoprán), Václav Čížek (tenor) Roman Hoza (bas), Akademický sbor Žerotín se sbormistrem Pavlem Koňárkem a dirigentské taktovky se ujme Vojtěch Spurný.
Moravská filharmonie Olomouc patří k předním a nejstarším symfonickým orchestrům v České republice. Na jejím uměleckém vývoji se podílely významné osobnosti české i světové hudební scény a za dobu své existence si vytvořila mimořádně rozsáhlý a rozmanitý repertoár. Věnuje se především klasickému symfonickému repertoáru, propaguje však i soudobou českou a světovou hudební tvorbu, o čemž svědčí uvedení více než 250 novinek. Moravská filharmonie Olomouc má bohatou diskografii a vystupuje na významných mezinárodních hudebních festivalech doma i v zahraničí. Především je ale kulturní institucí, která se zásadní měrou podílí na organizaci uměleckého a koncertního života v Olomouci a okolí. Pořádá festivaly Dvořákova Olomouc a Mezinárodní varhanní festival Olomouc. Mezi její činnosti patří také řada vzdělávacích aktivit pro děti a mladé lidi.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.