BRNO: S příchodem nového roku tomu bude již dvacet let, co se alternativní scéna HaDivadlo přesídlila do prostor bývalého kina Alfa v brněnské Alfa pasáži. Přesun z dnešního Kabinetu múz proběhl po náročných přípravách v lednu roku 2004 a znamenal pro tuto scénu Centra experimentálního divadla důležitý historický milník. Ten oslaví divadlo několika drobnými událostmi připomínajícími propojení divadelního umění s prostředím, které je obklopuje.
Brněnské HaDivadlo profilující se jako scéna progresivní dramaturgie již dvacet let sídlí na svém místě v Alfa pasáži. Ta je přitom důležitým architektonickým ohniskem
centra Brna, jelikož je domovem několika kulturních institucí, gastronomických podniků i obchodů. „Alfa pasáž měla být podle autorů, Hrdiny a Fuchse, multifunkčním domem, místem, které lidem slouží po celý den a kde mohou bez nadsázky prožít celý život. Kulturní vyžití bylo samozřejmostí. Dlouho tuto funkci plnilo Bio Alfa, krátce také jako Kino Praha, poté opět Alfa, které však bylo v roce 2001 zrušeno. Na jeho místo, doslova i přeneseně, ale nastoupilo HaDivadlo a spolu s hudebním klubem Metro dnes pomáhá domu s pasáží uchovat jeho původní smysl,“ říká k umístění HaDivadla v Alfa pasáži badatel Martin Tilšar.
HaDivadlo uvedlo v prostorách Alfa pasáže první premiéru 14. ledna 2004. Šlo o inscenaci Hrdinové tehdejšího uměleckého šéfa Jiřího Pokorného a autorského kolektivu divadla. Se stěhováním do nového prostoru prošlo HaDivadlo řadou organizačních potíží, které negativně ovlivnily tehdejší uměleckou činnost i samotné fungování. Po prvotních komplikacích se však HaDivadlo v prostoru Alfa pasáže již plně etablovalo a v současné době je její nedílnou součástí. Zároveň jde o prostor, ve kterém HaDivadlo za celou dobu své existence sídlí po nejdelší dobu a nabízí tak divadelníkům potřebnou stabilitu k uměleckému rozvoji.
„Propojení Alfa pasáže a HaDivadla v roce 2004 bylo šťastné setkání potřeby s prostorem. HaDivadlo, které se od svého vzniku prezentuje jako soubor, který hledá, zkouší, inovuje a překračuje, se po mnohých peripetiích opět ocitlo v čistém, prázdném prostoru takzvaného black boxu, který už svou podstatou otevírá všechny tyto možnosti a s tvorbou HaDivadla je již od počátků spjat. Divadelníkům na míru jej v suterénu funkcionalistické budovy navrhl a zhotovil brněnský ateliér RAW,“ dodává Tilšar.
Současné vedení HaDivadla v čele v uměleckým šéfem Ivanem Burajem plánuje kolem výročí několik událostí upomínajících k tomuto významnému datu. V úterý 9. ledna 2024 se od 16.30 přímo v prostorách Alfa pasáže odehraje tzv. sousedská sešlost pro všechny obyvatele a pracovníky Alfa pasáže, ale i náhodné kolemjdoucí. Kromě pohoštění před divadlem bude v prostorách divadla v provozu dětský koutek i divadelní bar s občerstvením a také scénická instalace odkazující k inscenaci Moravský kras, která je toho večera od 19.30 na programu. Jak je v HaDivadle zvykem, od 19.00 bude pro zájemce dramaturgický úvod k představení. Ve stejný den se uskuteční i dvě prohlídky divadla se začátky v 16.30 a 17.30.
Nejstaršími inscenacemi na repertoáru HaDivadla, které vznikly již v Alfa pasáži, jsou Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně autora Arnošta Goldflama, Indián v ohrožení v režii Jiřího Havelky, Maryša v režii Lukáše Brutovského a Vyhnání Gerty Schnirch v režii Mariána Amslera. Všechna tato představení bude možné zhlédnout během ledna a u vybraných repríz s novinkou v úvodech HaDivadla, a to s tzv. hereckých úvodem.
V den 20. výročí odehrání prvního představení HaDivadla v nových prostorách je na programu 149. repríza dnes již kultovní inscenace Indián v ohrožení v režii Jiřího Havelky. Inscenace humorně pojednává o teorii relativity a ukazuje, jak lze propojit vědu a umění, konkrétně fyziku a divadlo. Představení Indiána v ohrožení se uskuteční v neděli 14. ledna 2024 s dřívějším začátkem od 17.30. K tomu všemu bude tato repríza ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno odehrána na počest Kurta Gödela. Tohoto dne rovněž proběhne od 15.00 prohlídka divadla a beseda s architektem Tomášem Rusínem, spoluautorem architektonického řešení současného HaDivadla. Divadelníci chtějí výroční den připomenout zejména společným setkáním a zavzpomínáním.
Výročí HaDivadla v Alfa pasáži symbolicky odstartuje oslavy spojené s již padesátiletou existencí HaDivadla, jehož založení bude připomenuto na jaře 2024 přímo v Prostějově, kde má původně Hanácké divadlo své kořeny. Následující Sezona 50 se přitom celá ponese v duchu oslavování a reflexe minulosti i současných podob této významné scény divadelní alternativy. „Naše avantgardní studiové divadlo, které vzniklo uprostřed normalizačních 70. let namísto zamýšleného konformního divadla na zadání Městského národního výboru v Prostějově, se dá v dnešní době považovat již za kulturní dědictví. HaDivadlo jako jedna velká divadelní dílna, důraz na autorskou tvorbu, osobní ručitelství, umanutost, nepoplatnost mainstreamu, outsiderství – to jsou fenomény, jež v HaDivadle i v současnosti vyznáváme. Padesát let HaDivadla využijeme k exkurzu do minulosti, do pamětí spolupracovníků, tvůrců, ale i diváků. Zároveň je HaDivadlo na dobrodružné cestě hledání nového uměleckého šéfa či šéfky, jelikož Ivan Buraj završí v HaDivadle své desetileté působení právě 50. sezonou a půjde dál do pražského Divadla v Dlouhé,“ přibližuje vyhlídky intendantka HaDivadla Anna Stránská.
Článek o historii prostoru HaDivadla.
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.