BRNO: V termínu 12.–14. března 2024 připravuje brněnská scéna HaDivadlo přehlídku neformálního vzdělávání v divadle. Třídenní událost představí různorodé vzdělávací aktivity HaDivadla a nabídne prostor k diskuzi o vzdělávacím potenciálu divadelní praxe. V plánu je program určený všem zájemcům, který je volně přístupný a z velké části zdarma. Součástí bude i sekce pouze pro profesionály, ať už stávající či budoucí, z oblasti neformálního vzdělávání, na niž je třeba se přihlásit.
HaDivadlo – scéna Centra experimentálního divadla – se dlouhodobě zaměřuje na oblast vzdělávání v divadle a rozšiřování možností diváckého zážitku. V současné době nabízí širokou škálu vzdělávacích aktivit určených jak pro veřejnost, tak pro školy a mladé diváky. Společně s týmem lektorů připravuje úvody před začátkem představení rozšiřující kontexty divadelních inscenací a po skončení představení uvádí moderované besedy s tvůrčím týmem. Je možné navštívit i další speciální programy, třeba tzv. divácká ladění nebo Senior kavárnu. Školám pak HaDivadlo nabízí rozborové semináře, zážitkové workshopy nebo i program na míru pro konkrétní třídu.
Motivaci pro organizaci přehlídky popisuje editorka a zároveň klíčová členka lektorského týmu HaDivadla Iva Heribanová: „Nápad na přehlídku našich vzdělávacích aktivit vznikl s přibývajícím množstvím dotazů od profesionálů v této oblasti, zda by se do HaDivadla mohli přijet podívat a inspirovat se. Za běžného provozu se ale zřídkakdy stane, že by se v krátkém časovém úseku konalo větší množství tohoto typu programu. Proto jsme se rozhodli zorganizovat přehlídku, během které naše vzdělávací aktivity představíme v co největší šíři.
Přestože bude část programu otevřená i dalším zájemcům, účastnickým ,jádrem‘ budou lektoři, dramaturgové či jiní zaměstnanci divadel, kteří se tématu neformálního vzdělávání věnují. Těšíme se na koncentrované setkání a obousměrnou inspiraci!“ HaDivadlo rovněž již pátým rokem organizačně zajišťuje Klub mladých diváků Brno zacílený na mladé dospělé a popularizaci divadla mezi touto věkovou skupinou. KMDB pomáhá mladým orientovat se na divadelní mapě a zapojeno je do něj mnoho nejen brněnských divadel. Kromě toho pořádá zájezdy, workshopy, přednášky a setkání, na nichž mají mladí diváci možnost společně diskutovat o divadelní tvorbě a dozvědět se více o historii divadla i jeho praktické stránce.
„Hledáme způsoby, jak přivést do divadla co nejpestřejší divácké spektrum, ukazovat, jak lze o divadle přemýšlet, nahlížet do jeho procesu tvorby a přivést ho do našich životů jako součást každodennosti, nepůsobit nedotknutelně. A březnová přehlídka bude o tom přinést možnost nahlédnout pod pokličku vzniku všech těchto konceptů, inspirovat nebo třeba jenom v několika dnech za sebou prožít ochutnávku toho, co se u nás v oblasti vzdělávání děje,“ uvádí koordinátorka vzdělávání HaDivadla a vedoucí KMDB Tereza Chvátalová.
Bohatý třídenní program přehlídky HaDivadlo hrou začne v úterý 12. března, kdy bude možné navštívit tři druhy doprovodného programu k představení Požár v šťastném Rakousku (režie Eduard Kudláč), a to Senior kavárnu, dramaturgický úvod a besedu po představení. Hlavní den přehlídky 13. března během dopoledne představí ve Dnu otevřených dveří své vzdělávací programy přímo od jejich organizátorů a lektorů. Na odpoledne je pak plánována zážitková exkurze po divadle či náhled do hodiny dramatického kroužku Divadelní třída CED. Následující den 14. března bude věnovaný reflexi viděného a sdílení zkušeností mezi profesionály, ale i zájemci z řad diváků a nadšenců do vzdělávání. Večer se odehraje představení Moravský kras (režie Peter Gonda), které bude opět obohaceno o doprovodné události. Podrobný program lze najít na webových stránkách divadla.
Přehlídka bude mít tři úrovně vstupu: program pouze pro profesionály přihlášené přes formulář, program zejména pro aktivní pedagogy a studenty divadelních či pedagogických oborů a dále část volně přístupnou všem. Kromě několika zpoplatněných částí je program zdarma.
Řada vzdělávacích a doprovodných aktivit v HaDivadle vznikala záměrně metodou pokus-omyl a brněnským divadelníkům se tak podařilo vybudovat bohatý a udržitelný doprovodný program ke své inscenační činnosti. Přehlídka vzdělávání tedy může sloužit jako prostor pro sdílení a podněty z oblasti divadelního vzdělávání, u nějž je často potřeba experimentovat. „V této době kulturní instituce napříč zaměřením zažívají nové hledání svého smyslu. Jejich komunitní a sociální přínos je již ve vyspělé demokracii neoddiskutovatelným, naplňovat jej v HaDivadle je pro nás důležitou součástí. Vedle inscenační činnosti klademe důraz právě i na další aktivity, které tvoří síť radosti, pospolitosti a pole pro rozšiřování obzorů. Divadlo je navíc skvělým nástrojem pro zkoumání světa a tak je přirozeným prostorem pro edukaci. Práce na porozumění sobě samému, s druhými navzájem i světu kolem nás je dnes snad ještě důležitějším úkolem než kdy v minulosti,“ dodává intendantka HaDivadla Anna Stránská.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.