BRNO: Již po patnácté se v Brně uskutečnila ve dnech 29. dubna – 1. května hodnocená přehlídka Gymnasia cantant 2009, ovšem letos nově pro všechny středoškolské sbory v rámci první Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů.
Hodnocená přehlídka se za dobu své existence stala nejen neodmyslitelnou součástí brněnského kulturního života, ale především místem, kde se setkávají ty nejlepší sbory z celé naší republiky.
Letos se Gymnasia cantant zúčastnilo dvanáct smíšených středoškolských sborů, které nastudovaly povinnou skladbu a byly vybrány na postupových přehlídkách v jednotlivých krajích České republiky. Tyto sbory se v Brně setkaly, aby změřily své síly, načerpaly inspiraci a společně prožily tři dny naplněné hudbou.
Pořadatelé (občanské sdružení Gymnasia cantant a Gymnázium, Brno, Vídeňská 47 ve spolupráci s Unií českých pěveckých sborů a NIPOS-ARTAMA) za podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Brna, Jihomoravského kraje a Fondu Leoše Janáčka opět přichystali zpěvákům velmi zajímavý program. Kromě samotného soutěžního vystoupení souborů nechyběl koncert Sbory sborům ve dvoraně VUT, nácvik Janáčkova Otčenáše ve společném ateliéru pod vedením Mgr. Jana Ocetka, Cantant Party v Klubu Fléda, společný zpěv pro Brno na nádvoří Nové radnice pro primátora Romana Onderku či slavnostní závěrečný koncert v překrásném sále Besedního domu.
Porota, která pracovala ve složení Mgr. Tereza Bystřická, doc. Jan Kostečka, Mgr. Ivan Sedláček, Mgr. Jiří Skopal, PhD. a Mgr. Svatava Šubrtová, zařadila sbory do jednotlivých pásem.
Celou přehlídku provázela, vedle velmi kvalitních výkonů jednotlivých sborů, také příjemná atmosféra, o kterou se zasloužili zvláště pořadatelé, kterým je třeba velmi poděkovat. Také je nutno vyzdvihnout práci všech sbormistrů, kteří se mnohdy ve svém volném čase věnují práci s mládeží a rozvíjí u nich lásku ke sborovému zpěvu a hudbě vůbec. Věřím, že další ročník Celostátní přehlídky středoškolských pěveckých sborů se svým vrcholem v Brně (na Gymnasia cantant) bude neméně úspěšný a příjemný, jako byl ročník 2009.
Host přehlídky
Sextet +, Gymnázium Nový Jičín, Karel Dostál
I. kategorie
Zlaté pásmo
Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl
VOŠP a SPgŠ Litomyšl
Milan Motl
sbor získal zvláštní ocenění poroty za scénický projev sboru
Puellae et Pueri
Gymnázium a SOŠ Nový Jičín
Karel Dostál a Josef Zajíček
Smíšený pěvecký sbor Gymnázia Orlová
Petra Rašíková
sbormistryně získala zvláštní ocenění poroty za nejlepší dirigentský výkon
Pěvecký sbor Palora
Gymnázium Jana Opletala, Litovel
Marcela Barvířová
Mladí madrigalisté
Gymnázium, Brno, Vídeňská 47
Helena Jankovská a Jaroslav Černocký
Stříbrné pásmo
Pěvecký sbor Song Vsetín
Masarykovo gymnázium a Jazyková škola, Vsetín
Helena Kaločová
Smíšený pěvecký sbor VOICES
Gymnázium Karviná
Daniela Zuková
Pěvecký sbor Gymnázia Hodonín
Gymnázium Hodonín
Josef Ilčík
Cum decore I
Gymnázium F.X. Šaldy, Liberec
Zuzana Kubelková
Gauneramus
Gymnázium Dr. Václava Smejkala, Ústí nad Labem
Vladimír Saska
Garrendo
Gymnázium Frenštát pod Radhoštěm
Ivana Klvaňová a Petr Václav Michna
Barbora Novotná
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.