HRADEC KRÁLOVÉ: Sobota 14. září bude v Hradci Králové ve znamení street artu – umělci z graffiti scény se představí hned na dvou akcích. Street art festivalu a jednodenní akci Spray ´n´ chill, kterou pořádá u mostu Na Soutoku Labe a Orlice tým královéhradecké kavárny Mokka Oda. Od 14 do 18 hodin budou umělci z celé České republiky sprejovat přímo na nosníky mostu. Jejich cílem je přesvědčit veřejnost o tom, že graffiti může být rovnocenným uměním ve veřejném prostoru. Po skončení venkovní akce se program přesune do Mokka Oda, kde se od 21 hodin chystá projekce filmu s besedou umělce Jana Glína.
„Prvním ročníkem akce Spray ´n´ chill chceme poukázat na důležitost legálních ploch pro graffiti a na kontrast mezi legální a ilegální tvorbou. V současné době v našem městě legální plochy, bohužel, chybí. Na akci se proto sejdou jak mladí graffiti writeři, tak i zástupci "old school" generace z celé republiky, aby společně ukázali, že graffiti má své místo ve městě, pokud je tvořeno s respektem a na určených plochách. Legální graffiti přináší do ulic měst uměleckou hodnotu a také napomáhá prevenci vandalismu. Připojte se k nám a staňte se součástí komunity, která věří, že umění do ulicí města patří. Těšíme se na vás,“ zve na akci jeden z organizátorů Matyáš Vondra z týmu pořádající kavárny Mokka oda.
Součástí akce budou mj. výtvarné dílny pro veřejnost. Kdokoliv se může zastavit a pod vedením graffiti umělců si vyzkoušet metody sprejování. K tomu bude vyhrazena část plochy mostu. Pro mladší účastníky budou k dispozici i další možnosti, jak se zapojit. Originální trika si zase návštěvníci vytvoří pomocí šablon.
Po celé odpoledne bude hrát na orlickém břehu u starých tenisových kurtů současná moderní hudba, kterou obstarají Mokka DJs. Návštěvníci si tam budou moct dát osvěžující nápoje a drobné občerstvení a sledovat tvorbu uměleckých děl v přímém přenosu třeba z piknikové deky.
Zadání pro umělce, kteří budou na Spray ´n´ chill tvořit je volné. Sprejeři ale musí dodržovat jednoduchá pravidla. Jejich díla nesmějí mít komerční, erotický nebo nenávistný obsah. Důvody jsou zjevné – veřejný prostor je pro všechny a vstupovat do něj je i jistá zodpovědnost.
"Graffiti je často veřejností vnímáno negativně, přestože může být hodnotnou a respektovanou formou umění, která obohacuje městské prostředí. Věříme, že když veřejnost uvidí legálně tvořená a kvalitní díla, začne vnímat graffiti jinýma očima a pochopí, že může jít o kreativní vyjádření, které do města přináší barvy, příběhy a jedinečnou energii,“ doplňuje Vondra s tím, že příklady dobré praxe jsou k vidění v mnoha městech v ČR (Olomouc, Praha, Brno, Broumov, Poděbrady ad.) a samozřejmě v zahraničí.
Akce u mostu skončí kolem 18. hodiny. Poté se organizátoři přesunou do kavárny Mokka Oda V Kopečku, kde se od 21 hodin chystá promítání filmu Jana Glína. Autor, který je sám graffiti umělcem a nadšeným cestovatelem, bude film sám komentovat a po jeho skončení diskutovat s diváky.
Organizátoři akce do budoucna chtějí ve spolupráci s městem vytvořit nové plochy pro legální graffiti, případně obnovit dřívější spoty, kam místní sprejerská komunita bude moct chodit tvořit bez nebezpečí postihu. V současnosti totiž není na území Hradce Králové jediná legální plocha, což je ve sto tisícovém městě neobvyklé.
Jak spolupracující Street art festival, tak i organizátoři akce Spray ´n´ chill přitom vnímají poptávku místních umělců po prostoru k sebevyjádření. Do budoucna už proto ve spolupráci s náměstkyní pro kulturu paní Ilonou Dvořákovou vytipovali vhodná místa, kde by mohly tzv. legály vzniknout. Od vzniku legálních prostor pro tvorbu graffiti si slibují úbytek nelegálního a nekvalitního street artu – zejména tagů na obytných domech apod.
Akci finančně podporuje Statutární město Hradec Králové a Nadace Via.
Spray ´n´ chill probíhá pod záštitou náměstka primátorky města Lukáše Řádka.
Partneři:
Montana cans
Levné fixy
Soldout store
Pivovar Jungberg Hořice
Divá bába
Program:
Most U Soutoku – 14-18 hodin
sprejování
výtvarné dílny
DJs
piknik
Mokka Oda – od 21 hodin
Projekce filmu Jana Glína s besedou
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.