PÍSEK: Oblíbená písecká dětská galerie Sladovna si pro své návštěvníky připravila zážitkovou výstavu na téma české kopané a jejich hrdinů - Góóól. Projdete příběhem z plácku za městem až na novodobý stadión. Nominujete se na zápas. Stanete se hrdinou a naučíte se ostatním dávat víc než góly?
Výstava Góóól vychází z publikace Ondřeje Horáka (Fuczika) Hrdinové, kterou vydalo nakladatelství Yinachi. Jejím hlavním poselstvím je skutečnost, že k hrdinství nestačí jen sportovní výkon, ale jsou k němu potřeba také výjimečné lidské vlastnosti.
„Pro mě samotnou fotbal nikdy moc neznamenal, ale inspirovala mě knížka Ondřeje Horáka. Ten představuje fotbal jako kulturní fenomén, který někdy formuje a odráží české dějiny. Je to takový hlavně mužský rituál, který je spojuje dohromady, cvičí je v boji, v umění fair-play. Z hlediska pedagogického jde o významné médium, takže proto jsem asi před rokem řekla, udělejme výstavu o fotbale,“ říká Tereza Dobiášová, která je jedním z kurátorů výstavy.
Na více než čtyřech stech metrech čtverečních v největším sálu Sladovny se rozprostře svět hrdinů české kopané. Lidí, fotbalistů, kteří se zachovali hrdinsky, a to nejen ve fotbalovém prostředí.
„Myslím, že stále málo upozorňujeme na hrdiny naší minulosti, málo připomínáme jejich příběhy. Sladovnu sleduji dlouhodobě a její program se mi hodně líbí, takže jsem rád, že se pro výstavu rozhodli. Na výstavu by měli přijít všichni, pro které původně vznikla knížka Hrdinové – pro ty, kdo milují fotbal v jeho původní podobě – jako hru, kterou může hrát kdokoliv na světě, na jakémkoliv místě a v jakémkoliv čase,“ uvádí autor předlohy Ondřej Horák (Fuczik).
Vstoupíte a ocitnete se na místě, které dnešní moderní trávníky a stadióny příliš nepřipomíná. Všechno to totiž začalo za městem, mezi stromy a na hrbolaté zemi. S hadrovým míčem byla velká zábava. Každý měl vlastní pravidla. Anebo neměl vůbec žádná? Jak to vlastně bylo?
Necháte se pohltit atmosférou, umotáte si svůj vlastní hadrák a vydáte se na cestu, která může skončit až před plnými tribunami, v záři reflektorů a zápisem do síně slávy.
Góóól ve Sladovně vám nabídne nevšední zážitek. Vše si vyzkoušíte na vlastní kůži. Jednotlivá stanoviště, která lemují putování příběhem, prověří vaše týmové i individuální herní dovednosti, ale i charakterové vlastnosti. Dokážete se svými spoluhráči udržet balanc? Máte tvrdou a přesnou střelu? Najde vaše přihrávka cíl? A co váš vzhled? Myslíte, že je důležité na hřišti vypadat dobře? Vyzkoušet si můžete i simulátor venkovního počasí, fotbal se totiž hraje za každého počasí.
V létě ve Sladovně načerpáte informace z historie české kopané, poznáte její legendy, budete trénovat, střílet a nahrávat, vyrobíte si vlastní dres, vykouzlíte si na hlavě vysněný účes, zahrajete si opravdový fotbal a navždy se stanete součástí nejoblíbenější kolektivní hry na světě.
Vernisáž výstavy, která bude součástí festivalu dětské radosti Pískoviště 2019 (https://www.piskoviste.info/cz/program-piskoviste/2/), se uskuteční 10. května v 18 hodin ve Sladovně.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.