PRAHA: Legendární klavírista Garrick Ohlsson se 18. a 19. října vrací k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK, aby provedl Beethovenův 5. klavírní koncert zvaný „Císařský“. Dirigovat bude mladá česká dirigentka Alena Hron, která letos předvedla svůj oslnivý talent při úspěšném debutu s orchestrem FOK na Pražském jaru. Garricka Ohlssona čeká kromě orchestrálního programu také klavírní recitál v pražském Rudolfinu v sobotu 21. října, čímž zároveň odstartuje letošní cyklus Světová klavírní tvorba FOK.
Letos pětasedmdesátiletý sólista zasvětil klavíru celý život. Na konzervatoř v americkém Westchesteru šel studovat již ve svých osmi letech a jako třináctiletý byl přijat na prestižní Juilliard School v New Yorku. Jeho repertoár je obrovský; v současnosti zahrnuje více než osmdesát klavírních koncertů. S Pražskými symfoniky pravidelně vystupuje od roku 1975. O jeho koncertě s FOK v roce 2018 napsal časopis Harmonie: „Technicky byl naprosto ‚nad věcí‘, jeho vláčné ruce s dlouhými prsty mnohdy jako by se ani nedotýkaly kláves. I nejnáročnější pasáže hrál s obdivuhodnou lehkostí a působil dojmem, že nemusí vynaložit vůbec žádnou námahu na to, aby se mu klavír rozezněl v plném lesku.“
Na programu orchestrálního koncertu 18. a 19. října je dále Pátá symfonie Petra Iljiče Čajkovského. Dirigentka Alena Hron na pozvání k opětovnému setkání s Pražskými symfoniky reagovala slovy: „Mám velkou radost, že mohu navázat na spolupráci s orchestrem FOK z Pražského jara, tentokrát se zcela odlišným repertoárem. Bude to nové dobrodružství, moc se těším na celý zkouškový proces a na spolupráci s Garrickem Ohlssonem. Setkání s touto legendou v prostředí Beethovenova Pátého klavírního koncertu pro mě bude velkou inspirací, tím jsem si jistá. A k tomu Čajkovskij – moje srdeční záležitost!“
Cyklus Světová klavírní tvorba letos nabízí opravdu prvotřídní výběr sólistů: Po Garricku Ohlssonovi usedne za Steinway v Rudolfinu Ivo Kahánek, Yulianna Avdeeva, Fazil Say, klavírní duo Sivan Silver a Gil Garburg a nebude chybět ani posluchači oblíbený a s Pražskými symfoniky velmi spřízněný Lukáš Vondráček.
Koncerty se konají pod záštitou Velvyslanectví USA v Praze.
„Ohlsson se vrací k FOK, nejen k orchestru, ale i svým recitálem. Je to dobře, neboť každý jeho koncert je svátek, zvláště když v letošním roce slaví své 75. narozeniny. A kde jinde slavit, ve známém prostředí, kde jej orchestr FOK hostí od roku 1975! Rovněž dílo pro klavír a orchestr je nanejvýš slavnostní; Beethovenův Císařský koncert je pro Ohlssonovo mistrovství jako stvořený. Podobně jako Čajkovského Pátá pro citlivé i vášnivé ruce dirigentky Aleny Hron, která s Pražskými symfoniky letos úspěšně debutovala na Pražském jaru. Tím ovšem „Festival Ohlsson“ nekončí – pro jeho fanoušky vrcholí v sobotu 21. října sólovým recitálem v Rudolfinu! Jeho program symbolicky vypráví Ohlssonův příběh: vítězství v chopinovské soutěži v roce 1970, celoživotní zájem o Beethovena korunovaný nahrávkou všech jeho sonát, evropsko-americký původ, stejně jako u pozoruhodné skladatelky Ursuly Mamlok, a samozřejmě Schubertova Fantazie, věrná průvodkyně všech klavírních poutníků.“
GARRICK OHLSSON 18. a 19. října 2023 od 19:30, Obecní dům
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Koncert pro klavír a orchestr č. 5 Es dur op. 73 „Císařský“
PETR ILJIČ ČAJKOVSKIJ
Symfonie č. 5 e moll op. 64
Garrick OHLSSON | klavír
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Alena HRON | dirigentka
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/ohlsson
GARRICK OHLSSON – KLAVÍRNÍ RECITÁL 21. října 2023 od 19:30, Rudolfinum
LUDWIG VAN BEETHOVEN
Sonáta č. 6 F dur op. 10 č. 2
URSULA MAMLOK
2000 not
FRANZ SCHUBERT
Fantazie C dur op. 15 „Poutník“ D 760
FRYDERYK CHOPIN
Impromptu op. 36, Variace op. 12, Fantazie op. 49, Balada op. 23
Vstupenky: https://www.fok.cz/cs/ohlsson-klavirni-recital
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.