UHERSKÉ HRADIŠTĚ: V přízemním sále Galerie Slováckého muzea je otevřena nová výstava s názvem Nositelé tradice lidových řemesel a Nemateriální statky tradiční lidové kultury. Pro veřejnost ji připravil Národní ústav lidové kultury ve Strážnici ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti. Jak již sám název naznačuje výstava bude rozdělena na dvě části.
Od roku 2001 obdrželo titul Nositel tradice lidových řemesel přes osmdesát osobností věnujících se nejrůznějším oborům. Na výstavě tak budou k vidění práce kovářů, obuvníků, vyšívaček, tkalců, bednářů a dalších. „V prvním bloku budou představeni výrobci, ocenění titulem Nositel tradice lidových řemesel. Toto prestižní vyznamenání uděluje ministr kultury ČR výrobcům, kteří se na vysoké úrovni věnují tradičním lidovým řemeslům ohroženým zánikem,“ prozradila Petra Hrbáčová, autorka výstavy.
Čestné místo je vyhrazeno i pro letos oceněné výrobce, kteří titul slavnostně obdrží v den slavnostní vernisáže v rámci Národního zahájení dnů evropského dědictví v Uherském Hradišti. „Kandidáti, kteří jsou navrženi na ocenění, musí prokázat komplexní znalosti svého oboru a vynikající kvalitu zhotovovaných výrobků. Současně se hodnotí také jejich činnost v oblasti prezentace a popularizace dané výroby, stejně jako snaha o to, aby předávali své znalostí dalším zájemcům a pokračovatelům,“ zdůraznila Hrbáčová.
V druhé části se prezentuje 28 prvků aktuálně zapsaných do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky, z nichž některé jsou součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Seznam byl zřízen Ministerstvem kultury ČR v roce 2008 za účelem ochrany, zachování, identifikace, rozvoje a podpory nehmotného kulturního dědictví na území České republiky. „V seznamu jsou zahrnuty nejen lidové tance, hudba, zvyky a divadlo, ale rovněž řemeslné technologie, znalosti o přírodě i projevy lidového léčitelství,“ doplnila Jarmila Teturová, autorka textové části výstavy a stejně jako Petra Hrbáčová z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.
Výstava je připravena v česko-anglické jazykové mutaci a můžete ji navštívit do 10. října.
www.slovackemuzeum.cz, www.facebook.com/slovackemuzeum
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.