KUKS: Sarkastický ďáblík, zbožný poustevník, rozdovádění hosté v krčmě i smetánka z hospitalu hraběte Šporka ožívá v kukské interaktivní expozici loutek Theatrum mundi Kuks. Galerie loutek Jiřího Nachlingera zve návštěvníky Kuksu na unikátní audiovizuální zážitek, ve kterém promlouvají figury ze zlatých barokních časů v bývalých lázních. Ten dokresluje zážitek z návštěvy hospitalu a výletu po místní přírodě. Otevřeno je po celý den vždy od pátku do neděle.
„Když už se někdo vydá do Kuksu, očekává, že na něj dýchne baroko. Zhoupne se údolím Labe, navštíví hospital s bylinkovou zahradou, ale pořád tomu něco chybí – zážitek barokního Kuksu na vlastní kůži. Jen rozehrané loutky a vy. Propadnutí se přímo do doby baroka a společnosti lidí, kteří tu tehdy žili. Čas, který se zastaví a dovolí nám prožít si vlastní barokní příběh. Tohle všechno můžete objevit s Theatrum mundi Kuks, unikátní technologií prostorového zvuku – jediná loutka se nepohne, a přesto vám před očima ožije magický barokní Kuks,“ zve na mimořádný zážitek do Kuksu programová ředitelka Galerie loutek Kateřina Bohadlová. Prostor Comoedien-Hausu, kde galerie sídlí, byl už od roku 1702 divadelní budovou, ve které se odehrávalo množství divadelních představení a dalších zábavných programů.
Autorem loutek kukských usedlíků i návštěv hraběte Šporka, Ježíše, andělů i smrťáka, je umělecký řezbář Jiří Nachlinger. Ten pro expozici tzv. Comoedien-Hausu vytvořil na padesát marionet inspirovaných sochami Matyáše Bernarda Brauna. Jeho sochy Ctností a Neřesti si může prohlédnout každý návštěvník Kuksu. Unikátní soubor trpaslíků, které kdysi odnesla z břehu Labe velká voda, je ale k vidění už jen v rámci Galerie loutek – pro výletníky je tedy návštěva jedinečnou příležitostí doplnit si představu o tom, jak asi trpaslíci vypadali.
JEN NAKOUKNOUT NEBO ZAŽÍT PŘÍBĚH KUKSU?
Návštěvníkovi, který hledá v Kuksu chládek a osvěžující porci kulturního zážitku, nabízí Galerie loutek hned dva způsoby, jak strávit příjemný čas. První je prohlídka galerie s loutkami, divadelním vozem a kulisami. Druhá je interaktivní – příběh Kuksu za hraběte Šporka s návštěvou krčmy, procházkou do nedalekého lesa a poustevny, setkání s čerty, anděly i smrťákem, komentuje šibalský ďáblík Fitzli Putzli – vtipálek a glosátor, jež provází návštěvníka po radostech a strastech barokního života. Sugestivní vyprávění s hudbou a hlasy herců divadla Geisslers Hofcomoedianten i hradeckého Draku vtahuje každého, kdo s příběhem ve sluchátkách projde galerii, sklep i různá tajemná zákoutí, až do zákrut vlastní duše. Zážitek je tak kořeněný humorem, ale i příjemným mrazením a balancuje na hraně divoké zábavy a strachu. Hřích na návštěvníka číhá všude a je jen na něm, jestli ho Fitzli Putzli svede z cesty, nebo jestli odolá.
Interaktivní zážitek je vhodný zejména pro skupiny a rodiny. Zažít ho totiž mohou v jednu chvíli jen čtyři osoby. Dětem se však doporučuje až od 10 let. Těm mladším totiž nemůžou tvůrci zaručit klidný spánek.
Rezervace zážitku je možná na: https://www.galerieloutekkuks.cz/interaktivni-zazitek/
Galerie loutek Jiřího Nachlingera na Kuksu v letní sezóně chystá ještě další akce. Na konci srpna se tu ještě odehraje už 23. ročník multižánrového festivalu THEATRUM KUKS, jenž přináší barokní a barokem inspirované umění. Letos tu vystoupí od 21. do 25. srpna divadelní soubory, hudebníci a performeři z celé České republiky, ale také ze zahraničí. Na programu budou i workshopy.
Program a předprodej vstupenek na www.theatrum-kuks.cz
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.