PRAHA: V galerii Jilská 14 bude zahájena první výstava roku 2023. Skupinovou výstavu obrazů a kreseb s názvem TRIP připravil kurátor Petr Vaňous a její vernisáž proběhne v úterý 14. března v 18 hodin. Kolektivní projekt, na kterém bude zastoupena tvorba Dávida Čerťanského, Petra Grubera, Filipa Horyny, Tomáše Skály a Gabriely Slaninkové, tematizuje vztah městského člověka k přírodě, a to k přírodě v nejširším slova smyslu. Výstava potrvá do 6. 5. 2023 a navštívit ji můžete vždy od středy do soboty, mezi 14. a 19. hodinou.
Kolektivní projekt tematizuje vztah městského člověka k přírodě. K přírodě v nejširším slova smyslu. Rituály spojené s pobytem mimo město, důvody, proč k nim dochází, se v projektu rozšiřují do metaforických rozměrů. Přitom jedinec často ani nemusí opustit svůj byt, svůj pokoj, svou postel. Místo, kde sní. Fyzicky podniknuté výlety tu mají stejnou platnost jako návraty v čase, cestování pamětí, nebo cestování vlastní imaginací, do níž se včleňují prvky reálného světa a obrysy konkrétních zážitků. Podstatný je motiv vytržení, exaltace, intenzity prožívání, ponor do neznámého světa modelovaného stejně tak zvědavostí a očekáváním jako melancholií a skepsí.
Výstava obrací téma ze všech stran, aby nahlédla především mentální prostor, v němž dochází k jakési zásadní interakci. V té chvíli nechává kurátor zmizet konkrétní významy slov „výlet“ i „příroda“ a nastoluje otázku vztahového pole mezi nutností, volbou, východiskem a sněním, které jsou spojeny se základními lidskými potřebami a jejich přesahy. Cestovat lze různě. Třeba pouze ve svém vlastním vědomí, bez fyzického pohybu. Nebo v počítači na Google Maps a nebo třeba ve své knihovně. Ale lze i maniakálně mizet každý víkend na chatu či jiné rekreační sídlo a živit tak v sobě neurózu a frustraci z nedělních návratů do stále odcizenějších zdí velkoměsta.
TRIP je mnohoznačnou poctou mentálnímu krajinářství, které do sebe integruje všechny roviny všednosti, lokálního a globálního pocitu, proměnlivé atmosféry ve společnosti, světa mediální a komunikační totality, různých druhů reprezentací a úniků, jejichž zákonitý přenos do „klidu zeleně“ modeluje a rekonstruuje nově, jinak místo zdánlivého odpočinku. Všude jako by tikala dočasnost, vymezený čas, jehož hodnotu obkličuje a stravuje čím dál tím více aspektů zrychlené a vzájemně propojené civilizace. Člověk se ocitá ve stále se zhušťující síti a záleží pouze na něm, jak se z ní bude schopen vysmeknout do světa, kde čas bude mít opět konečně tu správnou, jedinečnou a ničím nenahraditelnou hodnotu.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.