čtvrtek
18. července 2024
svátek slaví Drahomíra
Milada Rezková a Lukáš Urbánek s knihou
© Zdroj: Za Trojku, příspěvková organizace



Galerie Atrium na Žižkově otevírá interaktivní výstavu o strachu a o tom, proč se ho nebát

PRAHA: Nejen malým divákům je určena výstava Neboj, neboj! V Galerii Atrium na Žižkově na Praze 3 bude zahájena už v úterý 22. listopadu v 18 hodin. Interaktivní instalace je inspirována stejnojmennou knihou Milady Rezkové, Lukáše Urbánka a Jakuba Kaše a pracuje s velmi aktuálním tématem strachu. Představuje jeho nejrůznější podoby, pojmenovává důvody, které ho způsobují, a radí, jak se s ním vypořádat. Kurátorem výstavy je Fuczik, sound design pro ni vytvořil Martin Hůla a o architekturu výstavy se postaral Honza Tomšů a jeho kolektiv Omlouvámesepardón. Návštěvníkům pak bude zdarma otevřena až do 2. dubna 2023.

od 22.11.2022 do 02.04.2023
Autor článku: 
Kristýna Řeháčková

„Se strachem se rodíme a potkáváme ho celý život. Je v zájmu nás všech, abychom se jako společnost naučili o svoje obavy zajímat, abychom se s nimi naučili zacházet a dokázali je se svými blízkými sdílet. Strach není ostuda. A není to ani nástroj. Strach je jedna ze čtyř základních lidských emocí, stejně tak jako radost, smutek a vztek,” doplňuje kurátor Fuczik.

Výstavní projekt Neboj, neboj! provede návštěvníky strachem nejen jako obecným pojmem, ale zejména jako jejich osobní emocí. Pomůže (nejen dětem) nahlédnout hravě a kreativně na fenomén strachu z různých úhlů pohledu. Téma je v posledních letech možná aktuálnější než kdy dříve kvůli celosvětové koronavirové pandemii i probíhajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině. I z toho důvodu je k výstavě připraven také edukační program pro veřejnost i školy, kde jím i ty nejmenší provedou zkušení lektoři.
 

Více informací najdete na www.atriumzizkov.cz
 

Galerie Atrium na Žižkově
Čajkovského 12a, Praha 3
st–ne 14:00–19:00

Vstup zdarma

 

O Galerii Atrium na Žižkově:

Galerie Atrium na Žižkově je prostor zaměřený na projekty, jejichž cílem je vyvolávat diskusi, otevírat aktuální společenská témata a nabízet alternativní odpovědi. Témata chce dělat srozumitelnými všem sociálním, genderovým a věkovým skupinám. Výstavní projekty galerie nabízí nejrůznější způsoby, jak se do nich aktivně zapojit a stát se jejich součástí. Interaktivní expozice záměrně nabízejí složitější problémy srozumitelným jazykem. Samozřejmou součástí programu jsou akce pro školy, odbornou i laickou veřejnost a vzdělávací aktivity. Autorem koncepce galerie je Ondřej Horák (Fuczik) a tým Galerie Atrium na Žižkově. Galerii provozuje příspěvková organizace MČ Praha 3 Za Trojku.

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍN: Ve zlínském muzeu, krajské galerii i knihovně je pro děti všech věkových kategorií připraven zajímavý program. Děti se mohou těšit na tvořivé dílny, čtení i výlety za kulturou.

Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění, Památky
Co se děje
18.07.2024

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024