pondělí
15. července 2024
svátek slaví Jindřich
Plakát k akci
© Zdroj: archiv ZUŠ Frenštát p. R., Společnost pro ranou péči OstravaFrenštátská ZUŠ se už po šesté zapojila do projektu Jsem laskavec

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Už po šesté se frenštátská Základní umělecká škola aktivně zapojuje do celorepublikového happeningu s názvem Jsem laskavec. Od října probíhají v rámci školy menší akce s mottem laskavosti a vše vyvrcholí velkým benefičním koncertem, který se uskuteční 9. listopadu 2023 od 17 hodin ve víceúčelovém sále hukvaldské Základní školy. Kromě pěveckého sboru Senzaband ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm vystoupí také pěvecké seskupení dětí ZŠ Hukvaldy, nevidomá operní pěvkyně Alena Terezie Vítek nebo Taneční skupina Aktiv. Výtěžek ze vstupného a aukce obrazů poputuje na podporu rané péče pro děti se zrakovým hendikepem a jejich rodin  v Moravskoslezském kraji.

09.11.2023
17:00
Autor článku: 
Zuzana Kalinová

Benefiční kulturní akci na podporu rodin s dětmi s postižením zraku a rané péče se rozhodla uspořádat na Hukvaldech Martina Kašpárková s přáteli. Kromě hudebních vystoupení je součástí benefice také dražba obrazu Antonína Kroči, akademického malíře z Hukvald a obrazu žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm, který namalovali pro ranou péči. Na obraze pracovalo asi 15 dětí a vznikal v průběhu tří měsíců. "Technika, kterou děti malovaly, je kombinace klasické akrylové malby štětcem s malbou spreji, poslední fáze byla dokončena kresbou akrylovými fixy. Obsah díla se vztahuje úzce k předmětu, pro který je určen. Raná péče se věnuje dětem se zrakovým postižením, to znamená, že oči, které jsou na obraze, jsou jak lidské oči, tak i oči zvířat. Upozorňují na důležitost toho smyslu, díky němuž můžeme vnímat svět. A mnohdy zapomínáme, jak bychom si měli vážit toho, když nám tento smysl funguje. Pevně doufáme, že se nám podaří prodat obraz za co nejvyšší částku, aby se rodinám dostalo větší pomoci, protože to musí být hodně náročné," uvedla  Romana Kubešová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Frenštát p. R., pod jejímž vedením obraz vznikl.

Už nyní je možné bezplatně si zarezervovat si své místo v sále, prostřednictvím odkazu umístěného na stránkách www.zusfrenstat.cz nebo www.ranapece.cz/ostrava/hukvaldy, kde je k dispozici také odkaz na aukci obou obrazů. Věříme, že se najde spousta laskavých lidí, kteří tuto akci podpoří a společně se všemi organizátory se pokusí předat velký kus laskavosti rodinám, které ji potřebují. 

Akce Jsem laskavec již sedmým rokem motivuje děti ve věku od 3 do 18 let, aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe. V předchozích letech frenštátská ZUŠ podpořila například psí útulek ve Vlčovicích, uspořádala koncert v Domě s pečovatelskou službou ve Frenštátě pod Radhoštěm, v roce 2020 prostřednictvím streamu zazpívaly děti klientům Hospicu Frýdek-Místek, v následujícím roce obyvatelům frenštátského Domova Hortenzie a v minulém roce škola poprvé podpořila aktivity Společnosti pro ranou péči Ostrava.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Známe výsledky letošního ročníku Ceny Hereditas obligat, kterou Královéhradecký kraj udílí za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota letos z 12 nominací vybrala opravu zámeckého areálu Karlova Koruna či bývalého vodojemu, restaurování historicky cenných náhrobků a cenu za popularizaci památkové péče získal Jiří Němeček.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.07.2024

ČR: V Poslanecké sněmovně tento týden v prvním čtení prošla novela zákona č. 496/2012 Sb. o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, zkráceně novela zákona o audiovizi. Vláda ji schválila koncem června. S její účinností se počítá k 1. lednu 2025. Hlavními změnami, které přináší, jsou rozšíření selektivní podpory o televizní a VOD tvorbu, podpora herního průmyslu a vylepšení mechanismu filmových pobídek.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
12.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Česká centra a Kancelář generálního komisaře vyhlašují otevřenou výzvu pro umělce a projekty s cílem podílet se na kulturním programu českého národního pavilonu na světové výstavě EXPO 2025.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Soutěže a festivaly
Co se děje
11.07.2024

PRAHA: Nová interaktivní výstava Praga Magica zprostředkovává svým návštěvníkům jedinečnou procházku Prahou, a to v prostorách nově zrekonstruovaného domu U Červené lišky na Staroměstském náměstí. Dominanty Prahy i známá pražská místa spatří z naprosto nevšedních perspektiv a navštíví magická zákoutí, ve kterých mohou hrát i svůj interaktivní příběh. Poznejte Prahu, jak jste ji nikdy neviděli!

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
11.07.2024