čtvrtek
29. února 2024
svátek slaví Horymír
Plakát k akci
© Zdroj: archiv ZUŠ Frenštát p. R., Společnost pro ranou péči OstravaFrenštátská ZUŠ se už po šesté zapojila do projektu Jsem laskavec

FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Už po šesté se frenštátská Základní umělecká škola aktivně zapojuje do celorepublikového happeningu s názvem Jsem laskavec. Od října probíhají v rámci školy menší akce s mottem laskavosti a vše vyvrcholí velkým benefičním koncertem, který se uskuteční 9. listopadu 2023 od 17 hodin ve víceúčelovém sále hukvaldské Základní školy. Kromě pěveckého sboru Senzaband ZUŠ Frenštát pod Radhoštěm vystoupí také pěvecké seskupení dětí ZŠ Hukvaldy, nevidomá operní pěvkyně Alena Terezie Vítek nebo Taneční skupina Aktiv. Výtěžek ze vstupného a aukce obrazů poputuje na podporu rané péče pro děti se zrakovým hendikepem a jejich rodin  v Moravskoslezském kraji.

09.11.2023
17:00
Autor článku: 
Zuzana Kalinová

Benefiční kulturní akci na podporu rodin s dětmi s postižením zraku a rané péče se rozhodla uspořádat na Hukvaldech Martina Kašpárková s přáteli. Kromě hudebních vystoupení je součástí benefice také dražba obrazu Antonína Kroči, akademického malíře z Hukvald a obrazu žáků výtvarného oboru Základní umělecké školy ve Frenštátě pod Radhoštěm, který namalovali pro ranou péči. Na obraze pracovalo asi 15 dětí a vznikal v průběhu tří měsíců. "Technika, kterou děti malovaly, je kombinace klasické akrylové malby štětcem s malbou spreji, poslední fáze byla dokončena kresbou akrylovými fixy. Obsah díla se vztahuje úzce k předmětu, pro který je určen. Raná péče se věnuje dětem se zrakovým postižením, to znamená, že oči, které jsou na obraze, jsou jak lidské oči, tak i oči zvířat. Upozorňují na důležitost toho smyslu, díky němuž můžeme vnímat svět. A mnohdy zapomínáme, jak bychom si měli vážit toho, když nám tento smysl funguje. Pevně doufáme, že se nám podaří prodat obraz za co nejvyšší částku, aby se rodinám dostalo větší pomoci, protože to musí být hodně náročné," uvedla  Romana Kubešová, učitelka výtvarného oboru ZUŠ Frenštát p. R., pod jejímž vedením obraz vznikl.

Už nyní je možné bezplatně si zarezervovat si své místo v sále, prostřednictvím odkazu umístěného na stránkách www.zusfrenstat.cz nebo www.ranapece.cz/ostrava/hukvaldy, kde je k dispozici také odkaz na aukci obou obrazů. Věříme, že se najde spousta laskavých lidí, kteří tuto akci podpoří a společně se všemi organizátory se pokusí předat velký kus laskavosti rodinám, které ji potřebují. 

Akce Jsem laskavec již sedmým rokem motivuje děti ve věku od 3 do 18 let, aby si vyzkoušely, jaké to je dělat dobro a rozdávat radost kolem sebe. V předchozích letech frenštátská ZUŠ podpořila například psí útulek ve Vlčovicích, uspořádala koncert v Domě s pečovatelskou službou ve Frenštátě pod Radhoštěm, v roce 2020 prostřednictvím streamu zazpívaly děti klientům Hospicu Frýdek-Místek, v následujícím roce obyvatelům frenštátského Domova Hortenzie a v minulém roce škola poprvé podpořila aktivity Společnosti pro ranou péči Ostrava.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

LITEŇ: Na zámku v Litni se chystá připomínka kulatého výročí Jarmily Novotné, součástí slavnostního programu bude i otevření novorenesanční hrobky rodu Daubků.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
28.02.2024

PRAHA: Poslední únorovou neděli mohli diváci v Divadle v Celetné vidět první fázi jednoho zajímavého experimentu. Spolek Kašpar uvedl veřejnou zkoušku nově připravované inscenace hry Williama Shakespeara KRÁL LEAR v režii Jakuba Špalka, která vzniká rozfázovaně do několika etap.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
28.02.2024

ŠVÉDSKO-ČR: Česká historička Blanka Karlsson, žijící od roku 1984 se švédským manželem v Norrköpingu, patří k těm obětavým duším, které „na oltář vlasti“ dokážou přinést ohromnou spoustu času. K těm, kteří nelitují vlastních prostředků a s celoživotním zápalem se věnují svému vyvolenému tématu. Tím je pro ni zcela logicky mapování švédských pobytů dvou mimořádných postav české kultury a historie: Jana Amose Komenského a Bedřicha Smetany. Smetanovo 200. výročí narození 2. 3. 1824 dalo také vznik našemu dnešnímu rozhovoru na dálku.

S Blankou se známe díky natáčení dokumentu České kořeny ve Švédsku (2009) a dalším četným kontaktům, které se od něj odvíjely. Mohla jsem tak zblízka poznat její ryzí vlastenectví, které u mnohých často probudí až pobyt v zahraničí; ne tak u ní. Má jej zkrátka v krvi.

Výsledky svého třicetiletého bádání o Smetanovi ve Švédsku shrnula do své publikace vydané ve vlastním vydavatelství Blanka Pragensis.  

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Vzdělávání
Články a komentáře
28.02.2024

ČR: Výpravy po schwarzenberských místech je název už pátého dílu Výprav, osobitého cestopisu literárního publicisty a spisovatele Jiřího Peňáse. Autor svou pouť zahájil v létě 2023 ve společnosti Karla Schwarzenberga. Další destinace pak objel sám, protože do putování s knížetem zasáhl osud. Výsledkem je poutavé čtení. Z něj vystupuje originální portrét Schwarzenberga, s nímž Peňás napsal patrně poslední knižní rozhovor. Kromě toho Výpravy nabízejí zábavné, čtivě podané putování po krajině, historii a architektuře. Zápisky ze schwarzenberských míst v Česku a v Rakousku i tentokrát prostupují autorovy vtipné postřehy a osobní vzpomínky. Knihu vydává Echo Media. Zde je od 19. února k mání v e-shopu, v knihkupectvích se objeví od 28. února.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání
Nepřehlédněte
26.02.2024