FRENŠTÁT POD RADHOŠTĚM: Městská knihovna ve Frenštátě pod Radhoštěm mezi své služby opět zařazuje rozvoz knih. Zaměstnanci frenštátského kulturního střediska budou rozvážet zdarma k zápůjčce knihy, které si čtenáři objednali telefonicky nebo e-mailem. Novinkou je rozšíření seznamu obcí, kam je možné knihy dovézt. K Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovicím se přidávají Bordovice, Lichnov a Veřovice. Služba rozvozu je k dispozici od 15. ledna 2021.
Rozvozovou službu knihovna nabízela již před Vánocemi loňského roku a nyní se k této službě vrací. "Možnost rozvozu knih byla ze strany čtenářů velmi vítaná služba. A protože současný vývoj situace ohledně šíření koronaviru není bohužel příznivý, rozhodli jsme se tuto službu opět zavést. Je určena nejen pro čtenáře, kteří patří do rizikových skupin, ale i pro ty, kteří si z nějakého důvodu nemohou vyzvednout knihy přes náš bezkontaktní výdej v knihovně," vysvětluje vedoucí knihovny Pavlína Martiňáková.
Závoz knih pro Frenštát pod Radhoštěm a Trojanovic bude probíhat ve stejném režimu jako dříve, to znamená vždy v úterý odpoledne v době od 17.00 do 19.00 hodin a v pátek v dopolední době od 10.00 do 12.00 hodin. Nově bude rozvoz knih k dispozici i čtenářům z Bordovic, Lichnova a Veřovic. Do těchto obcí bude rozvoz realizován každou středu v odpoledních a podvečerních hodinách. Jedinou podmínkou využití této služby je platná čtenářská registrace a bydliště v konkrétních lokalitách. Vypůjčené knihy mohou čtenáři vracet při dalším závozu, případně osobně jakmile bude knihovna opět otevřená. Další možností je také vrátit knihy přes bibliobox, který stojí u knihovny a je k dispozici nonstop. Objednávky rozvozu knih je možné vyřizovat telefonicky na čísle 556 835 670 nebo e-mailem na knihovna@mufrenstat.cz.
"Knihy jsou v dnešní době potřeba možná více než jindy a to nemluvím o studentech, kteří knihy potřebují pro své studium. Snažíme se tedy udělat maximum a najít cestu, jak se mohou naši čtenáři ke knihám dostat. Doporučujeme všem sledovat internetové stránky naší knihovny, kde naleznete vždy kompletní a aktuální informace," dodává Martiňáková.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.