PRAHA: "Mezi mladými lidmi vzrůstá zájem o kultovní filmy a filmovou výchovu všeobecně. Tento fenomén byl ještě více rozšířen během pandemie, kdy spoustu kvalitních filmů nabízely různé VOD platformy,” říká ředitelka Free Cinemy Alexandra Forejtová Lipovská, která se zasazuje o rozšíření filmové výchovy i na základních a středních školách (zde výzkum AsFAV vedený Mgr.et MgA Terezou Czesany Dvořákovou, Ph.D.). Letos na podzim tak přicházíme již desátým rokem s bohatým programem přednášek a praktických lekcí. Součástí této komunity filmových nadšenců může být každý, kdo má touhu se rozvíjet v chápání filmové řeči, má představu o svém vlastním autorském filmu nebo jej láká rozmanitost filmového herectví.
Jak vidět film? je přednáškový cyklus o dějinách filmu a filmové analýze. Je vhodný pro filmové nadšence, jež láká porozumět filmu hlouběji v kontextu historickém, uměleckém nebo filosofickém. Celoroční kurz doporučujeme také jako přípravu k přijímacímu řízení vysokých škol s uměleckým zaměřením. Přednášky vedou přední osobnosti české kinematografie: Bohdan Karásek, Jiří Flígl, Václav Kadrnka, Martin Čihák, Petr Václav, Květa Přibylová a další. Kurz probíhá od 11. října 2022 do 23. května 2023 v prostorách Kasáren Karlín.
Jak stvořit film? je praktický kurz pro všechny zájemce o filmovou tvorbu. V tomto celoročním kurzu mají uchazeči jedinečnou možnost zkusit si vytvořit svůj film tzv. od A do Z. Prostřednictvím distribučního projektu Free Cinema Films pomáhá Free Cinema snímkům s jejich další distribucí do českých kin a na filmové festivaly. Proto se již několik krátkých filmů studentů minulých ročníků pyšní oceněním. Za všechny uvedeme úspěšný film Cesta do Kandaháru našeho studenta Petra Vopěnky, který je uveden na VOD platformě Amazon Prime. Během kurzu se uchazeči dostanou od hledání námětu, zhotovení literárního a technického scénáře až k samotné realizaci, práci se zvukem, kamerou, střihem a postprodukcí a v tom všem jim budou nápomocí odborníci a pedagogové z FAMU. Za všechny jmenujme režisérku Květu Přibylovou, filmaře Ondřeje Belicu, režisérku Viktorii Rampal Dzurenko či scénáristu Marka Grajciara. Kurz Jak vidět film? je k tomuto kurzu zdarma. Kurz probíhá od 4. října 2022 do 30. května 2023 v Pražském kreativním centrum na Staroměstském náměstí, Kasárnách Karlín a Studiu FAMU.
Jak hrát ve filmu? je praktický celoroční kurz pro nadšené zájemce o filmové herectví. V rámci intenzivního kurzu, složeného ze série přednášek, filmových ukázek a exkluzivních praktických hereckých cvičení, se studenti budou podrobně věnovat specifikům filmového herectví. Absolventi si z kurzu odnesou množství vlastních natočených etud pod dohledem režisérky Viktorie Rampal Dzurenko, získají nové přátelé a kontakty do budoucna. Zároveň se filmoví herci okamžite uplatní v krátkých filmech studentů z kurzu Jak stvořit film. Kurzisté mají v ceně kurz Jak vidět film. Kurz probíhá od 4. října 2022 do 30. května 2023 v Pražském kreativním centrum na Staroměstském náměstí, Kasárnách Karlín a Studiu FAMU.
“Nikdy by mě nenapadlo, že je možné za tak krátkou chvíli tolik rozvinout herecké schopnosti herce, jako to s námi dokázala Viktorie. Její dynamická energie, motivace, humor a nátlak zajít za hranici komfortní zóny mě vystřelili rychlou parou vpřed a rozproudili ve mně všechny herecké smysly.” Gabriela Pravdová - absolventka hereckého kurzu.
Novinka
Letos uvádíme také novinku - Fotografický kurz pro děti. V pololetním kurzu se děti dozví o původu a smyslu fotografie. Naučí se s fotkou experimentovat a poznají, jak fotografie dokáže obohatit zážitek. Děti budou pracovat s digitálním fotoaparátem nebo mobilem, ale také s analogovým fotoaparátem. Našim cílem je přiblížit dětem kouzlo analogové fotografie, které jsme se věnovali v knize Malí fotografové (Bc. Tereza Nová a Mg.A. Jiří Forejt, Ph.D., nakladatelství Běžíliška). Kniha získala v roce 2022 prestižní ocenění Zlatá stuha a Nejkrásnější česká kniha roku v kategorii učebnice a didaktické pomůcky.
Kurzy společně zahájíme premiérou krátkých filmů našich kurzistů z předchozího ročníku, na kterou jste srdečně zváni a to 27. září 2022 v 18:00 v Kasárnách Karlín.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.