Museum Fotoateliér Seidel slaví úspěchy doma i v Evropě. Sto let staré fotografie Josefa Seidela vybrané tak, aby ilustrovaly soužití Čechů, Němců a Rakušanů na Šumavě, představilo 11. února zastoupení Jihočeského kraje v Bruselu v evropské instituci Výbor regionů. Výstava "Jižní Čechy známé i zapomenuté" byla odhalena u příležitosti diskusního fóra věnovaného Kohezní politice po roce 2014.
Koheze, tedy územní, sociální a ekonomická soudržnost, je pro příhraniční oblasti mimořádně důležitá. „Jižní Čechy byly historicky pulsujícím místem mezi Bavorskem, Rakouskem a Čechy a jen nevolí osudu se v průběhu dvou diktatur staly územím na periferii. Proto je politika soudržnosti pro evropské společenství aktuální téma, o kterém by se mělo více mluvit," říká organizátor diskusního fóra a zástupce Jihočeského kraje v Bruselu Petr Šebek.
Řešení tohoto problému například na Šumavě může být příkladem pro celou Evropu. Potvrzuje to i radní Jihočeského kraje Jaromír Slíva, který je zároveň starostou města České Velenice ležícího přímo na česko-rakouské hranici. „Stále patříme k chudším regionům v Evropě, kde jsme se ocitli bez našeho přičinění se vznikem železné opony. Očekáváme proto, že podle principu solidarity v Evropě, kdy silnější pomůže slabšímu, bude vůle to změnit," zdůrazňuje Slíva.
Výstavu, která je instalovaná v budově Výborů regionů, přivezlo do Bruselu českobudějovické občanské sdružení TAM-TAM. Fotograf David Veis z tohoto sdružení míní, že Seidlovy fotografie jsou cenné hlavně tím, že jsou pravdivou obrazovou kronikou Šumavy a říká: „Nedělám si iluze, že se může vbrzku na Šumavu vrátit sousedské soužití Čechů, Němců a Rakušanů v té podobě, jak je zachytil Josef Seidel před sto lety. Na druhou stranu jsem přesvědčen, že překonávání bariér na Šumavě je povinností mé generace."
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.