LITOMĚŘICE: Filmový festival Litoměřice, známý jako FIFELI, se koná od 30. srpna do 1. září. Třídenní filmová přehlídka nabídne festivalové novinky, kultovní klasiky, neotřelé tituly pro náročnější diváctvo a na své si přijdou i ti nejmenší. Pro návštěvníky jsou tradičně připraveny také koncerty – letos v podání kapel Dukla a Midi Lidi. Téma letošního čtyřiadvacátého ročníku je „Úhel pohledu“ a o jeho vizuální identitu se postaralo pražské studio TAMDEM.
Slavnostní zahájení FIFELI proběhne v pátek 30. srpna 2024 od 18:00 v kině Máj. V distribuční předpremiéře uvedeme snímek Amerikánka režiséra a producenta Viktora Tauše. Amerikánka vypráví svůj příběh netradičním stylizovaným jazykem, který připomíná surrealistický gejzír pestrých vzpomínek plný barev, života a snů. Ačkoli ve filmu není jediná realistická scéna, intenzivní pocit reality mysl diváka ani na chvíli neopustí. „Je to skutečný příběh desítek tisíc dětí, které vyrůstaly v dětských domovech v komunistickém Československu. A byť ve filmu na první poled není skutečné nic, všechno, co uvidíte, skutečné je. Všechno. Příběh. Postavy. Jizvy. Všechno je autentické. Je to příběh holky, kterou nedostali, emotivní odysea, která je oslavou vnitřní síly vyvěrající z naděje,“ říká o svém filmu Amerikánka jeho tvůrce Viktor Tauš, který přijede na FIFELI svůj film spolu s dalšími tvůrci osobně uvést. „Do koncepce letošního tématu ‚Úhel pohledu‘ tento film skvěle zapadá a věříme, že diváci si odnesou nejen filmový zážitek, ale také pohled na sociální rozměr filmu a tematiku potřeb dětí v ústavní péči, čímž získává úloha festivalu další rozměr,“ doplňuje Hana Galiová, ředitelka festivalu.
Festival zakončí nový film Martina Pavola Repky Od marca do mája, který obdržel Zvláštní uznání poroty soutěže Proxima na festivalu v Karlových Varech. Diváci uvidí také nový český loutkový film Velký Pán Radka Berana a očekávanou novinku Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. Akce nabídne řadu světových titulů – mezi nimi íránskou klasiku Kde je dům mého přítele? Abbáse Kiarostamiho, hypnotický snímek Memoria thajského režiséra Apichatponga Weerasethakula či kultovní film Agnès Vardy Cléo od pěti do sedmi. Program najdete na oficiálních stránkách festivalu.
O hudební složku festivalu se postarají kapely Midi Lidi a Dukla. Elektropopová kapela Midi Lidi je známá svými originálními českými texty, v nichž přešlapuje mezi absurditou i dojemností každodenního života. V roce 2021 vydala kapela dvě nová alba: Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád a Heal The World, konečně!. Kapela Dukla, pražská formace, hraje kytarový pop inspirovaný novou vlnou, post-punkem a devadesátkovými kytarovkami. Má na kontě řadu singlů, několik EP a album Honza, nominované na hudební ceny Apollo za desku roku 2020. Letos kapela vydala nové album Stejný lepší.
Akreditace k zakoupení zde.
Vážené a milé srdcařky, vážení a milí srdcaři, vy všichni, kteří fandíte kultuře v naší zemi stejně jako my, vážení čtenáři,
v Místní kultuře se v těchto dnech něco „peče“, bublá to a kvasí. Odpusťte ten příměr, ale blíží se Advent a předvánoční řádění v kuchyni je před námi. Redakce Místní kultury k tomu chystá důležitou změnu, na niž bychom vás rádi upozornili už nyní – se začátkem nového roku dojde k přejmenování Místní kultury na Pro-kulturu.
PRAHA: Návštěvníky Korza Národní ohromila velkoformátová instalace slova „SVOBODA.“ a krátký film Svoboda nás spojuje.
Korzem Národní vyvrcholila kampaň Svoboda nás spojuje spolku Díky, že můžem. Středobodem oslav 35 let od sametové revoluce byla velkoformátová audiovizuální instalace. Ta se skládala z obřích písmen zavěšených na jednotlivých budovách Národní třídy. Písmena dohromady tvořila slovo svoboda s tečkou na konci. Zároveň sloužila jako projekční plochy pro premiéru krátkého filmu Svoboda nás spojuje režisérky Ester Valtrové a zpěv Modlitby pro Martu v podání herečky Anny Fialové. Přes 120 programových bodů přilákalo dle prvotního hrubého odhadu operátora T-Mobile 93 000 návštěvníků.
ČR-ZAHRANIČÍ: Jaký je rozdíl mezi emigrantem a exulantem? Dokázali spolu exulanti, kteří odešli z Československa do zahraničí v různých časových vlnách, spolupracovat? Z čeho čerpali naději? A byl to především odpor vůči totalitnímu režimu, který je přes veškeré názorové spory spojoval? Jak po 35 letech od Listopadu ´89 a návratu domů vzpomíná na život a spolupráci v londýnském exilu nakladatel, politolog, publicista a překladatel Alexander Tomský, zakladatel exilového nakladatelství Rozmluvy a stejnojmenného časopisu?
ČESKÁ TŘEBOVÁ: NP seniorského divadla pořádá Kulturní centrum Česká Třebová ve spolupráci s NIPOS-ARTAMA Praha. Proběhla o víkendu 8. – 10. listopadu 2024 v České Třebové. V druhově, žánrově a obsahově velmi rozmanitém programu bylo uvedeno devět představení. Odehrály je pro své kolegy a pro diváky českotřebovské i přespolní soubory z Desné, Homole, Děčína, Olomouce, Ostravy, Svitav, Ústí nad Orlicí, Červeného Kostelce a Holešova.