neděle
14. srpna 2022
svátek slaví Alan
Vizuál Šary Vary
© Autor letošního vizuálu Šary Vary: Martin CzellerFilmové pecky z karlovarského festivalu udeří ve vybraných kinech. Oficiální ozvěny Šary Vary startují 11. července v Praze a v Brně

PRAHA, BRNO: Ačkoliv jeden filmový svátek v Česku končí, druhý naopak teprve začíná. To nejlepší z 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary přinesou oficiální ozvěny Šary Vary. Pražská kina Světozor, Aero a Přítomnost a brněnské Univerzitní kino Scala budou od 11. do 17. července promítat divákům výběr více než dvaceti filmových trháků z programu karlovarského festivalu. Mezi nimi nebude chybět ani oceněný film.

od 11.07.2022 do 17.07.2022
Autor článku: 
Filip Linhart

„Diváci ozvěn uvidí v předpremiérách řadu filmů, které vstoupí do kin až po festivalu nebo se do nich vůbec nemusí dostat. Proto jsme vybrali ty, které by neměli oku filmového fanouška rozhodně uniknout,“ říká jeden z dramaturgů přehlídky Vojtěch Marek. „Je samozřejmě těžké z toho velkého množství festivalových snímků vybrat jen některé, ale myslím, že jsme našli to pravé.“

Ty nejzvučnější tituly z letošního festivalu ve Varech rozduní hned pětici sálů vybraných kin v Praze a Brně. Jeden z oceněných hned v pondělí 11. července promítne kino Světozor. Největší zastoupení filmů bude ze soutěžní sekce Horizonty. Právě v té se objeví mimo jiné Trojúhelník smutku (Triangle of Sadness), který si z festivalu v Cannes odvezl hlavní cenu a označení nejvtipnější film letošního ročníku“. Mezi další lákadla ozvěn patří i horor s hutnou atmosférou Men, mysteriózní korejská detektivka Podezřelá (Decision to Leave) či historický Korzet (Corsage). Pořádnou ránu pak zasadí dlouho očekáváný bláznivý snímek Všechno, všude, najednou (Everything Everywhere All at Once) režisérského dua Dan Kwan a Daniel Scheinert. Návrat na plátna ale chystá také film Jima Jarmusche z roku 1999 Ghost Dog: Cesta samuraje.

„Ne všechna kina uvádí všechny filmy, takže doporučujeme divákům prostudovat programy jednotlivých kin a sestavit si svůj individuální festivalový program,“ dodává Marek. Celá přehlídka nabídne více než 20 titulů, z nichž některé jsou zakoupeny jen pro přehlídku a poté nebudou nadále v kinech k vidění. Za pozornost stojí nedistribuční filmy jako Superhrdinové Paola Genoveseho (režiséra úspěšného snímku Naprostí cizinci), Zapomenutá země (r. Hlynur Pálmason) a divácký hit z Cannes All Inclusive (r. Charlotte Wells).
Více informací najdou diváci na webu www.ozvenyvaru.cz. Program najdou diváci na stránkách jednotlivých kin:


• Kino Světozor
• Kino Aero
• Boutique cinema Přítomnost
• Univerzitní kino Scala

Událost na FB

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Knihovna NIPOS se v termínu 24.–29. července 2022 zúčastnila celosvětové konference IAML (International Assosiation of Music Libraries, Archives and Documentation Centres), která se po 31 letech konala opět v Praze. Prezentovali jsme zde ve dvou posterových sekcích nejen hudební fond, který je součástí Knihovny NIPOS, ale rovněž celou naši instituci společně se statistikou, amatérským uměním a dalšími aktivitami.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Sosone je moderní značka nábytku, která kombinuje nadčasový design s nejlepšími estetickými tradicemi města Zlína. Po více než 20 letech působení na trhu jsme se rozhodli zahájit novou etapu své činnosti. Spojili dlouholeté zkušenosti s výrobou nábytku na míru se znalostmi mladých designérů a nyní hrdě představujeme nejnovější kolekci unikátních štokrlat – připravenou v duchu zero-waste z recyklovaných materiálů.

Zlínský kraj
Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
12.08.2022

ZLÍN: Baťův Památník zve přes letní prázdniny k návštěvám také rodiny s dětmi a příměstské tábory! Vedle stávajících komentovaných prohlídek je totiž novinkou edukační program určený dětem předškolního věku a žákům prvního stupně.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Vzdělávání
Co se děje
08.08.2022

OSTROV U BOHDANČE: Kroje jsou specifickým výrazem místní kultury, udrželi jsme si k nim dodnes vřelý vztah a někteří je při příležitosti rozmanitých slavností stále s hrdostí oblékají. Také proto nás zaujala zpráva o nově otevřeném Muzeu Ostrov lidových krojů (MOLK), které disponuje největší soukromou sbírkou historických venkovských oděvů v České republice. Unikátní expozice je navíc úplně první veřejnou prezentací všech krojových oblastí naší země. Že se jedná o opravdu mimořádnou záležitost, dokládá i ocenění v letošním jubilejním 20. ročníku prestižní soutěže Glorea musaealis, kterou pořádá každoročně Asociace muzeí a galerií − v kategorii „Muzejní počin roku 2021“ se muzeum umístilo na vynikajícím druhém místě. O rozhovor jsme požádali ředitele MOLK Jana Mičánka, duší historika, jinak lesního inženýra, aby nám svůj krásný, ale nákladný projekt blíže představil. V případě tohoto místního patriota a podnikatele se nejedná o jediný příspěvek k lokální kultuře…

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky
Články a komentáře
10.08.2022