PRAHA: Výstava Filipa Dvořáka (*1990) Stories Written and Told kombinuje díla z několika sérií (Ex libris, Strž, Lesy), jejichž společným rysem je zachycení fragmentu děje. V nejnovější sérii Ex libris prostřednictvím malých, s modelářskou precizností do dřeva vyřezaných reliéfních průhledů, kdy však v rámci rozměru obrazu převažuje minimalisticky čistá plocha monochromního plátna. V sériích Strž a Lesy zobrazením divoké přírodní scenérie, mimoděk vyvolávající otázky, kdo jí vlastně prochází, kam směřuje a proč. Dvořák mistrně pracuje s hranicí řečeného, naznačeného a záměrně nevyřčeného. Jsou nám odhalovány střípky nejednoznačných výjevů dávných hrdinských činů, odehrávajících se v romantickém prostředí tajemné krajiny.
Filip Dvořák | Stories Written and Told
Vernisáž proběhne v úterý 6. 8. 2024 v 19:00
Výstava potrvá do 30. 8. 2024
Výstava Stories Written and Told kombinuje díla z několika sérií (Ex libris, Strž, Lesy), jejichž společným rysem je zachycení fragmentu děje. Dvořák mistrně pracuje s hranicí řečeného, naznačeného a záměrně nevyřčeného. Jsou nám odhalovány střípky nejednoznačných výjevů dávných hrdinských činů, odehrávajících se v romantickém prostředí tajemné krajiny. Právě tento kontrast, toto promyšlené vyvažování doslovného a zatajeného, je oním spouštěčem divákovy představivosti.
Filip Dvořák (*1990) studoval v ateliéru Malby Jiřího Černického a Marka Meduny na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde absolvoval v roce 2015. Je laureátem ceny ESSL Art Award CEE 2015, Ceny kritiků za mladou malbu 2018 a na Glasgow School of Art absolvoval v roce 2012 studijní stáž v ateliéru malby.
Kurátoři: Ján Gajdušek a Tereza Havlovicová
Platforma 15
Písecká 15
Praha 3
130 00
Instagram: platforma15_prague
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.