HRADEC KRÁLOVÉ: Filharmonie Hradec Králové (FHK) v nové sezóně zve ke spolupráci studenty hudebních oborů vysokých škol i konzervatoří. Mladí hráči osvěží orchestr FHK a zároveň budou moci načerpat potřebné zkušenosti při společných zkouškách a koncertech. DEMO Orchestrální akademie, jak je nazván letošní pilotní ročník, bude otevřena nejméně pro devět hráčů v několika nástrojových skupinách. Zkoušet s orchestrem začnou už v říjnu. Přihlášky mohou zájemci podávat do 15. září.
„Studenti hry na hudební nástroj s námi už často spolupracují jako výpomoci v případě indispozice v orchestru, nebo při větším obsazení. Letos proto pilotně otevíráme tak zvanou DEMO Orchestrální akademii. Během letošního ročníku si chceme vyzkoušet dlouhodobější spolupráci s mladými hráči. Tím, že je zapojíme do více koncertů v průběhu celé sezóny, budou mít příležitost stát se skutečnou součástí „party“ našich hráčů a během této spolupráce rozvíjet své dovednosti,“ popisuje zapojení nových muzikantů produkční FHK Barbora Hamáčková.
Tato příležitost může být pro budoucí profesionální hráče klíčová. V rámci akademie se setkají nejen s hráči, ale i dirigenty a sólisty, vyzkouší si schopnost týmové práce, smysl pro souhru a precizní provedení. Někteří z nich se navíc prostřednictvím akademie představí vůbec poprvé před plným sálem zkušených posluchačů. S Filharmonií Hradec Králové se také mohou podívat i mimo domácí sál a zahrát si před festivalovým publikem nebo na hostování v jiných významných kulturních institucích.
Orchestrální akademie FHK se inspirovala u jiných orchestrů v České republice. Z těch největších má podobný program Česká filharmonie, Janáčkova filharmonie Ostrava nebo Symfonický orchestr Českého rozhlasu. V Hradci se ale na rozdíl od nich mohou do akademie přihlásit i hráči mladší 18 let.
„Pro Filharmonii Hradec Králové je Orchestrální akademie jakýmsi dalším stupněm ve snaze přispět ke vzdělávání mladých hudebníků. Prvním setkáním s hudbou jsou pro naše nejmladší posluchače koncerty tzv. Oranžové řady, ve kterých se seznamují s orchestrem, nejznámějšími hudebními skladateli a jejich díly. Někteří z těchto posluchačů už hrají nebo přemýšlejí o hře na hudební nástroj. Jestliže jim odhodlání vydrží a oni se dostanou na konzervatoř nebo některou vysokou školu s hudebním zaměřením, pak se mohou přihlásit k nám,“ vysvětluje ředitel Filharmonie Hradec Králové Vladimír Šrámek a doplňuje, že královéhradecká Orchestrální akademie je otevřena pro hráče už od 16 let.
Do letošního pilotního ročníku se mohou hlásit hráči na housle (do skupiny 1. houslí), violu, violoncello, kontrabas, flétnu, trubku, lesní roh, klarinet a fagot. Z přihlášek budou na základě životopisu vybráni vhodní kandidáti, kteří poté na konkurzu 2. října zahrají skladby předem zadané konkurzní komisí.
Součástí kompetencí hráče orchestru je mimo jiné smysl pro týmovou hru – schopnost sehrát se a dobře na sebe reagovat. Pro hudebníky, kteří spolu hrají v takovém tělese, je třeba jistá míra pokory, zápalu pro společnou věc i navázání přátelských vztahů. To vše spolu s jejich dovednostmi dělá provedení hudební skladby dokonalým. Pro posluchače v sále pak vzniká jedinečný zážitek.
Přihlášky do Orchestrální akademie přijímá Filharmonie Hradec Králové do 15. září 2024 na e-mailové adrese: hamackova@fhk.cz
Přihláška musí obsahovat CV, školu a ročník, který zájemce studuje, shrnutí případných zkušeností s hrou v orchestru a krátký motivační dopis.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.