PRAHA: Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně.
"…a bolelo nebe" je koláží z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně. Z dopisů a zápisků do památníčků skládá výjevy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu. Scénář byl inspirován knihami Nemám žádné jméno Dagmar Hilarové, Je mojí vlastí hradba ghett? Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta, Deníky mého bratra Chavy Pressburger a básnickou sbírkou Hned vedle bílá barva mráčků Hanuše Hachenburga. Představení odehraje Dismanův rozhlasový dětský soubor, jehož historie sahá do roku 1935.
Festival Věčná naděje mapuje od roku 2017 českou, německou, židovskou a křesťanskou kulturu, jejichž soužití a prolínání dalo na našem území vzniknout pozoruhodným hudebním dílům. Organizátoři se systematicky věnují prezentaci děl hudebních skladatelů i hudebníků tvořících v těžko představitelných podmínkách koncentračních táborů během 2. světové války.
Šestý ročník Věčné naděje proběhne od února do dubna v Praze na různých místech. Zahajovací koncert představí Verdiho Requiem v provedení z roku 1943 v Terezíně - se sólisty, sborem a klavírním doprovodem. Festival na jaře nabídne kromě koncertů také výstavu, přednášku či filmovou projekci.
Vstupenky a další informace naleznete na vecnanadeje.org
…a bolelo nebe 28. 11. 2022 facebook.com/events/1308282823253366
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.