HRADEC KRÁLOVÉ: Série uměleckých a kulturních intervencí pod názvem SÝPKA 2022 opět otevře veřejnosti objekt bývalého obilného sila v ulici Za Škodovkou v Hradci Králové. Ve čtvrtek 22. září započne programu, který až do neděle 25. září 2022 nabídne autorské projekce, koncerty, výstavy, instalace a umělecké intervence, filmový program, performance, výtvarné dílny, ale také diskuzní panely nad různými tématy. Mimo jiné nad budoucností tohoto objektu, který v nedávné době unikl demolici.
Pět pater objektu tak postupně kurátorsky ovládne studentský spolek Katedry filozofie a společenských věd FF UHK Libomudravna, kolektiv putovního festivalu Trať, spolek OFFcity i pořádající MENU nebo Bio Central. Vstup na program je doporučený. Kompletní program na webu www.menumusic.cz
pořádá: MENU z.s., Libomudravna, festival Trať, OFFcity a Bio Central
partneři: Statutární město Hradec Králové, Galerie moderního umění v Hradci Králové, ZUŠ Střezina, Univerzita Hradec Králové a rodina Matouškova
informace: www.menumusic.cz
PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.
PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.
ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.