sobota
27. července 2024
svátek slaví Věroslav
© Knihovna Třinec



Festival svobody v Třinci zve na velká jména žurnalistiky, kultury i politiky

TŘINEC: Festival svobody v Třinci přinese téma občanské neposlušnosti i podcast Přepište dějiny. Třinecká knihovna bude v pátek 24. a v sobotu 25. listopadu pořádat tradiční Festival svobody. Ten letošní řeší téma právo na občanskou neposlušnost a absolutistické režimy. Návštěvníci si budou moci v komorním prostředí popovídat s Tomášem Etzlerem, Otakarem Foltýnem, Janem Kyselou a řadou dalších osobností z řad politiky, žurnalistiky i kultury.

od 24.11.2023 do 25.11.2023
14:00 - 21:00
Autor článku: 
Adéla Majerová

Téma letošního ročníku akcentuje důležitost aktivního občanství při hlídání demokracie a absolutistické režimy. „Festival svobody patří do knihovny stejně, jako literatura. Letošní téma otevírá otázky aktivního občanství. Být aktivním občanem znamená být tak trochu neposlušný. Je to něco jiného, než jen vykřikovat hesla na náměstí, ale opravdu se zajímat, být angažovaný a iniciativní občan,“ řekla k letošnímu festivalu ředitelka Knihovny v Třinci Martina Wolna

Festival svobody je rozdělen do dvou dnů. V pátek 24. listopadu přijali pozvání Martin Groman a Michal Stehlík z populárního podcastu Přepište dějiny. Zaměří se na bouřlivé dějiny Třince ve 20. století. Půjde jak o národnostní situaci, fenomén hranic, zlomy let 1918, 1938 nebo 1945 a nebudou chybět ani železárny nebo hokej. Dojde i na slavné rodáky a osobnosti.

V sobotu 25. listopadu se uskuteční inspirativní setkání se šesti významnými hosty – novinářem a spisovatelem Tomášem Etzlerem, odborníkem na umělou inteligenci a spoluautorem populárního podcastu Kanárci v síti Josefem Holým, ústavním právníkem a poradcem prezidenta Petra Pavla Janem Kyselou, amerikanistou z Ostravské univerzity Janem Benešem a plukovníkem Generálního štábu AČR, právníkem Otakarem Foltýnem, který dosud nevynechal žádný z ročníků třineckého Festivalu svobody. Povídání bude probíhat v pěti čtyřiceti minutových intervalech. Formát těchto setkání je koncipován tak, že každý z pozvaných hostů bude mít v knihovně svůj prostor pro cca 20 lidí. Po skončení každého bloku zůstávají hosté na svých místech a návštěvníci si přejdou k další osobnosti. 

Právě netradiční forma, které se říká živá knihovna, je kouzlem, které dělá z třineckého Festivalu svobody jedinečnou událost, kdy si Třinčané mohou z očí do očí popovídat se zajímavými osobnostmi, inspirovat se a tříbit si své názory i postoje”, říká iniciátorka a spoluorganizátorka festivalu Lucie Fremrová. 

Organizátoři třineckého Festivalu svobody si dali za cíl hledat témata, která mohou společnost sjednocovat. „Jediný lék na stav společnosti je hledat společné hodnoty a přes ně se bavit o problémech, které nás rozdělují,“ doplnil k výběru letošních hostů Martin Čadra, spoluorganizátor festivalu a vedoucí knihovnických a informačních služeb Knihovny Třinec a dodal: Běžný člověk je tlačen k tomu, aby se co nejrychleji přidal k té či oné (často nepřátelské) straně, a to je špatně. Nesmíme se nechat takto manipulovat populistou ani algoritmem. Téměř absolutistické vlády založené na populismu a manipulaci přibývají i v Evropě. Dvě díry do trupu lodi Evropské unie zasadil Viktor Orbán a nově i Robert Fico. A právě proto se chceme na letošním ročníku Festivalu svobody věnovat tématu práva občana na občanskou neposlušnost, které je důležitým aspektem v demokratických společnostech a zahrnuje právo občana protestovat, uplatňovat své názory a s využitím dalších legálních nástrojů, legálních pro každou zemi, která se prohlašuje za demokratickou, bojovat za změnu, pokud má pocit, že jinak nemůže dosáhnout spravedlnosti nebo řešení problému. Je ještě ale nutné dodat, že šíření dezinformací nemá s právem na svobodu projevu nic společného.“

Po skončení jednotlivých přednášek je na programu panelová diskuse všech hostů, jejímž cílem je shrnout témata festivalu. Všichni hosté se sejdou u jednoho stolu a budou odpovídat na dotazy z publika. Moderování se ujme Jan Becher z Knihkupectví Kapitola. 

Jedním z hostů minulého ročníku byla expertka na politickou komunikaci a on-line propagandu Alexandra Alvarová. Návštěvníkům letošního Festivalu svobody do Třince mimo jiné vzkázala: „Moc mě mrzí, že letos nemohu být na festivalu s vámi, ale zato tam budete mít někoho, kdo „drží prst na tepu doby a umělé inteligence“ – Josefa Holého, se kterým už čtyři roky děláme úspěšný podcast Kanárci v síti. Chtěla jsem vám napsat, abyste se nebáli mluvit o hodnotách a o tom, co je v naší zemi a v našich životech důležité…“.

Mohlo by vás také zajímat...

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Platforma Terén se vydává na téměř měsíční (22. 7. – 19. 8. 2024) zahraniční touring s loutkovou inscenací Návštěva. Kromě hlavního města Soulu ji uvede i v dalších menších městech jako Gwangju nebo Jeonju. Autoři Návštěvy, Robert Smolík a Veronika Vlková, představí tamějšímu publiku a odborné veřejnosti české loutkové divadlo i výtvarné umění. Hostování bude doplněno o doprovodné programy v podobě workshopů, přednášek a diskusí. Program probíhá v rámci projektu PerformCzech, který s podporou Národního plánu obnovy organizuje Institut umění – Divadelní ústav.

zahraničí
Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2024