sobota
2. prosince 2023
svátek slaví Blanka
© Knihovna TřinecFestival svobody v Třinci zve na velká jména žurnalistiky, kultury i politiky

TŘINEC: Festival svobody v Třinci přinese téma občanské neposlušnosti i podcast Přepište dějiny. Třinecká knihovna bude v pátek 24. a v sobotu 25. listopadu pořádat tradiční Festival svobody. Ten letošní řeší téma právo na občanskou neposlušnost a absolutistické režimy. Návštěvníci si budou moci v komorním prostředí popovídat s Tomášem Etzlerem, Otakarem Foltýnem, Janem Kyselou a řadou dalších osobností z řad politiky, žurnalistiky i kultury.

od 24.11.2023 do 25.11.2023
14:00 - 21:00
Autor článku: 
Adéla Majerová

Téma letošního ročníku akcentuje důležitost aktivního občanství při hlídání demokracie a absolutistické režimy. „Festival svobody patří do knihovny stejně, jako literatura. Letošní téma otevírá otázky aktivního občanství. Být aktivním občanem znamená být tak trochu neposlušný. Je to něco jiného, než jen vykřikovat hesla na náměstí, ale opravdu se zajímat, být angažovaný a iniciativní občan,“ řekla k letošnímu festivalu ředitelka Knihovny v Třinci Martina Wolna

Festival svobody je rozdělen do dvou dnů. V pátek 24. listopadu přijali pozvání Martin Groman a Michal Stehlík z populárního podcastu Přepište dějiny. Zaměří se na bouřlivé dějiny Třince ve 20. století. Půjde jak o národnostní situaci, fenomén hranic, zlomy let 1918, 1938 nebo 1945 a nebudou chybět ani železárny nebo hokej. Dojde i na slavné rodáky a osobnosti.

V sobotu 25. listopadu se uskuteční inspirativní setkání se šesti významnými hosty – novinářem a spisovatelem Tomášem Etzlerem, odborníkem na umělou inteligenci a spoluautorem populárního podcastu Kanárci v síti Josefem Holým, ústavním právníkem a poradcem prezidenta Petra Pavla Janem Kyselou, amerikanistou z Ostravské univerzity Janem Benešem a plukovníkem Generálního štábu AČR, právníkem Otakarem Foltýnem, který dosud nevynechal žádný z ročníků třineckého Festivalu svobody. Povídání bude probíhat v pěti čtyřiceti minutových intervalech. Formát těchto setkání je koncipován tak, že každý z pozvaných hostů bude mít v knihovně svůj prostor pro cca 20 lidí. Po skončení každého bloku zůstávají hosté na svých místech a návštěvníci si přejdou k další osobnosti. 

Právě netradiční forma, které se říká živá knihovna, je kouzlem, které dělá z třineckého Festivalu svobody jedinečnou událost, kdy si Třinčané mohou z očí do očí popovídat se zajímavými osobnostmi, inspirovat se a tříbit si své názory i postoje”, říká iniciátorka a spoluorganizátorka festivalu Lucie Fremrová. 

Organizátoři třineckého Festivalu svobody si dali za cíl hledat témata, která mohou společnost sjednocovat. „Jediný lék na stav společnosti je hledat společné hodnoty a přes ně se bavit o problémech, které nás rozdělují,“ doplnil k výběru letošních hostů Martin Čadra, spoluorganizátor festivalu a vedoucí knihovnických a informačních služeb Knihovny Třinec a dodal: Běžný člověk je tlačen k tomu, aby se co nejrychleji přidal k té či oné (často nepřátelské) straně, a to je špatně. Nesmíme se nechat takto manipulovat populistou ani algoritmem. Téměř absolutistické vlády založené na populismu a manipulaci přibývají i v Evropě. Dvě díry do trupu lodi Evropské unie zasadil Viktor Orbán a nově i Robert Fico. A právě proto se chceme na letošním ročníku Festivalu svobody věnovat tématu práva občana na občanskou neposlušnost, které je důležitým aspektem v demokratických společnostech a zahrnuje právo občana protestovat, uplatňovat své názory a s využitím dalších legálních nástrojů, legálních pro každou zemi, která se prohlašuje za demokratickou, bojovat za změnu, pokud má pocit, že jinak nemůže dosáhnout spravedlnosti nebo řešení problému. Je ještě ale nutné dodat, že šíření dezinformací nemá s právem na svobodu projevu nic společného.“

Po skončení jednotlivých přednášek je na programu panelová diskuse všech hostů, jejímž cílem je shrnout témata festivalu. Všichni hosté se sejdou u jednoho stolu a budou odpovídat na dotazy z publika. Moderování se ujme Jan Becher z Knihkupectví Kapitola. 

Jedním z hostů minulého ročníku byla expertka na politickou komunikaci a on-line propagandu Alexandra Alvarová. Návštěvníkům letošního Festivalu svobody do Třince mimo jiné vzkázala: „Moc mě mrzí, že letos nemohu být na festivalu s vámi, ale zato tam budete mít někoho, kdo „drží prst na tepu doby a umělé inteligence“ – Josefa Holého, se kterým už čtyři roky děláme úspěšný podcast Kanárci v síti. Chtěla jsem vám napsat, abyste se nebáli mluvit o hodnotách a o tom, co je v naší zemi a v našich životech důležité…“.

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: "Maryšku jsme založili jako literárně - dramatický klub. Spektrum působnosti sdružení se ale postupem let rozšířilo do nejrůznějších oblastí (besedy, literární večery, přednášky, výstavy, multižánrové akce a festivaly, autorská tvorba, filmový klub apod.)," uvádí na svém webu členky bohumínského spolku Maryška. Představujeme jeho aktuální aktivity v závěru letošního a začátkem příštího roku.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Ostatní
Co se děje
01.12.2023

ZLÍN: V pátek 24. listopadu proběhlo v pražském Rudolfinu slavnostní předávání cen prestižní soutěže „Stavba roku“. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které obdrželo od jeho pořadatelů pozvání, zde zastupoval jeho ředitel Pavel Hrubec.

Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
01.12.2023

ČR: Charitativní díl soutěže StarDance, který Česká televize odvysílala v sobotu 25. listopadu se postaral o absolutní rekord ze všech odvysílaných charitativních dílů pořadu. Celková vybraná suma pro Centrum Paraple činí 25 174 220 Kč. Slavnostního předání šeku se v silném zastoupení zúčastnily osobnosti spojené s pořadem StarDance a zástupci Centra Paraple. Za Českou televizi šek předala vedoucí komunikace a korporátního partnerství Jana Mrákotová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
30.11.2023

ŽATEC, ČR: Česká republika opět potvrdila, že je světovou velmocí, co se týče zápisů na seznam kulturního dědictví UNESCO. V pondělí dne 18. září 2023 bylo na zasedání Výboru pro světové dědictví, které se konalo v saudskoarabském Rijádu, rozhodnuto o zařazení chmelařské krajiny a města Žatec, jejího centra, na prestižní seznam světového dědictví pod názvem Žatec and the Landscape of Saaz Hops. ČR se tudíž může pyšnit vůbec první chmelařskou krajinou na světě, která nese značku UNESCO. Na úspěšné nominaci se podílelo mnoho subjektů; my jsme s několika dotazy oslovili site managera památky světového dědictví, pana Jaroslava Špičku, bývalého místostarostu města Žatce, v současnosti též ředitele Chrámu Chmele a Piva, p. o.

Celá ČR, Ústecký kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Památky
Články a komentáře
29.11.2023