středa
22. května 2024
svátek slaví Emil
© Knihovna Třinec



Festival svobody v Třinci zve na velká jména žurnalistiky, kultury i politiky

TŘINEC: Festival svobody v Třinci přinese téma občanské neposlušnosti i podcast Přepište dějiny. Třinecká knihovna bude v pátek 24. a v sobotu 25. listopadu pořádat tradiční Festival svobody. Ten letošní řeší téma právo na občanskou neposlušnost a absolutistické režimy. Návštěvníci si budou moci v komorním prostředí popovídat s Tomášem Etzlerem, Otakarem Foltýnem, Janem Kyselou a řadou dalších osobností z řad politiky, žurnalistiky i kultury.

od 24.11.2023 do 25.11.2023
14:00 - 21:00
Autor článku: 
Adéla Majerová

Téma letošního ročníku akcentuje důležitost aktivního občanství při hlídání demokracie a absolutistické režimy. „Festival svobody patří do knihovny stejně, jako literatura. Letošní téma otevírá otázky aktivního občanství. Být aktivním občanem znamená být tak trochu neposlušný. Je to něco jiného, než jen vykřikovat hesla na náměstí, ale opravdu se zajímat, být angažovaný a iniciativní občan,“ řekla k letošnímu festivalu ředitelka Knihovny v Třinci Martina Wolna

Festival svobody je rozdělen do dvou dnů. V pátek 24. listopadu přijali pozvání Martin Groman a Michal Stehlík z populárního podcastu Přepište dějiny. Zaměří se na bouřlivé dějiny Třince ve 20. století. Půjde jak o národnostní situaci, fenomén hranic, zlomy let 1918, 1938 nebo 1945 a nebudou chybět ani železárny nebo hokej. Dojde i na slavné rodáky a osobnosti.

V sobotu 25. listopadu se uskuteční inspirativní setkání se šesti významnými hosty – novinářem a spisovatelem Tomášem Etzlerem, odborníkem na umělou inteligenci a spoluautorem populárního podcastu Kanárci v síti Josefem Holým, ústavním právníkem a poradcem prezidenta Petra Pavla Janem Kyselou, amerikanistou z Ostravské univerzity Janem Benešem a plukovníkem Generálního štábu AČR, právníkem Otakarem Foltýnem, který dosud nevynechal žádný z ročníků třineckého Festivalu svobody. Povídání bude probíhat v pěti čtyřiceti minutových intervalech. Formát těchto setkání je koncipován tak, že každý z pozvaných hostů bude mít v knihovně svůj prostor pro cca 20 lidí. Po skončení každého bloku zůstávají hosté na svých místech a návštěvníci si přejdou k další osobnosti. 

Právě netradiční forma, které se říká živá knihovna, je kouzlem, které dělá z třineckého Festivalu svobody jedinečnou událost, kdy si Třinčané mohou z očí do očí popovídat se zajímavými osobnostmi, inspirovat se a tříbit si své názory i postoje”, říká iniciátorka a spoluorganizátorka festivalu Lucie Fremrová. 

Organizátoři třineckého Festivalu svobody si dali za cíl hledat témata, která mohou společnost sjednocovat. „Jediný lék na stav společnosti je hledat společné hodnoty a přes ně se bavit o problémech, které nás rozdělují,“ doplnil k výběru letošních hostů Martin Čadra, spoluorganizátor festivalu a vedoucí knihovnických a informačních služeb Knihovny Třinec a dodal: Běžný člověk je tlačen k tomu, aby se co nejrychleji přidal k té či oné (často nepřátelské) straně, a to je špatně. Nesmíme se nechat takto manipulovat populistou ani algoritmem. Téměř absolutistické vlády založené na populismu a manipulaci přibývají i v Evropě. Dvě díry do trupu lodi Evropské unie zasadil Viktor Orbán a nově i Robert Fico. A právě proto se chceme na letošním ročníku Festivalu svobody věnovat tématu práva občana na občanskou neposlušnost, které je důležitým aspektem v demokratických společnostech a zahrnuje právo občana protestovat, uplatňovat své názory a s využitím dalších legálních nástrojů, legálních pro každou zemi, která se prohlašuje za demokratickou, bojovat za změnu, pokud má pocit, že jinak nemůže dosáhnout spravedlnosti nebo řešení problému. Je ještě ale nutné dodat, že šíření dezinformací nemá s právem na svobodu projevu nic společného.“

Po skončení jednotlivých přednášek je na programu panelová diskuse všech hostů, jejímž cílem je shrnout témata festivalu. Všichni hosté se sejdou u jednoho stolu a budou odpovídat na dotazy z publika. Moderování se ujme Jan Becher z Knihkupectví Kapitola. 

Jedním z hostů minulého ročníku byla expertka na politickou komunikaci a on-line propagandu Alexandra Alvarová. Návštěvníkům letošního Festivalu svobody do Třince mimo jiné vzkázala: „Moc mě mrzí, že letos nemohu být na festivalu s vámi, ale zato tam budete mít někoho, kdo „drží prst na tepu doby a umělé inteligence“ – Josefa Holého, se kterým už čtyři roky děláme úspěšný podcast Kanárci v síti. Chtěla jsem vám napsat, abyste se nebáli mluvit o hodnotách a o tom, co je v naší zemi a v našich životech důležité…“.

Mohlo by vás také zajímat...

RYMICE: Rekonstrukce konírny v areálu hospodářského dvora v Muzeu v přírodě Rymice je u konce. Sloužit bude jako sanační pracoviště a průchozí depozitář pro velké zemědělské stroje.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.05.2024

PRAHA: Ministr kultury Martin Baxa dne 16. května v Nostickém paláci předal Ceny Ministerstva kultury v oborech zájmových aktivit.

Na začátku slavnostního zahájení poděkoval všem oceněným za jejich dlouholetou neúnavnou práci na poli neprofesionálního umění a za jejich celoživotní přínos v daném oboru: „Bylo mi ctí dnes předat ceny Ministerstva kultury za neprofesionální umění, které má v České republice dlouholetou tradici a pro společnost zcela nezastupitelný význam. Všichni laureáti jsou mnohostranně talentovaní umělci a pedagogové, kteří svým dílem zanechávají hlubokou stopu ve společnosti i kultuře. Děkuji všem oceněným za jejich přínos v oblasti neprofesionálního umění, za jejich celoživotní uměleckou i pedagogickou práci a přeji jim do dalších let hodně zdraví, radosti a inspirace do další práce,“ řekl ministr Baxa.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Ostatní, Památky
Co se děje
17.05.2024

KUNŠTÁT: MĚSTO KUNŠTÁT a SPOLEK PŘÁTEL UMĚNÍ MĚSTA KUNŠTÁT vyhlašují 52. ročník Literární soutěže Františka Halase. Vřelý vztah básníka Františka Halase k mladším autorům je obecně známým faktem. Tuto část Halasova odkazu již více než pět desetiletí připomíná i literární soutěž nesoucí básníkovo jméno. Cílem této tradiční akce je podchytit mladé literární talenty, umožnit jejich vzájemnou konfrontaci a publikovat a propagovat kvalitní básnickou tvorbu. Uzávěrka zasílání příspěvků: 15. července 2024.


 
 
Celá ČR, Jihomoravský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2024

PRAHA: Na tiskové konferenci dne 15. 5. 2024 novelu představil ministr kultury spolu s generálními řediteli České televize a Českého rozhlasu.

V loňském roce ministerstvo kultury připravilo tzv. malou novelu, která zapojuje Senát do volby rady České televize a Českého rozhlasu a přidává tak další pojistku proti ovládnutí těchto institucí. Nyní má finální podobu tzv. velká mediální novela, která zajistí stabilitu financování obou médií. Předcházela jí jednání nejen v rámci koalice, ale i s klíčovými subjekty českého mediálního trhu. Základní pilíře jsou stále stejné. Přibyla indexace poplatku v závislosti na inflaci, memoranda s veřejnoprávními médii a některé nové povinnosti pro veřejnoprávní média. Materiál nyní projedná vláda a účinnost zákona je naplánována k 1. 1. 2025.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
16.05.2024