středa
4. října 2023
svátek slaví František
Členové ONO, Ostrava New Orchestra
© Foto: Martin Popelář, archiv OCNHFestival Ostravské dny: Jdeme do toho za všech okolností!

OSTRAVA: Velmi náročné zkoušky absolvují už čtvrtý den hráči symfonického orchestru ONO a Ostravské bandy v Trojhalí Karolina. Na krytém náměstí panuje přes den dobrých 35 stupňů, přesto dirigenti Jiří Rožeň, Johannes Kalitzke, Pavel Šnajdr a Bruno Ferrandis připravují s více než sto hudebníky z Evropy i USA v rozpálených industriálních halách rozsáhlý a náročný program pro nedělní orchestrální zahájení (27. 8.). Ještě před ním uvede festival koncert v sakrálních prostorách (24. 8.), performance u řeky Ostravice (25. 8.) i Minimaraton elektronické hudby v PLATO Bauhaus (26. 8.).

 

od 24.08.2023 do 02.09.2023
Autor článku: 
Kristýna Konczyna

V daleko lepších teplotních podmínkách probíhají zkoušky v nejstarším kostele Ostravy. V kostele sv. Václava meditativní duchovní skladbu Pavla Zemka Nováka Adorace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova za autorovy přítomnosti zkouší perkusionisté pod vedením Martina Opršála. Brzy se do kostela přestěhuje rovněž šestinotónové harmonium, které si nechal postavit Alois Hába a vzkřísil jej klavírista Miroslav Beinhauer. Ten na nesmírně náročný nástroj zahraje sedm světových premiér skladeb od Philla Niblocka, Bernharda Langa, Klause Langa, Idina Samimi Mofakhama, Milana Guštara, Iana Mikysky a Judith Berkson. Téměř všichni skladatelé budou na místě, v Ostravě. Dvojkoncert prvního dne festivalu se koná zítra (24. 8.) s přestávkami od 18 do 22 hodin.

Naprosto skvělé podmínky pro zkoušky na své vystoupení v Katedrále Božského Spasitele (29. 8.) v Ostravě má sbor Canticum Ostrava, který zatím pracuje ve zbrusu novém Koncertním sále Uměleckého Klastru Ostravské univerzity. Nová budova kampusu na Černé louce nabízí skvělé zázemí také pro zkoušky instrumentalistů, ale i improvizační workshopy Thomase Bucknera, který se s účastníky paralelně probíhajícího Institutu Ostravských dní zúčastní koncertu Legendy improvizace v klubu Parník (31. 8.). Detaily se ladí s hlavními protagonisty večera Roscoem Mitchellem (zakladatel The Art Ensemble of Chicago) a velkými poctami rovněž ověnčenou varhanicí a zpěvačkou Aminou Claudine Myers.

Festival myslí také na vyznavače elektroakustické hudby v rámci Minimaratonu: v rozsáhlé hale Bauhausu, která je součástí komplexu galerie PLATO, začíná v sobotu 26. 8. v 14:00, jeho kurátor Martin Režný jej v noci přemístí do galerie Díra. Hlášené bouřky na pátek 25. 8. mohou ohrozit venkovní Flash Mob Operu Františka Chaloupky Rozlučka se svobodou. Návštěvníky nákupního velkocentra Nová Karolina také „zastaví“ operka Radima Hanouska. Za dobrého počasí se „pouliční“ program pak přesune do prostoru Malé Kodaně, kde nás čekají čtyři intervence do veřejného prostoru. Jejich autory jsou skladatelé z Institutu Ostravské dny a do hry vezmou jak projíždějící trolejbusy, hukot místních hospod a barů, ale také kozí zvonce, které budou „účinkovat“ pod dohledem Christiana Ferlaina z Kalábrie na nábřeží řeky Ostravice. Pokud bude bouřit, vše se odehraje na krytém náměstí Trojhalí Karolina, které má rozlohu 4800 m2.  

Všechny tyto akce, včetně zahajovacího orchestrálního koncertu 27. 8. se skladbami v českých a světových premiérách Iannise Xenakise, Františka Chaloupky, Johannesa Kalitzkeho, Frederica Rzewského a třech mladých skladatelů, jsou jen předzvěstí dalších koncertů v příštím týdnu. Orchestry, sbory, opery, sóla, malé ansámbly, improvizátoři – asi 200 hudebníků spolu s předními skladateli dneška okupují Ostravu do 2. září včetně! Více o tom všem napíšeme příští pondělí.

 

Program festivalu: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/program/

 

Předprodej vstupenek v síti GoOut. Permanentka na všech 18 událostí festivalu: 1000 Kč, na místě konání 1200 Kč. (Zvýhodněná cena pro studenty, seniory, ZTP/P: 700 / 800 Kč.)

Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a Facebooku www.facebook.com/ocnhOva/.

Institut a Festival Ostravské dny se konají za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, Národního plánu obnovy, Ernst von Siemens Music Foundation a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za velkorysou a kontinuální pomoc děkujeme Veronice a Liboru Winklerovým a také Martinu a Haně Vohánkovým. Generálním mediálním partnerem je Český rozhlas Vltava.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023