OSTRAVA: Velmi náročné zkoušky absolvují už čtvrtý den hráči symfonického orchestru ONO a Ostravské bandy v Trojhalí Karolina. Na krytém náměstí panuje přes den dobrých 35 stupňů, přesto dirigenti Jiří Rožeň, Johannes Kalitzke, Pavel Šnajdr a Bruno Ferrandis připravují s více než sto hudebníky z Evropy i USA v rozpálených industriálních halách rozsáhlý a náročný program pro nedělní orchestrální zahájení (27. 8.). Ještě před ním uvede festival koncert v sakrálních prostorách (24. 8.), performance u řeky Ostravice (25. 8.) i Minimaraton elektronické hudby v PLATO Bauhaus (26. 8.).
V daleko lepších teplotních podmínkách probíhají zkoušky v nejstarším kostele Ostravy. V kostele sv. Václava meditativní duchovní skladbu Pavla Zemka Nováka Adorace Nejsvětějšího Srdce Ježíšova za autorovy přítomnosti zkouší perkusionisté pod vedením Martina Opršála. Brzy se do kostela přestěhuje rovněž šestinotónové harmonium, které si nechal postavit Alois Hába a vzkřísil jej klavírista Miroslav Beinhauer. Ten na nesmírně náročný nástroj zahraje sedm světových premiér skladeb od Philla Niblocka, Bernharda Langa, Klause Langa, Idina Samimi Mofakhama, Milana Guštara, Iana Mikysky a Judith Berkson. Téměř všichni skladatelé budou na místě, v Ostravě. Dvojkoncert prvního dne festivalu se koná zítra (24. 8.) s přestávkami od 18 do 22 hodin.
Naprosto skvělé podmínky pro zkoušky na své vystoupení v Katedrále Božského Spasitele (29. 8.) v Ostravě má sbor Canticum Ostrava, který zatím pracuje ve zbrusu novém Koncertním sále Uměleckého Klastru Ostravské univerzity. Nová budova kampusu na Černé louce nabízí skvělé zázemí také pro zkoušky instrumentalistů, ale i improvizační workshopy Thomase Bucknera, který se s účastníky paralelně probíhajícího Institutu Ostravských dní zúčastní koncertu Legendy improvizace v klubu Parník (31. 8.). Detaily se ladí s hlavními protagonisty večera Roscoem Mitchellem (zakladatel The Art Ensemble of Chicago) a velkými poctami rovněž ověnčenou varhanicí a zpěvačkou Aminou Claudine Myers.
Festival myslí také na vyznavače elektroakustické hudby v rámci Minimaratonu: v rozsáhlé hale Bauhausu, která je součástí komplexu galerie PLATO, začíná v sobotu 26. 8. v 14:00, jeho kurátor Martin Režný jej v noci přemístí do galerie Díra. Hlášené bouřky na pátek 25. 8. mohou ohrozit venkovní Flash Mob Operu Františka Chaloupky Rozlučka se svobodou. Návštěvníky nákupního velkocentra Nová Karolina také „zastaví“ operka Radima Hanouska. Za dobrého počasí se „pouliční“ program pak přesune do prostoru Malé Kodaně, kde nás čekají čtyři intervence do veřejného prostoru. Jejich autory jsou skladatelé z Institutu Ostravské dny a do hry vezmou jak projíždějící trolejbusy, hukot místních hospod a barů, ale také kozí zvonce, které budou „účinkovat“ pod dohledem Christiana Ferlaina z Kalábrie na nábřeží řeky Ostravice. Pokud bude bouřit, vše se odehraje na krytém náměstí Trojhalí Karolina, které má rozlohu 4800 m2.
Všechny tyto akce, včetně zahajovacího orchestrálního koncertu 27. 8. se skladbami v českých a světových premiérách Iannise Xenakise, Františka Chaloupky, Johannesa Kalitzkeho, Frederica Rzewského a třech mladých skladatelů, jsou jen předzvěstí dalších koncertů v příštím týdnu. Orchestry, sbory, opery, sóla, malé ansámbly, improvizátoři – asi 200 hudebníků spolu s předními skladateli dneška okupují Ostravu do 2. září včetně! Více o tom všem napíšeme příští pondělí.
Program festivalu: http://www.newmusicostrava.cz/cz/ostravske-dny/program/
Předprodej vstupenek v síti GoOut. Permanentka na všech 18 událostí festivalu: 1000 Kč, na místě konání 1200 Kč. (Zvýhodněná cena pro studenty, seniory, ZTP/P: 700 / 800 Kč.)
Více informací na webu www.newmusicostrava.cz a Facebooku www.facebook.com/ocnhOva/.
Institut a Festival Ostravské dny se konají za podpory statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury ČR, Moravskoslezského kraje, Národního plánu obnovy, Ernst von Siemens Music Foundation a díky dalším institucím, nadacím i podpoře soukromého sektoru. Za velkorysou a kontinuální pomoc děkujeme Veronice a Liboru Winklerovým a také Martinu a Haně Vohánkovým. Generálním mediálním partnerem je Český rozhlas Vltava.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.