středa
4. října 2023
svátek slaví František
Petr Pavel a Zuzana Čaputová
© Foto: ČTK, Václav ŠálekFestival Meeting Brno spustil prodej slavnostního zahájení s diskuzí prezidenta Petra Pavla a prezidentky Zuzany Čaputové

BRNO: Festival Meeting Brno oznámil start prodeje vstupenek na slavnostní zahájení festivalu. Letošní ročník festivalu se uskuteční ve dnech 22. června až 2. července a přinese diskuzi s názvem „Patříme k sobě?“, která se koná u příležitosti 30. výročí rozdělení Československa. Diskuze se zúčastní prezident České republiky Petr Pavel a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.

od 22.06.2023 do 02.07.2023
Autor článku: 
Veronika Smyslová/ika

Slavnostní zahájení festivalu Meeting Brno se uskuteční dne 22. června v jedinečném prostředí zahrad vily Tugendhat a Löw-Beer, které jsou symbolem historického okamžiku rozdělení Československa před třiceti lety. Diskuze s názvem „Patříme k sobě?“ bude příležitostí pro vysoce významnou debatu o dědictví a současnosti našich dvou zemí. Prezident Petr Pavel a prezidentka Zuzana Čaputová se sejdou, aby diskutovali o významu jednoty a vzájemného porozumění mezi Českou a Slovenskou republikou.

„Festival Meeting Brno vždy sloužil jako platforma pro setkávání myšlenek, umělecké inspirace a kulturního dialogu. Jsme velmi hrdí, že můžeme přivítat prezidenta Petra Pavla a prezidentku Zuzanu Čaputovou na našem festivalu, a jsme přesvědčeni, že jejich přítomnost a diskuse přinesou nové perspektivy a obohatí náš kulturní prostor," řekla prezidentka festivalu Martina Viktorie Kopecká.

Odkaz na vstupenky na slavnostní zahájení festivalu je již k dispozici na oficiálních stránkách festivalu www.meetingbrno.cz. Počet míst je omezen, proto se doporučuje včasný nákup vstupenek.

Festival Meeting Brno se každoročně zaměřuje na propojení umění, kultury a společenského dialogu. Letošní ročník nabídne jedinečnou příležitost reflektovat 30 let od rozdělení Československa a zhodnotit současný stav naší společnosti. Během jedenácti festivalových dnů se mohou diváci dále těšit na tradiční Pouť smíření, vzdělávací linku nebo na téma ženy v církvi.

O Festivalu Meeting Brno: Festival Meeting Brno je významnou kulturní událostí, která se koná každoročně ve městě Brně. Propojuje zdánlivě nepropojitelné názorové proudy, rozličné kultury a podporuje mezináboženský dialog. Přináší kvalitní umění z různých částí světa, nabízí platformu k diskusi a dává návštěvníkům prostor pro setkání. Je místem, kde je možné vážit si jeden druhého a kde vzájemná odlišnost je pozitivní výzvou k objevování pravdy. Více informací o festivalu najdete na www.meetingbrno.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jiří Opěla (25. 12. 1939 – 2. 10. 2023) byl unikátní osobností, která stála u zrodu úspěchů Pražského komorního baletu, když si vzal v 70. letech na starost jeho produkci. Pavel Šmok o něm říkal: „Bez Jirky Opěly už bychom už neexistovali.“ Obchodní duch a radost z náročných úkolů jej provázely celý profesní život a pro Pražský komorní balet se stal nepostradatelným, jedním z těch, bez kterých by soubor nepřeklenul těžká období, člověk, o jakém jste přesvědčení, že s vámi zůstane navždy.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
04.10.2023

ČR: Přesně před 5 měsíci předal z pověření ministra kultury Martina Baxy vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury Milan Němeček oficiální přihlášku k čestnému hostování České republiky na Frankfurtském knižním veletrhu 2026.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Nepřehlédněte
03.10.2023

PARDUBICE: Jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára, Winternitzovy automatické mlýny, se po třech letech intenzivní rekonstrukce otevřela veřejnosti. Historický komplex budov, který byl v provozu více než 100 let, zažívá transformaci na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Iniciátorem proměny celého areálu je Nadace Automatické mlýny manželů Smetanových. Ti koupili areál v roce 2016 a k obnově národní kulturní památky přizvali město Pardubice a Pardubický kraj. Rekonstrukci celého areálu za tři čtvrtě miliardy korun nastartovala možnost 400 milionové evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), kterou vlastníci objektů dohromady získali prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace. 

Podrobnosti najdete v připojené tiskové zprávě.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
02.10.2023

ČR: Společnost GLAZ Bridge právě vyhlásila veřejnou soutěž Funerary Art competition Open call vol II. na řešení současných funerálních stél a náhrobků pro interiér i exteriér. Povinným materiálem jsou opět sklo, kámen, kov nebo beton. Soutěž se uzavírá 15. 1. 24 a na konci února budou vyhlášeni umělci, jejichž vybraných dvanáct vítězných objektů bude zařazeno do druhé kolekce Glaz Bridge projektu. Výstava proběhne v létě 2024 částečně opět v Uměleckoprůmyslovém muzeu. První vybraná autorka již byla odtajněna-je jí uznávaná malířka Lucie Jindrák Skřivanová.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Soutěže a festivaly
Co se děje
04.10.2023