neděle
12. ledna 2025
svátek slaví Pravoslav
Logo
© Archiv pořadatele



Festival Meeting Brno 2023: Patříme k sobě?

BRNO: Festival Meeting Brno připomíná 30. výročí rozdělení Československa. Letošní osmý ročník zahájil prezident České republiky Petr Pavel a prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová v zahradě vily Tugendhat a Löw-Beer, kde se uskutečnila diskuse "Patříme k sobě?". Festival od 22. června do 2. července 2023 zprostředkuje divákům jedinečnou příležitost otevřít klíčové otázky naší historie a propojit je s realitou dneška.

od 22.06.2023 do 02.07.2023
Autor článku: 
Veronika Smyslová

Vrcholem festivalu je hned jeho slavnostní zahájení, které se odehrálo ve čtvrtek 22. června v zahradách vil Tugendhat a Löw-Beer. Festival Meeting Brno uvedl diskuzi prezidenta České republiky Petra Pavla s prezidentkou Slovenské republiky Zuzanou Čaputovou s názvem „Patříme k sobě?“. „Je nám velkou ctí, že můžeme letošní ročník zahájit právě prezidentskou diskuzí v místě, kde bylo před třiceti lety oznámeno rozdělení Československa. Rádi bychom posunuli vnímání toho místa ze symbolu rozdělení našich dvou států na symbol vzájemného partnerství a kooperace,“ říká ředitel festivalu Meeting Brno Petr Kalousek. Záznam z celého slavnostního zahájení lze sledovat na Youtube kanálu Meeting Brno: Patříme k sobě?  22.6.2023.

Festival Meeting Brno nabídne i další bohatý program připomínající výročí rozdělení Československa. Jedním z vrcholů bude 23. června premiéra původní hry Markéty Špetíkové "Dnes to rozdělíme" v režii Michala Zetela. Hra je dialogem Václava Klause
a Vladimíra Mečiara v den, kdy bylo oznámeno rozdělení, a odehrává se ve vile Tugendhat. Diváci se také mohou 26. června těšit na diskusi "Česko – domov slovenský" za účasti patronky letošního festivalu Andrey Růžičkové nebo na koncert slovenské písničkářky Katarzie na Jakubském náměstí.

Festivalový program se neomezuje pouze na kulturní akce, ale má také svou vzdělávací linku. Do Brněnce Meeting Brno přiveze děti z 12 zemí Evropy, aby se staly spolutvůrci budování Muzea přeživších. To vznikne v místě bývalé textilní továrny proslavené oscarovým filmem Schindlerův seznam. Festival také pořádá vzdělávací konferenci "Česko jako education village" a diskuzi "Riziko výchovy", jenž přinášejí nové pohledy na vzdělávání a výchovu v současném světě.

Dalším tématem letošního ročníku je postavení žen v církvi. Dne 28. června se uskuteční premiéra divadelní inscenace o Ludmile Javorové, první ženě vysvěcené – proti všem regulím – na katolického kněze. Hra v režii Veroniky Všianské nese název "Co je v bytí nelze odejmouti". Dne 30. června se pak mohou diváci seznámit se životem řádových sester během programu nazvaném "Sestry v akci a kontemplaci", který mimo jiné nabídne workshop meditace nebo gregoriánského chorálu.

Letošní ročník festivalu Meeting Brno vznikl za finanční podpory statutárního města Brna, Jihomoravského kraje, Česko-německého fondu budoucnosti, generálního partnera Eco Investment a ve spolupráci s organizacemi Muzeum města Brna a Muzeum brněnska. Vstupenky a rezervace míst jsou k dispozici na webových stránkách festivalu www.meetingbrno.cz., kde jsou také podrobné informace o jednotlivých akcích, programu
i dalších zajímavostech.

 

Festival Meeting Brno

Propojuje zdánlivě nepropojitelné názorové proudy, rozličné kultury a podporuje mezináboženský dialog. Přináší kvalitní umění z různých částí světa, nabízí platformu k diskusi a dává návštěvníkům prostor pro setkání. Je místem, kde je možné vážit si jeden druhého a kde vzájemná odlišnost je pozitivní výzvou k objevování pravdy.  

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Odborné studie a recenze
09.01.2025

ČR: Dovolujeme si vás upozornit na dva dotační programy, které vyhlásilo Ministerstvo kultury ČR na rok 2025.

Havarijní program na rok 2025 a Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Ostatní, Památky
Co se děje
09.01.2025

ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace. 

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
09.01.2025

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025