PRAHA/TÁBOR: Festival Prague Summer Nights, který pořádá Classical Movements, byl poprvé v Praze představen v roce 2015 a následně oceněn českým tiskem pro jeho "kvalitní produkci" (Hospodářské noviny) a "sofistikovanost" (Prague Post). Hudební festival mladých umělců nabízí plnohodnotnou operu, orchestrální představení, koncerty komorní hudby, operní scény a kabaretní programy na historických místech, ve dvou nejkrásnějších městech České republiky, v Praze a v Táboře, v srdci Čech.
4. ročník festivalu Prague Summer Nights se koná od 18. června do 16. července 2018 a slibuje, že bude největším a nejvýznamnějším ročníkem od svého vzniku - 120 zpěváků, hudebníků, dirigentů, režisérů, zkušených klavíristů a uměleckých pracovníků z více než 20 zemí vystoupí v těchto dvou, na kulturu bohatých městech.
V návaznosti na úspěch posledních tří ročníků představí festival mladých umělců Prague Summer Nights 2018 inscenace dvou Mozartových nejoblíbenějších oper - Kouzelná flétna (Die Zauberflöté) a Figarova svatba (Le nozze di Figaro) - v nádherném Stavovském divadle, které je jediným dosud existujícím divadlem, kde W. A. Mozart působil.
"Náš festival Prague Summer Nights je skutečně jednou z předních škol pro mladé umělce a hudebníky svého druhu," říká Neeta Helms, zakladatelka a předsedkyně společnosti Classical movements, která je pořadatelem Prague Summer Nights. "S tak intenzivní průpravou z odborné školy Prague Summer Nights, která připravuje naše mezinárodní obsazení studentů, aby vystoupili ve všech těchto výjimečných místech v srdci Evropy, ve stopách velkých skladatelů, festival Prague Summer Nights byl pečlivě navržen tak, aby poskytoval dokonalý učební plán a koncertní zkušenost pro zpěváky a hudebníky z konzervatoře. "
https://praguesummernights.com
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.