pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Banner
© Archiv pořadateleFestival JEDEN SVĚT v Hradci Králové představuje kompletní program

HRADEC KRÁLOVÉ: Jeden svět ve svém programu každoročně upozorňuje na desítky příběhů o lidských právech a jejich porušování i statečných činech lidí kolem nás. Ať už jde o změny klimatu, svobodu slova, nezávislou justici, identity nebo vztahy, informovat o tématech promítaných filmů je v současnosti důležitější než kdy dříve. Festival letos představí 13 celovečerních filmů a 6 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a hostkami z celé České republiky a Slovenska. Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 19. března do 23. března 2024.

od 19.03.2024 do 23.03.2024
Autor článku: 
Jan Slanina

Festival v Bio Central zahájí 19. března snímek Hranice Evropy, který představuje osobní výpověď o ekonomické nerovnosti a novodobých formách vykořisťování v západní Evropě. Po projekci bude následovat debata s novinářkou a režisérkou snímku, Apolenou Rychlíkovou.

I další dny se na pódiu Velkého sálu kina Bio Central představí zajímaví hosté a inspirativní hostky. Po projekci snímku Žal v Lodu budou o izraelsko-palestinském konfliktu debatovat ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek a psycholožka Kateřina Šrahůlková. Po sobotním promítání filmu Virtuální ostrov pak o online komunitách promluví mimo jiné novinářka Alžběta Trojanová. Inspirativní debaty ale diváky a divačky čekají každý den od úterý do soboty. Významným titulem je český snímek Tady Havel, slyšíte mě? Popisující poslední roky života bývalého českého prezidenta.

Výrazné rozšíření zažije i program ve virtuální realitě. Diváci a divačky se ponoří do amazonských pralesů nebo se proletí nad Čínou, která devastuje své přírodní bohatství. VR program bude k dispozici každý den festivalu v kavárně Bio Central.

Projekce v Galerii moderního umění a koncert vycházející slovenské hvězdy

Již tradiční projekce mimo kino se letos uskuteční v Galerii moderního umění, kde se divákům a divačkám představí titul Hong Kong Mixtape, který přibližuje osudy underground umělců v Hong Kongu. Tam je jejich tvorba tvrdě postihována státním aparátem. V ne nepodobné situaci jsou mladí queer umělci a aktivisté na Slovensku, proto se jim pořadatelé festivalu rozhodli dát prostor a jejich představitele pozvat do rozsáhlé debaty.

Po projekci se diváci a divačky mohou těšit na oficiální after party festivalu v ahoj tattoo studio, na které se mohou těšit i na koncert zpěváka vystupujícího pod pseudonymem Vojtik, kterému loni vyšel úspěšný hit Detvianský sen. Následovat budou DJ sety queer umělců a umělkyň.

Celý program festivalu, informace o promítaných titulech ve virtuální realitě a závěrečné after party naleznete na webu biocentral.cz. Seznam titulů dostupných pro školní projekce naleznete na webu jsns.cz. Školní část festivalu proběhne mezi 3. a 19. dubnem.

 

Předprodej vstupenek začíná v úterý 5. března 2024. Vstupenky lze zakoupit na webu biocentral.cz

 

Divákům a divačkám nabídneme i akreditaci na celý festival za 800 Korun nebo balíček tří vstupenek za 390 Korun.

Vstupenky a akreditace je možné zakoupit jak na webu, tak na pokladně kina Bio Central.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz.  Letošní festivalovou znělku si můžete přehrát na tomto odkazu.

 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024