PRAHA 3: V prvních pěti listopadových dnech se pražský Palác Akropolis opět promění v místo setkávání – bude se hrát divadlo, zpívat i tančit. Festival integrace Slunce poskytuje prostor všem těm, kteří často přicházejí zkrátka, tedy dětem, zdravotně postiženým, studentům i profesionálům, kteří se nebojí dělat věci jinak.
Patnáctý ročník nabídne hned tři divadelní premiéry.
Společnost rodičů a přátel dětí s Downovým syndromem připravila pořad volně inspirovaný knihou Malý Princ. V osobitém podání uvede hru s názvem Chlapec z planety D.S. již první den festivalu, tedy 1. listopadu 2009.
Prvního uvedení se v pondělí 2. listopadu dočkají také tři aktovky, těžící z atmosféry tří velkých evropských měst, v podání Divadla Verva.
Ve středu 4. listopadu proběhne pražská premiéra představení Jak se vám líbí (na dně) Divadla Esence. Další večerní program tvoří interpretace života Edvarda Muncha v podání studentů brněnské JAMU, či koncert kapel Bob Saint-Clare a Trio de Janiero.
V úterý se koná výtvarný workshop pod vedením o. s. Slepíši, který nabídne možnost vyzkoušet si vnímání světa bez pomoci zraku. Lektoři účastníky seznámí s pomůckami, které jsou pro život lidí se zrakovým postižením nezbytné: například slepecká hůl, Braillovo písmo atd.
Dopolední programy jsou již tradičně složené z vystoupení dětí z mateřských, základních a speciálních škol a jsou zdarma. Současně se uskuteční retrospektivní výstava fotografií Pavla Rydla mapujících vývoj festivalu, který se v Paláci Akropolis koná v jarním a v podzimním vydání. Pořádá ho o. s. Sukus ve spolupráci s Junior Klubem na Chmelnici a Art Frame Palác Akropolis, za podpory Hl.m. Prahy, MČ Praha 3 a MK ČR.
Kontakt: tel.: 728 248 925, o.s.sukus@seznam.cz, vlasta.rydlova@palacakropolis.cz, www.palacakropolis.cz // www.festivalslunce.wz.cz.
Podrobný program naleznete v přiloženém souboru.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.