KROMĚŘÍŽ: Středeční večer bude patřit na Letní hudební akademii vystoupením studentů. Na programu je v 19 hodin koncert Budoucí mistři III. a také mimořádná novinka – noční Cembalové soirée na Konzervatoři J. P. Vejvanovského, který bude zahájen kolem 21.30 hodin a představí se na něm kromě studentů také Barbara Maria Willi, Fedor Rudin nebo ředitelka ZUŠ Ivona Křivánková.
V Kině Nadsklepí zazní ve středu 17. srpna již třetí z řady studentských koncertů. Tentokrát se kromě sólistů na violoncello, klavír nebo housle představí i orchestr sestavený ze studentů akademie. Dirigent a umělecký ředitel LHAK Tomáš Nikl s nimi během konání akademie nacvičil Bartókovi Rumunské lidové tance a dvě části ze skladby Edvarda Griega Z časů Holbergových. „Už po první společné orchestrální zkoušce jsem byl překvapený vysokou úrovní výkonů jednotlivých hráčů orchestru,“ zhodnotil Tomáš Netopil.
Po skončení koncertu připravili organizátoři mimořádný cembalový koncert na chodbách Konzervatoře J. P. Vejvanovského. V romantické atmosféře dokreslené svíčkami zazní skladby J. S. Bacha, G.F. Händela, L. Couperina a J. B. Práč. „Zlatým hřebem večera bude vystoupení lektorů – cembalistky Barbary Marie Willi a houslisty Fedora Rudina,“ pozvala výkonná ředitelka akademie Jana Kubáčová.
Předpokládaný začátek koncertu je ve 21.30 hodin.
Koncertům bude ve středu odpoledne přecházet přednáška o hudebním životě na kroměřížském zámku a o jeho unikátním hudebním archivu Život na zámku, kterou povede Tomáš Netopil. Jeho hosty bude tentokrát cembalistka a děkanka JAMU Barbara Maria Willi, ředitel Muzea umění Olomouc Ondřej Zatloukal a Kateřina Fajtlová, kurátorka a správkyně hudebního archívu Arcidiecézního muzea Kroměříž.
Vstupné na oba koncerty i besedu je dobrovolné.
5. ročník Letní hudební akademie a festival klasické hudby Hudební Kroměříž se koná od 12. do 20. srpna 2022.
Více informací na hudebnikromeriz.cz a www.academykromeriz.com
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.