ČR: 18. ročník festivalu německy mluvených filmů ještě není u konce. Po úspěšné cestě kinosály v Praze, Brně a Olomouci nabízejí pořadatelé od pátku 15. listopadu do neděle 24. listopadu zdarma online festivalové ozvěny. Z pohodlí domova tak filmoví fanoušci mohou sledovat výběr desítky oceňovaných hraných i dokumentárních filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, které byly na festivalu uvedeny v letošním roce i v předchozím ročníku. V nabídce jsou zastoupeny například adaptace románu Polednice (Die Mittagsfrau), snímek Persona Non Grata odhalující sexuální zneužívání ve vrcholovém lyžování, chytrá komedie Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo (Wann wird es endlich wieder so, wie es nie war) nebo dokumentární film Dancing Pina, který je poctou legendární choreografce Pině Bausch.
Všechny filmy je možné zdarma sledovat na území České republiky a Slovenska, a to v originálním znění s českými i anglickými titulky. Filmy jsou k dispozici po předchozí registraci na VOD platformě Goethe-Institutu https://dasfilmfest.goethe-on-demand.de/. Festival spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.
Das Filmfest sází každoročně na pestrost žánrů i témat a ne jinak tomu je i v případě online festivalových ozvěn. Program nabízí komedie i dramata, díla reflektující aktuální společenské dění i pohledy do minulosti. Film noir plný zvratů Spálená země (Verbrannte Erde) Thomase Arslana diváky zavede do berlínského podsvětí. Skandál sexuálního zneužívání ve vrcholovém sportu odhaluje režisér Antonin Svoboda ve filmu Persona Non Grata, který natočil na motivy skutečného životního příběhu bývalé lyžařské závodnice Nicoly Werdenigg. Traumata druhé světové války otevírá adaptace stejnojmenného bestselleru Julie Franck Polednice (Die Mittagsfrau). Přesvědčivé historické drama režisérky Barbary Albert vypráví o sebeurčení ženy na pozadí dramatických událostí, stejně jako o hledání světla v době temna. Komediálně laděný je snímek režisérky Sonji Heiss s názvem Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo (Wann wird es endlich wieder so, wie es nie war), který diváky přiměje přemýšlet o běžných šílenostech ve vlastní rodině. Černému humoru se nebrání ani novinka režiséra Adriana Goigingera Rickerl – hudbou nezbohatneš (Rickerl – Musik is höchstens a Hobby) s proslulým rakouským písničkářem a zpěvákem Voodoo Jürgensem v hlavní roli chaotického hudebníka, jenž už několik let pracuje na svém prvním albu, ale hlavně se potuluje po vídeňských putykách a hraje a zpívá za spropitné. Příběh o dospívání, přátelství, letní lásce a revoltě proti rodičům pak nabídne Jonja režisérky Aniky Mätzke. Film svou naléhavostí zasáhne jak dospělé, tak jejich dospívající potomky.
Z loňského ročníku Das Filmfestu bude znovu možné zhlédnout snímek Slunce a beton (Sonne und Beton) režiséra Davida Wnendta, kterému nechybí vtip, nadhled, drsný humor ani jazyk a nabízí příběh čtveřice kamarádů z berlínského sídliště Gropiusstadt, jež se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Jako drama i komedie zároveň působí romantický vizuálně atraktivní film Franky Five Star režisérky Birgit Möller o hledání sebe sama s vynikající Lenou Urzendowsky (Léto v Kreuzbergu, My děti ze stanice ZOO) v hlavní roli.
Z dokumentárních filmů uvedených na letošním ročníku nabídnou pořadatelé online snímek Dancing Pina, který je oslavou umění choreografky Piny Bausch, k jejímuž odkazu se hlásí mladá generace tanečníků – ať už je jejich specializací street dance nebo klasický balet. Dále bude ke zhlédnutí online filmová esej o hledání identity Evropy Píseň těch druhých (Das Lied der Anderen – Eine Suche nach Europa) dokumentaristy Vadima Jendreyka.
Festival Das Filmfest se v letošním roce konal od 16. do 20. října v Praze, následně od 22. do 26. října v Brně a od 1. do 5. listopadu v Olomouci a přilákal na 9 000 diváků. V rámci festivalu bylo uvedeno ve všech městech celkem 86 projekcí včetně těch pro střední a základní školy. V letošním roce se také uskutečnil bohatý doprovodný industry program určený nejen filmovým profesionálům.
Pořadatelé: Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze, Švýcarské velvyslanectví v České republice
Hlavní partner: Česko-německý fond budoucnosti
Partneři: Ministerstvo kultury České republiky, Präsenz Schweiz, German Films, Bavorské zastoupení v Praze, Österreich Institut Brno
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.
ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.
Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.
Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.
Více na: www.svataludmila.cz