ČR: 18. ročník festivalu německy mluvených filmů ještě není u konce. Po úspěšné cestě kinosály v Praze, Brně a Olomouci nabízejí pořadatelé od pátku 15. listopadu do neděle 24. listopadu zdarma online festivalové ozvěny. Z pohodlí domova tak filmoví fanoušci mohou sledovat výběr desítky oceňovaných hraných i dokumentárních filmů z Německa, Rakouska a Švýcarska, které byly na festivalu uvedeny v letošním roce i v předchozím ročníku. V nabídce jsou zastoupeny například adaptace románu Polednice (Die Mittagsfrau), snímek Persona Non Grata odhalující sexuální zneužívání ve vrcholovém lyžování, chytrá komedie Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo (Wann wird es endlich wieder so, wie es nie war) nebo dokumentární film Dancing Pina, který je poctou legendární choreografce Pině Bausch.
Všechny filmy je možné zdarma sledovat na území České republiky a Slovenska, a to v originálním znění s českými i anglickými titulky. Filmy jsou k dispozici po předchozí registraci na VOD platformě Goethe-Institutu https://dasfilmfest.goethe-on-demand.de/. Festival spolupořádají Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice.
Das Filmfest sází každoročně na pestrost žánrů i témat a ne jinak tomu je i v případě online festivalových ozvěn. Program nabízí komedie i dramata, díla reflektující aktuální společenské dění i pohledy do minulosti. Film noir plný zvratů Spálená země (Verbrannte Erde) Thomase Arslana diváky zavede do berlínského podsvětí. Skandál sexuálního zneužívání ve vrcholovém sportu odhaluje režisér Antonin Svoboda ve filmu Persona Non Grata, který natočil na motivy skutečného životního příběhu bývalé lyžařské závodnice Nicoly Werdenigg. Traumata druhé světové války otevírá adaptace stejnojmenného bestselleru Julie Franck Polednice (Die Mittagsfrau). Přesvědčivé historické drama režisérky Barbary Albert vypráví o sebeurčení ženy na pozadí dramatických událostí, stejně jako o hledání světla v době temna. Komediálně laděný je snímek režisérky Sonji Heiss s názvem Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo (Wann wird es endlich wieder so, wie es nie war), který diváky přiměje přemýšlet o běžných šílenostech ve vlastní rodině. Černému humoru se nebrání ani novinka režiséra Adriana Goigingera Rickerl – hudbou nezbohatneš (Rickerl – Musik is höchstens a Hobby) s proslulým rakouským písničkářem a zpěvákem Voodoo Jürgensem v hlavní roli chaotického hudebníka, jenž už několik let pracuje na svém prvním albu, ale hlavně se potuluje po vídeňských putykách a hraje a zpívá za spropitné. Příběh o dospívání, přátelství, letní lásce a revoltě proti rodičům pak nabídne Jonja režisérky Aniky Mätzke. Film svou naléhavostí zasáhne jak dospělé, tak jejich dospívající potomky.
Z loňského ročníku Das Filmfestu bude znovu možné zhlédnout snímek Slunce a beton (Sonne und Beton) režiséra Davida Wnendta, kterému nechybí vtip, nadhled, drsný humor ani jazyk a nabízí příběh čtveřice kamarádů z berlínského sídliště Gropiusstadt, jež se stále více zaplétají do osidel místních gangů. Jako drama i komedie zároveň působí romantický vizuálně atraktivní film Franky Five Star režisérky Birgit Möller o hledání sebe sama s vynikající Lenou Urzendowsky (Léto v Kreuzbergu, My děti ze stanice ZOO) v hlavní roli.
Z dokumentárních filmů uvedených na letošním ročníku nabídnou pořadatelé online snímek Dancing Pina, který je oslavou umění choreografky Piny Bausch, k jejímuž odkazu se hlásí mladá generace tanečníků – ať už je jejich specializací street dance nebo klasický balet. Dále bude ke zhlédnutí online filmová esej o hledání identity Evropy Píseň těch druhých (Das Lied der Anderen – Eine Suche nach Europa) dokumentaristy Vadima Jendreyka.
Festival Das Filmfest se v letošním roce konal od 16. do 20. října v Praze, následně od 22. do 26. října v Brně a od 1. do 5. listopadu v Olomouci a přilákal na 9 000 diváků. V rámci festivalu bylo uvedeno ve všech městech celkem 86 projekcí včetně těch pro střední a základní školy. V letošním roce se také uskutečnil bohatý doprovodný industry program určený nejen filmovým profesionálům.
Pořadatelé: Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze, Švýcarské velvyslanectví v České republice
Hlavní partner: Česko-německý fond budoucnosti
Partneři: Ministerstvo kultury České republiky, Präsenz Schweiz, German Films, Bavorské zastoupení v Praze, Österreich Institut Brno
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.
PRAHA: Nadační fond Magdaleny Kožené pomáhá základním uměleckým školám (ZUŠ) zasaženým povodněmi, které v září postihly několik regionů České republiky, k návratu k plnohodnotné výuce. Fond bezprostředně reagoval na situaci uspořádáním řady benefičních koncertů i vyhlášením veřejné sbírky na pomoc ZUŠ, jejich pedagogům, ale i žákům, která byla zahájena 18. října za podpory České filharmonie u příležitosti podzimních koncertů Magdaleny Kožené v pražském Rudolfinu. Nadační fond podpořil první žadatele celkovou částkou 300 000 Kč. Finanční pomoc obsahuje vlastní zdroje Nadačního fondu a přijaté zdroje z veřejné sbírky. Aktuálně pomoc putuje na obnovu ZUŠ Krnov, ZUŠ Bohumín a ZUŠ Jeseník a také na opravy nástrojů pedagogů ze ZUŠ Opava a ZUŠ Bohuslava Martinů v Havířově.
NÁCHOD: Když v dubnu letošního roku zveřejnili na Donio.cz výzvu „Probuďte s námi Kulturní prostor AULA (Náchod)“, nad smělým plánem a jeho realizací stále ještě visely otazníky. Podaří se získat dostatečná finanční podpora na zajištění programu ve školní aule Jiráskova gymnázia, která se otevře také široké veřejnosti coby nový neformální kulturní, společenský a vzdělávací prostor? Stalo se a od října letošního roku má místní náchodská kultura k dispozici další sál s kapacitou cca 180 míst. Na podrobnosti, dramaturgickou koncepci i lákavý program jsme se zeptali za Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě, z. s., Štěpána Macury, pedagoga školy, vedoucího divadelního souboru a místního kulturního hybatele.