sobota
23. ledna 2021
svátek slaví Zdeněk
Animánie 2019, workshop
© Zdroj: www.festival-animanie.czFestival Animánie se přesouvá do online prostředí

PLZEŇ: 15. ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Animánie se letos uskuteční pouze v online podobě. Tradiční setkání dětí a mladých tvůrců s diváky i zkušenými animátory bohužel není vzhledem k situaci s nemocí covid-19 možné, festival Animánie se proto přesune na internet. Na svých stránkách www.festival-animanie.cz nabídne online přehlídku všech soutěžních snímků z celého světa, workshopy animace, gameplay a také záznam slavnostního zahájení a zakončení festivalu, tentokrát na téma „Pozpátku“. Online verze festivalu bude dostupná v době od 19. do 22. listopadu 2020, kdy měla Animánie v prostorách plzeňského Moving Station probíhat.

od 19.11.2020 do 22.11.2020
Autor článku: 
Daniela Vítová

Do mezinárodní soutěžní přehlídky, která je výjimečná tím, že autory krátkých animovaných filmů jsou výhradně děti a tvůrci do 26 let, se letos přihlásily stovky snímků. Vybráno jich nakonec bylo na 150 a ty nejlepší z nich obdrží festivalové ceny Animáničky. „Obsah naší soutěžní přehlídky koronavirová krize naštěstí nějak výrazně neovlivní, je ale škoda, že porota ani autoři filmů nebudou moci zažít reakce diváků v sále během projekce – to je vždy velmi cenná zkušenost. Všem nám samozřejmě nejvíc bude chybět setkávání a společné diskuse, podstatné ale je, že letošní ročník nevynecháme a že můžeme filmy divákům představit v online formátu,“ uvedl ředitel festivalu Animánie Jan Příhoda.

V odborné porotě, která vybere držitele letošních Animániček ve třech kategoriích, usednou Jaroslav Vančát - teoretik umění a vysokoškolský pedagog, Lou Sanitráková - animátorka, absolventka UMPRUM, členka Ultrafun, a Miki Kirschner - scénograf, výtvarník, režisér Divadla Spejbla a Hurvínka, absolvent FAMU - obor režie animované a multimediální tvorby.

Organizátoři Animánie vybudují v prostorách Moving Station festivalové studio, kde budou natáčet potřebné vstupy.

„Letošní téma Pozpátku je pro přechod festivalu na internet jako dělané. Hodláme festival zahájit zakončovací ceremonií, při které vyhlásíme vítěze, zakončovat budeme naopak slavnostním zahájením, kde všechny uvítáme na festivalu. Máme tým plný kreativních a hravých lidí, chceme objevovat, co všechno se ještě dá dělat pozpátku,” řekl Jan Příhoda.

Do virtuálního prostředí převádí festival Animánie i workshopy. Tentokrát budou šité na míru především tvorbě v domácích podmínkách a zájemcům mimo jiné poradí, jak si snadno, rychle, a přesto kvalitně natočit animovaný film z věcí a materiálů, které máme všichni doma. Letošními lektory jsou studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU a dlouholetí lektoři kurzů Animánie.

Všechny soutěžní bloky, workshopy, hraní her i další akce letošního festivalového programu budou přístupné zdarma, stačí se jen v danou dobu připojit. Podrobný program i další informace najdete brzy na www.festival-animanie.cz nebo na Fb Animánie.

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
22.01.2021

ČR: Buřinka, knírek, hůlka a ikonická chůze. Také bouřlivý smích umně smíchaný s dojemnými scénami. Režisér a herec, který zásadně ovlivnil dějiny kinematografie, se vrací do českých kin. Charlie Chaplin stojí za vznikem několika desítek filmů, které svou nadčasovostí a komikou patří mezi světové kulturní dědictví a dokáží oslovit diváky napříč dobou i zeměmi. V roce 2021 se na plátnech znovu objeví tři z nich – The Kid, Cirkus a Psí život. Groteska o tulákovi, který se ujme nalezeného dítěte, The Kid, navíc slaví 21. ledna 100 let od uvedení. Jako dárek k tomuto jubileu vzniknou tři nové originální soundtracky od českých hudebníků – jazzového trumpetisty Laca Décziho, femipunkové kapely Mucha a beatboxera Nastyho.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
22.01.2021

PLZEŇ: Multimediální výstava Loos in Pilsen pokračuje dále do světa. Po jejím úspěšném představení v Tel Avivu je nyní na řadě New York. Zahájení výstavy proběhlo ve čtvrtek 21. 1. 2021 v galerii Českého centra New York, která se nachází v Bohemian National Hall, z důvodu pandemie bylo v režimu přísných opatření. Další uvedení výstavy se během letošního roku uskuteční v Paříži, Tokiu, Bruselu, Berlíně, Mnichově a Vídni. Výstava vznikla ve spolupráci Českých center a Západočeské galerie v Plzni, partnery jsou město Plzeň a Plzeň-TURISMUS. Autorem výstavy je Petr Domanický.

Plzeňský kraj, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Menšiny a cizinci
Co se děje
22.01.2021

POLIČKA: V Poličce uctili úmrtí Jana Palacha v parku u Pomníku druhého a třetího odboje, kde na návštěvníky čekala malá panelová výstava s vědomostním kvízem o životě tohoto studenta, jehož život vyhasl před 52 lety.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Památky
Co se děje
22.01.2021