středa
11. prosince 2024
svátek slaví Dana
Vizuál
© Archiv pořadatele



Fara Hoprich v Martínkovicích bude hostit autorské čtení kyperské a turecké rezidentky broumovského kláštera

BROUMOV: V úterý 26. listopadu od 17:30 se na Faře Hoprich v Martínkovicích uskuteční čtení a poslechová seance listopadových rezidentek Literárního domku broumovského kláštera, kterými jsou kyperská umělkyně a hudební producentka Krista Papista a turecká spisovatelka Çağla Arıbal. Setkání s názvem Nosedive in Moonwater (it worked) organizuje projekt Ora et lege Vzdělávacího a kulturního centra Broumov ve spolupráci s berlínským Pickle Bar v rámci programu Sturm and Slang. Fara se otevře od 17:30, v 18 hodin pak odstartuje setkání s rezidentkami. Kolem 19. hodiny bude následovat společná komunitní večeře.

26.11.2024
17:30
Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Umělkyně a hudební producentka Krista Papista se narodila v Nikósii na Kypru. Působí v Berlíně. Vytváří anarchické performance, videa a obrazy, které přetvářejí a znovuobjevují ceremoniály a tradice ze Středomoří, Balkánu a Blízkého východu. Během rezidence pracovala na projektu CY COWGIRLS, což je publikace fiktivních příběhů o kovbojkách na Severním Kypru, která je součástí jejího připravovaného alba.

Turecká spisovatelka, básnířka a lektorka Çağla Arıbal žije v Berlíně. Ve své tvorbě zkoumá pomíjivost měst a identit skrze optiku osobní a kolektivní paměti. Prostřednictvím poezie a prózy zkoumá, jak jednotlivci sami mizí a znovu se objevují, a vytváří tak vícejazyčný prostor, v němž zmizelá města a zapomenuté jazyky znovu promlouvají. Její dílo odráží odolnost a proměnu, která je neodmyslitelně spjata s vysídlením a exilem, a nakonec vytváří hru tiché pošty, která představuje slova tak, jak se k nám dostanou na samém konci. Během literární rezidence pracovala na svém novém románu.

Realizaci rezidence podpořili Česko-německý fond budoucnosti, Státní fond kultury ČR a Královéhradecký kraj.

Mohlo by vás také zajímat...

KOSTELEC NAD ORLICÍ: S hrdostí představujeme letošní kalendář, který nabízí jedinečný pohled na svět kolem nás očima dětí. Každý měsíc vás potěší originální kresby malých umělců, které vám zpříjemní celý rok. Kalendář zakoupíte v Regionálním turistickém a informačním centru v Kostelci nad Orlicí. Cena: 169 Kč

Přijďte si pro svůj kousek a podpořte dětskou kreativitu!

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Výtvarné umění
Co se děje
10.12.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Také redakce Místní kultury sleduje nové trendy v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukazuje se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme otevřeli anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Natálie Brzoňové, PR manažerky 8smičky – zóny pro umění.

Celá ČR, Kraj Vysočina
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Výtvarné umění, Vzdělávání
Články a komentáře
11.12.2024

ČR-USA: České centrum New York nově vede Tereza Porybná, kulturní manažerka, vizuální antropoložka a kurátorka. V letech 2013 až 2019 řídila České centrum Londýn, dva roky v minulé dekádě byla také prezidentkou Sdružení evropských národních kulturních institutů v Londýně (EUNIC London). Program českého kulturního institutu v USA pod vedením Porybné bude co nejvíce mezioborový a mezigenerační, zaměří se i na současné společenské otázky. České centrum v New Yorku sídlí v historickém krajanském objektu České národní budovy na Východní 73. ulici v bývalé české čtvrti na Manhattanu.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
09.12.2024

ČR-PRAHA: Večerní aukci pořádanou 4. prosince v pražské síni Arthouse Hejtmánek opanoval obraz Velký terč Kamila Lhotáka, který se stal dosud nejdráže prodaným Lhotákovým dílem v tuzemské aukci. Obraz z roku 1966 po léta zdobil malířův byt a po roce 1989 byl dalších pětatřicet let součástí soukromé sbírky. U Hejtmánků byl Velký terč prodán v novém autorském rekordu za 7 440 000 korun. Aukční rekord padl také v případě Motocyklisty (Slunečního paprsku), ikonické plastiky sochaře Otakara Švece: vydražena byla za 1 364 000 korun. K nejvýše prodaným položkám patřila i dechberoucí Kající Máří Magdalena vytvořená okolo roku 1695.  Plátno slavného barokního malíře Petra Brandla přezdívaného „český Caravaggio“ získal nový majitel za 4 836 000 korun. Autorského maxima dostáhl také slovenský fotograf Tono Stano s ikonickým snímkem Smysl z roku 1992. Prodán byl za 260 400 korun.     

Celá ČR, Hl. m. Praha
Výtvarné umění
Co se děje
06.12.2024