středa
17. července 2024
svátek slaví Martina
Odjezd 22. 4. 2021
© Zdroj: Archiv Expedice Z101



Expedice Z101 je už téměř rok na cestě, zažila i revoluci v Súdánu

ZAHRANIČÍ: „Jak se mění svět a my s ním“ – to je motto Expedice Z101, která už téměř rok putuje po stopách legendárních cestovatelů Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda v Africe. Byla zahájena 22. dubna 2021 a inspirovala se první cestou Hanzelky a Zikmunda (HZ) z let 1947-1950.

Autor článku: 
Martina Kurfirstová/ika

Byl to právě Miroslav Zikmund, kterému byl celý projekt v únoru 2020 slavnostně představen. „Zahájení expedice bylo původně plánováno na termín 70. výročí zakončení cesty HZ. Pandemická situace u nás i ve světě však zapříčinila její roční odklad,“ vysvětluje cestovatel, spisovatel a dobrodruh Tomáš Vaňourek, tvář Expedice Z101.

Celá cesta je realizována expedičním speciálem zvaným George, který své jméno nese na počet Jiřího Hanzelky. Tento návrh na jeho pojmenování přišel ze strany Miroslava Zikmunda. Auto původně sloužilo jako dakarský presscar ve stáji Aleše Lopraise. O jeho zapojení do expedice se zasloužil Karel Loprais.

V roce 2021 expedice projela Tunisko, Egypt a skončila v Súdánu, kde ji zasáhl na konci října převrat, který zpomalil další postup do sousedních zemí. „Jedno pondělí jsme se probudili a nešel internet. Za pár desítek minut jsme uslyšeli vzdálenou střelbu a následně nám kolemjdoucí na ulici řekli, že nastal převrat a jde se demonstrovat. V tu chvíli jsme si připadali jako ve virtuální realitě,“ popisoval nastalou situaci Tomáš Vaňourek.

„Africká etapa bude zakončena v Kapském Městě, odkud bude následovat náš přesun do Jižní Ameriky a další etapa cesty, která je plánována na rok 2023. Ale je to zatím jen přání, nikdy nevíme, co nám cesta připraví a čím nás překvapí, “ upřesňuje Vaňourek.

Cílem expedice je legendární cestu HZ nejen zopakovat, ale také rozšířit. „Dává nám to možnost zachytit proměnu světa po 75 letech ve skutečně široké perspektivě a naplnit tak motto expedice  - Jak se mění svět a my s ním,“ dodává Vaňourek.

Expedice Z101 při své cestě vychází z historických materiálů HZ, ke kterým má přistup díky laskavé spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, kde je archiv HZ uložen. „Právě muzeum a Klub HZ nám poskytují odbornou podporu, bez které by ochrana a rozšiřování odkazu a díla HZ nebyla možná,“ uzavírá Vaňourek.

Během cesty vzniká řada produkcí, které jsou k vidění v rámci celé České republiky. Od podzimu 2020 probíhají kontinuální výstavy ve venkovních prostorách Náprstkova muzea, expedice participovala na výstavě „Jiří Hanzelka 100 let. Pocta cestovateli“ realizované Muzeem jihovýchodní Moravy v roce 2021, dále realizovala výstavu srovnávacích fotografií ze severní Afriky ve spolupráci se Zlínským krajem v prosinci 2021.

 

Zajímavosti od členů Expedice Z101:

Víte, že….

  • je v Súdánu více pyramid než v Egyptě?
  • se Modrý a Bílý Nil stékají v Chartúmu, a dále už pokračuje už  jen Nil?
  • Byly súdánské pyramidy v Meroe inspirací pro tvůrce Hvězdné brány  - Star Gate?
  • Mombasa byla hlavním městem Keni (Britské východní Afriky) až do roku 1907?
  • v Egyptě vzniklo nové hlavní město New Cairo, kam se právě stěhují veškeré administrativní budovy v zemi?
  • nejvyšší hora Egypta - Hora svaté Kateřiny, leží fakticky v Asii (na Sinaji)?
  • egyptský chrám v Abu Symbol byl z důvodu stoupající hladiny Násirova jezera v 60. letech přestěhován o více než 200 metrů? 
  • tuniská Sahara je tak atraktivní, že se stala místem, kam tvůrci Star Wars umístili legendární planetu Tatooine, domov Lukea Skywalkera?
  • Seychely jsou nejmenší africkou zemí a jejich hlavní město Victoria je nejmenší africké hlavní město?
  • seychelský národní park Vallée de Mai je nejmenším národním parkem na světě o rozloze pouhých 20ha?
  • seychelská palma coco de mer má největší plody na světě?
  • se na Mauriciu nachází nejstarší dostihové závodiště na jižní polokouli a druhé nejstarší na světě? Založeno bylo roku 1812.

Z cesty vznikají pravidelné každotýdenní reportáže pro Český rozhlas Zlín, televizní reportáže pro ZAK TV, dále vychází články v lifestylových a ekonomicko – politických časopisech jako Lidé a země, iKoktejl, Hrot atd., jsou pravidelně psány komentáře do deníků apod.

Linda Piknerová, která je politoložka a specialistka na Afriku, natočila také podcast pro Plzeňský kraj o převratu v Súdánu: https://podcastyplzenskehokraje.podbean.com/e/cestovatelka-linda-piknerova-%e2%80%9eprevrat-mi-probehl-pred-vlastnima-ocima/

Z africké etapy vzniknou ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros dvě knihy, pro rok 2022 jsou připravovány další výstavy a produkce.

www.z101.cz

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Poslanecká sněmovna schválila v prvním čtení tzv. velkou mediální novelu – novelu zákona o České televizi, Českém rozhlase a televizních a rozhlasových poplatcích.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Ostatní
Co se děje
17.07.2024

ČR: Návštěvnost kulturních zařízení vzrostla podle předběžných údajů Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) v roce 2023 o více než deset procent oproti roku 2022 ve všech sledovaných oblastech kultury. Stále však zaostává za hodnotami roku 2019. Nejvíce se hodnotám roku 2019 blíží oblast památek, kde se návštěvnost pohybovala okolo 92 % předcovidových hodnot a meziročně vzrostla z 12,1 na 13,7 mil. návštěvníků.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Nepřehlédněte
17.07.2024

ČR, ZAHRANIČÍ: Spolek Moje česká škola vyhlašuje letní soutěž v tvůrčím psaní pro vícejazyčné děti: „Urob si sám aneb Jak se žilo kutilům”. V soutěži mají děti za úkol připravit rozhovor s prarodiči, příbuznými nebo sousedy právě na téma kutilství, které je významným českým národním a kulturním fenoménem. Příspěvek může mít formu textu, komiksu, videa či animace. Zapojit se mohou jednotlivci i žákovské kolektivy. Všichni výherci získají knižní ceny. Konečný termín pro přijímání soutěžních příspěvků je 1. října 2024. Realizace soutěže je podpořena v rámci dotační výzvy MZV ČR: “Projekty zaměřené na spolupráci s krajanskými komunitami v zahraničí pro rok 2024”.

 

Celá ČR, zahraničí
Děti a mládež, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
16.07.2024

ŘEHLOVICE: Kulturní centrum Řehlovice je významným místem setkávání umělců a komunity z Česka i Německa. Zaměřuje se na propojení umění a kultury prostřednictvím různých projektů, včetně divadelních produkcí, výtvarného sympozia Proudění – Strömungen a dalších kulturních akcí. Důležitým prvkem je také podpora česko-německého dialogu, který reflektuje geografické i historické souvislosti místa. S úctou k historii a snahou o zachování autentické architektury se Kulturní centrum Řehlovice, nedaleko Ústí nad Labem, stalo nejen místem inspirace, ale i tvůrčího rozvoje pro širokou veřejnost. Lenka Holíková, zakladatelka a ředitelka centra, mě provedla všemi jeho objekty v letošním nejdelším dni roku, 20. června. Po prohlídce jsme v centru vedly rozhovor nejen o tom, jak Lenka s neúnavnou energií a podporou svých spolupracovníků a dobrovolníků již 25 let proměňuje téměř zchátralý statek v oázu kreativity a kulturního dění.

Ústecký kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Architektura, Hudba, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Menšiny a cizinci
Články a komentáře
17.07.2024