pondělí
29. dubna 2024
svátek slaví Robert
Logo
© Archiv pořadatele



Evropským hlavním městem kultury 2028 se staly České Budějovice, Broumovu zůstává titul finalisty

BROUMOV, ČESKÉ BUDĚJOVICE-ZAHRANIČÍ: Mezinárodní porota rozhodla o titulu Evropské hlavní město kultury pro rok 2028 a přidělila jej Českým Budějovicím. Do finále soutěže postoupilo i město Broumov, pro které je to historický úspěch.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

„Broumov dokázal, že umí být malým velkým městem. Když chceme, umíme se spojit a dosáhnout i úspěchů, jako je finále prestižního titulu Evropské hlavní město kultury. To, že jím nebudeme, neznamená, že nemáme plán B pro budoucnost. Plán Broumov. A tím je dál rozvíjet aktivity, které udělají z Broumovska atraktivní region pro mladé lidi. Kam se budou po studiích vracet zakládat rodiny a užívat krásné přírody a kultury,“ prohlásil starosta Broumova Arnold Vodochodský na tiskové konferenci na ministerstvu kultury, kde byly výsledky soutěže v pátek 30. června vyhlášeny.

„Kandidatura byla jedním z velkých kroků na cestě, na které máme skvěle nakročeno. Gratulace patří Českým Budějovicím, my si ale už tu nejdůležitější cenu odnášíme. Sebevědomí. A také nově navázané kontakty nejen s příhraničními polskými obcemi, které nás v naší cestě podporují,” dodal Vodochodský.

O titul EHMK 2028 se na začátku soutěže ucházely Brno, Broumov, České Budějovice a Liberec. Vloni na podzim dvanáctičlenný mezinárodní panel rozhodl o dvou finalistech – Broumovu a Českých Budějovicích – a ve finále upřednostnil jihočeskou metropoli. Samotnému rozhodnutí předcházelo odevzdání přihlášky, tzv. bid booku, návštěva porotců v obou městech a prezentace. „Tématem naší kandidatury je Kreativní poutnictví. Kreativní poutník je ten, kdo se odvážil udělat první krok pro to udělat sám sebe nebo své okolí lepším. To se nám povedlo. Broumov se stal finalistou soutěže a odnáší si sebevědomí a odvahu do dalších, již rozjetých projektů. Doslova se dostal na mapu Evropy. Českým Budějovicím patří obrovská gratulace a našemu týmu, partnerům a podporovatelům nekončící vděk za trpělivost, výdrž a nasazení, se kterým pracoval více než dva a půl roku na kandidatuře Broumova,” říká koordinátorka kandidatury Broumov 2028 Marie Silondi.

Sedmitisícový Broumov byl sice jedním z nejmenších uchazečů v celé historii soutěže, kandidatura však měla od začátku podporu celého regionu Broumovsko, Královéhradeckého kraje i partnerských polských regionů. „Gratulace patří Českým Budějovicím, ale klobouk smekám před Broumovem a všemi, se kterými jsme spolupracovali na kandidatuře. Dokázali jsme jako jeden z nejmenších finalistů v historii soutěže dostat příhraniční město na mapu Evropy. V podobných městech, jako je Broumov, žije třetina obyvatel Evropy a je na nás, abychom usilovali o jejich rozvoj. Broumovsko je krásným místem pro život a má velký potenciál být přitažlivým regionem s krásnou přírodou a božským klidem,” uvedl Martin Červíček, hejtman Královéhradeckého kraje.

Titulem Evropské hlavní město kultury se v roce 2028 bude kromě Českých Budějovic pyšnit také jedno z francouzských měst, které bude vyhlášeno v prosinci 2023. V minulosti jej z českých měst získaly pouze Praha (2000) a Plzeň (2015).

 

Kontakt pro média:

Kateřina Ostradecká, manažerka komunikace Broumov 2028

Telefon: 723 282 214
E-mail: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Presskit: https://www.broumov2028.cz/o-nas1/pro-media

 

 

Citace dalších představitelů kandidatury Broumov 2028: 

Petra Kultová, programová koordinátorka:

„I když si neodnášíme titul, nic se nemění. Naše spolupráce se stovkami programových partnerů je postavená na dobrých základech a už v tuto chvíli podpořená společnými úspěšně realizovanými projekty. Chtěla bych jim na tomto místě poděkovat a ujistit je, že naše společná vize pro `evropské Broumovy` se bude uskutečňovat dál.“

 

Pavla Jenková, koordinátorka zapojování veřejnosti:

„Broumov začal psát svůj příběh už dávno a kandidatura na Evropské hlavní město kultury je jeho důležitou kapitolou. O to důležitější, že se probojoval do finále soutěže o titul jako jedno z nejmenších měst, které kdy ve finále bylo. Ale jakkoliv se může zdát malé, je bohaté na stovky lidí a organizací, kteří na tom pracovali s námi. Od škol a školek, přes turistické oddíly, pořadatele cyklistických závodů, umělce a kulturní instituce z celého Královéhradeckého kraje až po starostu Broumova či hejtmana. Kandidatura Broumova nebyla jen soutěží o titul, ale v první řadě nám dala příležitost vytvořit rozsáhlou síť partnerství a skvělých vztahů, které posouvají celý region Broumovska dál. Díky za ně! Budeme je opečovávat jako oko v hlavě.”  

 

Jan Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska:

„Českým Budějovicím patří gratulace, ale stejně tak Broumovu. Všichni v tomto městě a jeho okolí ukázali odvahu vykročit na cestu, kterou se zdálo nemožné zdolat. A to nejcennější jsme si odnesli – důkaz, že když máte odvahu udělat první krok, můžete dojít daleko. Z té odvahy budeme nadále čerpat při rozvoji regionu Broumovska.”

 

Často kladené otázky:

 

Jaké byly náklady na kandidaturu?

V první řadě se podívejme, co kandidatura přineslo. A to je změna myšlení místních lidí. Ukázalo se totiž, že když chceme a spojíme se, můžeme dokázat i tak velké věci, jako dostat se do finále titulu o Evropské hlavní město kultury. Sebevědomí a odvaha se dají těžko vyčíslit penězi. 

Kandidatura města Broumova byla financována z prostředků Nadačního fondu Broumov – město kultury. Jeho donory byly Ministerstvo kultury ČR, město Broumov a Královéhradecký kraj. Projekty podporovaly finančně i lokální a nadnárodní firmy. V rámci podpory cestovního ruchu se do propagace zapojila finančně i Centrála cestovního ruchu Královéhradeckého kraje. Propagace cestovního ruchu centrálou bude pokračovat i po zbytek roku 2023 a nadále. Na kandidaturu bylo do této chvíle vynaloženo přímo bezmála 12 milionů korun.

 

Co kandidatura přinesla?

Kandidatura na titul byla pro Broumovsko urychlovačem rozvoje, který již probíhá. Například hned v červenci 2023 odhalí Broumov novou vizuální identitu města od prestižního studia Najbrt. Vznikla právě díky týmu pracujícímu na kandidatuře. 

Broumov má díky kandidatuře vypracovanou vlastní kulturní koncepci. V červnu jsme vyhlásili další ročník grantového programu Máme rádi Broumov(sko) a za loňský ročník jsme v něm rozdělili 195 000 korun. Broumov a další obce vstoupily do přeshraničních partnerství s polskými obcemi. Právě rozvoj přeshraniční spolupráce je zásadní nejen pro region, ale pro celý kraj. Jeho důkazem je například společný projekt Divadla Drak a Divadla Walbrzych. Jednotlivé organizace na Broumovsku se díky kandidatuře zapojily do mezinárodních organizací, projektů a sítí, jako jsou například Cittaslow, Urbact, El Sistema Europe, Trans Europe Halles a další. 

Broumovsko se během posledního roku dostalo mnohokrát do médií, a vrátilo se tak na mapu Česka a Evropy. Celkem se o nás psalo v stovkách článků v regionálních i celostátních médiích. Zapojovali jsme i lidi online. Na speciálním webu Broumov.world se k nám připojily čtyři stovky poutníků z celého světa. Jen na sociálních sítích sesbírala kandidatura přes 7 000 lajků a zasáhla přes 300 tisíc lidí a na svém webu přitáhla pozornost přes 18 tisíc uživatelů. Broumovsko v rámci kandidatury podporují skvělé osobnosti, od ekonomky Danuše Nerudové přes podnikatele Martina Vohánku či Libora Winklera nebo ředitele České filharmonie Davida Marečka, biskupa Václava Malého či mecenáše Constantina Kinského až po polského spisovatele Mariusze Szczygieła. Na našem webu najdete těchto osobností desítky. Broumov získal přes 300 partnerských organizací, měst a institucí. Díky kandidatuře vznikl speciální dotační program pro celý Královéhradecký kraj v oblasti kultury ve výši 3 miliony Kč ročně. 

 

Co bude dál s týmem kandidatury?

Jádrový tým zůstává a nadále se podílí na naplňování Akčního plánu kulturní koncepce města Broumov, aktivitách, jako je grantový program Máme rádi Broumov(sko), řadě kulturních akcí nebo rozvojových aktivitách v regionu. Kandidatura sama dala příležitost celé řadě lidí, mladých i starších na Broumovsku. Náš grafik z Broumova se díky projektu rozhodl nepověsit řemeslo na hřebík a nejít do důchodu. Dostal unikátní příležitost zúročit desítky let zkušeností. Hlas v našich propagačních spotech zase patřil jednomu z mladých zpěváků Police Symphony Orchestra. V týmu kandidatury převažovali místní, dohromady se ale krásně doplňovali s kolegy z různých míst Česka, kteří přinášejí další expertízu a know-how. Díky projektu On Stage dostaly hlas děti či lektorky kroužků z romské komunity. To teď v regionu zůstává a několika desítkám lidí kandidatura výrazně rozšířila znalosti a pracovní kompetence.

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA-ZAHRANIČÍ: Výstava Group Therapy je dialogem a konfrontací uměleckých děl z rostoucích sbírek Galerie hlavního města Prahy a Deutsche Telekom. Ve více než osmdesáti dílech od čtyřiceti šesti současných umělců reflektuje aktuální společenská témata, jako jsou ohrožení demokracie, vzestup autoritářských režimů, nesnášenlivost vůči menšinám, cizincům a lidem s odlišnými názory, apatie a lhostejnost vůči klimatické krizi, terorismus a války. Název výstavy je odvozen od vystaveného díla výtvarnice Evy Koťátkové. Vedle ní v expozici vystavují také další české umělkyně a umělci Lenka Glisníková, Daniel Balabán, bosenská umělkyně Šejla Kamerić, chorvatský multimediální tvůrce Igor Grubić nebo ukrajinská malířka Lesia Khomenko. Výstavu Group Therapy lze v Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí navštívit od 26. dubna do 11. srpna 2024.

Hl. m. Praha
Co se děje
26.04.2024

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024