úterý
30. července 2024
svátek slaví Bořivoj



Evropské setkání kovářských měst

Autor článku: 
Magdalena Gladišová

<p>LIPNÍK NAD BEČVOU: Kováři, mistři černého řemesla, jsou cechem, který se rád druží – dokazují to například při setkání Hefaiston na hradě Helfštýně i existencí mezinárodního sdružení kovářských měst.</p> <p>Kruh evropských kovářských měst dnes má jako své členy celkem 16 měst z celé Evropy, která mají ve své historii i současnosti spojitost s uměleckým kovářstvím, prací s kovem či tvářením kovů. “Každý region má svůj charakteristický vývoj, jakož i ekonomické vzestupy a pády, zpracování kovů formovalo kulturu a krajinu regionů a měst po celé Evropě,“ píše se v preambuli na webových stránkách Kruhu. Cílem spolupráce v rámci Kruhu je přes kovářství posílení regionální kultury měst a obcí Evropy i výměna zkušeností, pořádání výstav, sympozií či mezinárodních setkání kovářů.<br /> Lipník nad Bečvou a hrad Helfštýn jsou členy Kruhu od roku 2006. Jsou v něm dále zastoupena města z Rakouska, Itálie, Francie, Německa, Finska, Ukrajiny, Holandska, Polska. Lipník nad Bečvou společně s Helfštýnem jsou jediným zástupcem České republiky v tomto sdružení. Přinášejí sem třicetiletou tradici Hefaistonu (mezinárodní setkání uměleckých kovářů, pořádá se každoročně od r. 1982 na Helfštýně), výstavy Kov ve městě (v Lipníku n. B. od r. 2005), kovářské společenství České republiky, atraktivitu hradu Helfštýna.<br />
Každé z členských měst pořádá nějaká podobná setkání, kurzy, sympozia, výstavy. „Čeští kováři jsou v zahraničí velmi uznávaní,“ říká starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl a dodává: „Patří mezi evropskou špičku v uměleckém kovářství. Tradice kovářství v jednotlivých městech je různá, například v rakouském Ybbsitz mají zachovány tradiční hamry, italská Stia je zase, podobně jako Helfštýn, významným centrem umělecké kovařiny.“<br />
U příležitosti přijetí Lipníka n. B. a Helfštýna do Kruhu evropských kovářských měst byla v Lipníku n. B. v roce 2006 slavnostně odhalena kovaná plastika Otevřená brána (Janua Reserata) viz přiložené foto, kterou podle návrhu Ing. Arch. Ladislava Palka realizoval umělecký kovář Jiří Jurda.</p> <p>Letos v srpnu bude Lipník nad Bečvou hostit konferenci Kruhu evropských kovářských měst, na kterou plynule naváže už 30. ročník setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Nové seriály, oceněné filmy, řada dokumentů, pořady pro děti, online projekty nejen pro mladé i osvědčená zábava na sobotní rodinné večery v podobě StarDance – to vše Česká televize chystá v nadcházejícím období. Podzimní schéma zahájí minisérie Docent II hned v neděli 1. září od 20:10 na ČT1.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
30.07.2024

ČESKÝ TĚŠÍN: Vyšla nová publikaci našeho kolegy historika Mgr. Martina Krůla, Ph.D., s názvem PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky, Vzdělávání
Co se děje
23.07.2024

ČR: V zásadních chvílích pro Československo a Česko jsme se vždy shromažďovali na Václavském náměstí pod monumentální sochou sv. Václava, obklopeného patrony české země. Svátek 1. máje symbolizuje zase pro Pražany socha Karla Hynka Máchy na Petříně. Obě sochy jsou dílem Josefa Václava Myslbeka (1848–1922), a ještě mnoho dalších – například mohutná sousoší na Vyšehradě inspirovaná postavami z naší nejstarší historie. Co víme o jejich autorovi? Nejvíce si cenil druhého místa na pařížském Salonu za dílo Krucifix, které se nedávno stalo středem pozornosti nejen na pražské AVU, kde už přes 100 let visí jeho další odlitek, a kterou Myslbek spoluzakládal.

Milada Myslbeková, pravnučka zakladatele moderního českého sochařství, se už loni rozhodla připomenout svého slavného předka velkou výstavou. Proběhla v Praze v Obecním domě a byl to docela husarský kousek, protože jinak se podobnou činností nikdy nezabývala. Ale podařilo se a energické dámě se splnil sen, o kterém si teď vyprávíme, a který by měl mít i pokračování. Vždyť Josef Václav Myslbek je zakladatelem českého moderního sochařství a jako takový by měl mít pevné místo v naší národní paměti. Je to ale tak?

 

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Ostatní, Památky
Články a komentáře
24.07.2024

PRAHA: Galerie kritiků musí po prázdninách skončit v prostorách pražského paláce Adria, kde sídlí přes 20 let. Nynější provozovatel galerie, Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků, prohrál soutěž, kterou vypsal správce budovy Trade Centre Praha (TCP) po problémech s placením nájemného. ČTK to sdělil zástupce správce Ondřej Šrámek. Předsedkyně sdružení Vlasta Čiháková Noshiro uvedla, že se obrátila na radu hlavního města a primátora, aby zhodnotili regulérnost soutěže. Soutěž vyhrála s nabídkou společnost Art of All, která provozuje on-line galerii Original Gallery. Jednatel Art of All Marcel Sítník uvedl, že v paláci Adria bude její kamenná pobočka. Budova patří magistrátu, pro který ji spravuje TCP.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři
Co se děje
22.07.2024