<p>LIPNÍK NAD BEČVOU: Kováři, mistři černého řemesla, jsou cechem, který se rád druží – dokazují to například při setkání Hefaiston na hradě Helfštýně i existencí mezinárodního sdružení kovářských měst.</p> <p>Kruh evropských kovářských měst dnes má jako své členy celkem 16 měst z celé Evropy, která mají ve své historii i současnosti spojitost s uměleckým kovářstvím, prací s kovem či tvářením kovů. “Každý region má svůj charakteristický vývoj, jakož i ekonomické vzestupy a pády, zpracování kovů formovalo kulturu a krajinu regionů a měst po celé Evropě,“ píše se v preambuli na webových stránkách Kruhu. Cílem spolupráce v rámci Kruhu je přes kovářství posílení regionální kultury měst a obcí Evropy i výměna zkušeností, pořádání výstav, sympozií či mezinárodních setkání kovářů.<br /> Lipník nad Bečvou a hrad Helfštýn jsou členy Kruhu od roku 2006. Jsou v něm dále zastoupena města z Rakouska, Itálie, Francie, Německa, Finska, Ukrajiny, Holandska, Polska. Lipník nad Bečvou společně s Helfštýnem jsou jediným zástupcem České republiky v tomto sdružení. Přinášejí sem třicetiletou tradici Hefaistonu (mezinárodní setkání uměleckých kovářů, pořádá se každoročně od r. 1982 na Helfštýně), výstavy Kov ve městě (v Lipníku n. B. od r. 2005), kovářské společenství České republiky, atraktivitu hradu Helfštýna.<br />
Každé z členských měst pořádá nějaká podobná setkání, kurzy, sympozia, výstavy. „Čeští kováři jsou v zahraničí velmi uznávaní,“ říká starosta Lipníka nad Bečvou Miloslav Přikryl a dodává: „Patří mezi evropskou špičku v uměleckém kovářství. Tradice kovářství v jednotlivých městech je různá, například v rakouském Ybbsitz mají zachovány tradiční hamry, italská Stia je zase, podobně jako Helfštýn, významným centrem umělecké kovařiny.“<br />
U příležitosti přijetí Lipníka n. B. a Helfštýna do Kruhu evropských kovářských měst byla v Lipníku n. B. v roce 2006 slavnostně odhalena kovaná plastika Otevřená brána (Janua Reserata) viz přiložené foto, kterou podle návrhu Ing. Arch. Ladislava Palka realizoval umělecký kovář Jiří Jurda.</p> <p>Letos v srpnu bude Lipník nad Bečvou hostit konferenci Kruhu evropských kovářských měst, na kterou plynule naváže už 30. ročník setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně.</p>
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR: Vánoční pohádky jsou dlouhá léta symbolem českých Vánoc. Generace diváků si je spojují s rodinnou pohodou, vůní cukroví a kouzlem svátečních dní. Statistiky z loňského roku sice potvrzují, že zájem o pohádky neochabuje, ale zároveň se čím dál hlasitěji ozývá kritika na adresu jejich klesající kvality. Může si česká pohádka udržet své pevné místo na vrcholu televizní zábavy, nebo čelíme postupnému úpadku tohoto kdysi zářivého žánru?
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.