ČR: „Jsem pes. Jmenuju se Egon. Jsem z Prahy. Jsem pašák. A krasavec. S úžasnym pohledem,“ tak po psovsku odštěkával na jaře ve videu na crowdfundingovém portálu Hithit herec Ondřej Pavelka úvodní věty z budoucí knížky, pro kterou její autorka Petra Baďurová hledala podporu. Literární projekt zaujal a veřejná sbírka rychle překročila stanovený cíl. Knížka nyní vychází pod názvem Egon: Děsná psina.
Jejím protagonistou i vypravěčem je jeden už hodně starý pes, německý ovčák, který ale „v Německu jaktěživo nebyl a ovce zná jen přes plot na chalupě“, kam jeho dvounohá smečka s oblibou prchá ze „zasmraděný metropole“. Egonův jazyk, perfektně odposlechnutý doma i od pejskařů na ulici, je nevyčerpatelným zdrojem zábavných dvojsmyslů i ironických postřehů, přesně cílených na každodenní radosti i strasti početné skupiny městských chovatelů psů. Jaké to asi je, být opečovávaným mazlíčkem v pražském bytě? Co by nám tak řekl na naši často přehnanou starostlivost, kdyby uměl mluvit? Považovali bychom ho stále za svého nejlepšího přítele?
Petra Baďurová, vystupující v knize v roli Egonovy přepečlivé paničky zvané panda, je odpůrkyní polidšťování psů a umí s notnou dávkou sebekritiky, nadsázky a humoru trefovat do vlastních řad. Psy i komunitu kolem nich zná opravdu dobře – je pejskařkou už půl století – a v příběhu vtipně zúročila své kynologické znalosti a zkušenosti, své úspěchy i nezdary ústící v poznání, že „pejskařina je čirý masochismus“.
Knížka vznikla na základě úspěšného fiktivního facebookového Egonova deníčku, který se před časem, během poslední roku života skutečného vlčáka Egona, rozrůstal den co den o jeho fotky, historky, vzpomínky a komentáře. Jedné noci však populární pejsek odešel „za duhový most“ a jeho smutnící panička slíbila tisícům jeho fanoušků, že o něm vydá knížku. Nyní ten slib plní. „Nechtěla jsem jen přesunout blog na papír. Chtěla jsem zaznamenat celých těch dvanáct let prožitých s Egonem, ale také zavzpomínat na jiné psy, moje předešlé i cizí, kteří prošli našimi životy a nikdy z nich nevymizí. A také vzdát hold všem lidem, kteří se ke zvířatům chovají hezky,“ říká autorka.
Kniha o obyčejném psu s neobyčejným pohledem vydalo Nakladatelství Titanic v grafické úpravě Martina Hůly ze studia Carton Clan, který provedl sazbu, jak také jinak, písmem Baskerville. Brožura formátu 15 × 20 cm má 304 stran a obsahuje množství černobílých fotografií. Stojí 297 Kč.
Kontakt na autorku: petraegon@gmail.com
Kontakt na nakladatelství: titanic.n@gmail.com
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce