BROUMOV: Vernéřovice, Bezděkov nad Metují | Přelom července a srpna bude na festivalu Za poklady Broumovska ve znamení 10. ročníku Letních hornových kurzů Broumov. Ve středu 31. července od 18 hodin vystoupí v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích účastníci kurzů. V sobotu 3. srpna od 18 hodin pak kurzy vyvrcholí v kostele sv. Prokopa v Bezděkově nad Metují koncertem lektorů – Lucy Benucciho, Ricarda Matosinhose, Zuzany Rzounkové, Jana Vobořila, Martina Sokola a klavíristky Jany Goliášové.
Luca Benucci, Ricardo Matosinhos, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, Jana Goliášová
Letní hornové kurzy se z původně doprovodného programu festivalu staly největší evropskou akcí podobného charakteru a plně se osamostatnily. Letos se koná již 10. ročník, který v broumovském klášteře přivítal přes sto hornistů z celého světa. Ti své nadání představí ve středu 31. července od 18 hodin v kostele sv. Michaela v obci Vernéřovice. Mezi skladbami zazní i premiéra Halali pro soubor lesních rohů rezidenční skladatelky festivalu Sylvie Bodorové, která je dedikována hudebnímu festivalu Za poklady Broumovska.
V sobotu 3. srpna zamíří festival do Bezděkova nad Metují, kde v kostele sv. Prokopa od 18 hodin vystoupí lektoři Letních hornových kurzů: Luca Benucci (Itálie), Ricardo Matosinhos (Portugalsko), Zuzana Rzounková a Martin Sokol (Slovensko), Jan Vobořil a Jana Goliášová (Česká republika). Vstupné na oba koncerty je dobrovolné.
Program koncertu:
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert č. 2
Emil Hlobil: Sonáta pro lesní roh
Sylvie Bodorová: Premiérová kompozice na objednávku festivalu
Ricardo Matosinhos: Three pieces
Giacomo Puccini / Francesco Cavaliere: Catando Puccini
Bernhard Krol: Laudatio
Ástor Piazzolla: Oblivion
J. S. Bach: Ave Maria
Ohlédnutí za Malým princem a koncertem Daniely Hřebíčkové / 26. a 27. 7. 2024
Drobné a naštěstí jen krátké poprchávání doprovázelo začátek recitálu Malý princ, který do broumovské klášterní zahrady přilákal v pátek 26. července více než čtyři stovky nadšených diváků všech generací. Počasí se nakonec umoudřilo, deštníky byly schovány a herci Jan Cina a Kateřina Bohatová mohli rozehrát známý pohádkový příběh francouzského spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho s původními písněmi hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka. Kouzelnou atmosféru podvečerního komorního představení v kulisách barokní památky dokreslil hudební doprovod smyčcového kvartetu Unique Quartet. Fotografie Sáry Valáškové najdete ZDE.
V sobotu 27. 7. se pak festival Za poklady Broumovska přesunul z klášterní zahrady do broumovského kostela sv. Petra a Pavla, kde v podání varhanice Daniely Hřebíčkové zazněla díla J. E. Eberlina, W. A. Mozarta, F. Schmidta nebo J. S. Bacha. Zastoupeni byli i čeští skladatelé Petr Eben se skladbou Touha smrti a letošní rezidenční skladatelka festivalu Za poklady Broumovska Sylvie Bodorová se skladbou Musica per organo. Fotografie Michala Sedláčka najdete ZDE.
19. ročník festivalu Za poklady Broumovska se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy, kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.
Festival se v roce 2024 koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, Státního fondu kultury ČR a města Broumov. Generálním partnerem je společnost RSJ. Významnými partnery jsou Alukov, Hobra-Školník, Kasper, Wikov, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Z-Trade a Svíčky.cz. Partnery festivalu jsou královéhradecká diecéze a místní farnosti, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Region Broumovsko, velvyslanectví Polska, společnost Petrof a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích. Mediálními partnery 19. ročníku festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Classic Praha, KlasikaPlus.cz, Opera+, časopis Harmonie, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY, scéna.cz, Katolický týdeník a Místní kultura.
Festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány unikátní skupiny broumovských kostelů, které rozeznívá podvečerními koncerty renomovaných umělců z České republiky i ze zahraničí. Genius loci broumovského regionu, benediktinská historie a architektura zasazená do nádherné krajiny, to vše ve spojení s klasickou hudbou vytváří jedinečnou atmosféru festivalu, který se prostřednictvím špičkové hudby dostává do srdcí hudbymilovných posluchačů. Festival udržuje dlouhodobé cíle v podobě podpory mladé nastupující generace umělců, upozorňování na kritický stav kostelů a popularizace klasické hudby ve všech jejích podobách široké veřejnosti. Vstupné na vybrané koncerty je dobrovolné a přispívá k péči na záchranu kostelů broumovské skupiny.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.