VYSOKÁ U PŘÍBRAMĚ: Nová kniha Ondřeje Šupky potěší každého milovníka hudby i místní patrioty. Pojednává o vztahu hudebního skladatele Antonína Dvořáka k Příbramsku, zejména k Vysoké u Příbramě, která byla po téměř 25 let jeho místem nejmilejším. Dvořákův hluboký vztah k regionu, který považoval za svůj druhý domov a který ho inspiroval při tvorbě desítek hudebních děl, je knižně zpracován vůbec poprvé. Nová publikace není jen ke čtení, s pomocí QR kódů vám i zahraje.
Do Vysoké u Příbramě zajížděl světoznámý hudební skladatel nejprve do tzv. Dvorku v areálu zámečku jeho švagra hraběte Václava Kounice, později si zde vybudoval vlastní letní domov, dnes známý jako vila Rusalka. Mezi lety 1877 a 1904 zde strávil téměř každoročně několik letních měsíců.
„Miloval zdejší malebnou krajinu s lesy, loukami a rybníky, kterou se denně procházel a která ho inspirovala k tvorbě. A silný a vřelý vztah měl i ke zdejším obyvatelům,“ popisuje v úvodním slovu knihy Vojtěch Poláček, ředitel Památníku Antonína Dvořáka. Jaké byly vztahy mezi rodinami Kouniců a Dvořákových? Jak vypadal běžný Dvořákův den na Vysoké a které skladby vznikly právě tady? To vše v knize najdete.
Autor knihy muzikolog Ondřej Šupka shromáždil nepřeberné množství dobových archivních pramenů, s jejichž pomocí podrobně zachycuje Dvořákovy zdejší pobyty, mapuje jeho kompoziční práci a přináší řadu zcela nových zjištění. Součástí publikace je rovněž bohatý obrazový materiál, zčásti zveřejněný vůbec poprvé, a rozsáhlá zvuková příloha (mluvené slovo v podání Lukáše Hlavici a Simony Postlerové a hudební ukázky ze skladeb Antonína Dvořáka) přístupná přes QR kódy.
Grafickou podobu knihy zpracoval Jaro Dufek. Kniha vychází i ve zkrácené variantě v anglickém jazyce. Publikace vznikla v rámci Roku české hudby 2024 za přispění Ministerstva kultury a Středočeského kraje.
Slavnostní představení knihy Ondřeje Šupky Druhý domov Antonína Dvořáka proběhne v neděli 1. prosince 2024 ve Vysoké u Příbramě: nejprve v 16:30 v Památníku Antonína Dvořáka. V kavárně ve Sládkovně, kde pobýval básník a skladatelův přítel Josef Václav Sládek, promluví ředitel Památníku Antonína Dvořáka Vojtěch Poláček. O hudební doprovod se postará akordeonistka Pavlína Hašlová. V 18:00 bude následovat slavnostní křest knihy v rámci adventního koncertu na návsi Obce Vysoká u Příbramě.
Cena knihy je 350 Kč. Zájemci si ji mohou objednat na emailu pamatnik@antonindvorak.cz nebo tel. 318 618 115.
TĚŠÍN: Na sklonku letošního roku vydalo Muzeum Těšínska výpravnou publikaci „Putování za krásou“ s podtitulem „Národopisná kolekce Jiřiny Králové“. Jak název knihy napovídá, bylo záměrem autorek, etnografek Evy Hovorkové a Lucie Kaminské, představit široké veřejnosti unikátní sbírku a celoživotní dílo Jiřiny Králové (1911–1998), rodačky z orlovských Lazů, jež systematicky dokumentovala vývoj a podobu lidového oděvu užívaného na Těšínsku, Opavsku a v přilehlých severomoravských oblastech.
ČR-ZAHRANIČÍ: Vousatý, šlachovitý muž se stále usměvavýma modrýma očima, kterého můžete potkat v každé roční době při koupání na pražském Džbánu, nebo někde na kole. Taky ale na kajaku, na kterém v posledním desetiletí postupně splouvá nejdelší evropské řeky od pramene až k ústí. Začal Labem, Dunajem a Odrou, pokračoval Rhônou, Rýnem, Vislou a Seinou a příští rok se chystá na některou z řek vysoko na severu. Pobýval totiž celkem 15 let ve Švédsku a v Dánsku a sever je jeho druhým domovem. Čtrnáctkrát běžel slavný lyžařský Vasův běh ve Švédsku a přešel na lyžích grónský pevninský ledovec. A spoluzaložil Arktický festival, kterého se letos konal už 6. ročník. Kdo by za tou tváří drsného sportovce a polárníka hádal i Zdeňka Lyčku – diplomata, dokonce velvyslance, a také překladatele z dánštiny? O tom všem bude tento rozhovor.
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce