JIČÍN: Krásná historická stavba na konci lipové aleje vedoucí z Jičína na severovýchod má své novodobé osudy. Ty podstatné se začaly psát v době, kdy se z německé strany objevil návrh na vybudování „Valdštejnlandu“, monstra, které by zcela zničilo ducha místa a komponovanou barokní krajinu. Proti návrhu se vzedmula vlna protestů obyvatel a jičínská radnice brzy pochopila, že tudy cesta nevede.
Tyto události měly inakonec pozitivní dopad – z odpůrců záměru vzniklo Občanské sdružení Lodžie, o stavbu se začalo více pečovat po stránce stavební a vznikly plány na její další využití. (Web o.s.: www.valdstejnska-lodzie.cz/index.htm).
Stavba s přilehlým parkem není bez problémů ani nyní. Týkají se jejího dalšího využití. Myšlenek a plánů je hodně, jsou dokonce zformulovány a sepsány, jen prostředky na realizaci se nehrnou. Ne, že by se město Jičín, kterému stavba patří, nestaralo. Za posledních sedm let bylo do rozličných úprav a údržby stavby a parku investováno celkem 34 milionů, z toho město poskytlo 19 milionů.
Radnice ustavila skupinu, která dostala úkol zpracovat koncepci Jičína jako města Valdštejnova a v těchto plánech má Lodžii připadnout významné místo. V první fázi by se měl opravit přilehlý Čestný dvůr jako zázemí pro návštěvníky a vybudovat víceúčelové prostory pro možné semináře a dílny. Dále výstavní síň, informační středisko, drobné občerstvení a zázemí pro kastelána, včetně bytu. V další etapě by přímo ve stavbě vlastní lodžie po jejich úpravách byla instalována astronomicko astrologická expozice, jako upomínka na vévodu, který k těmto vědám měl blízko.
Pokud vše proběhne podle plánů, projekt skončí v roce 2009 a radnice v této fázi počítá s nákladem 300 000 korun. V roce 2010 by se začalo s rekonstrukcí, jejíž cena se zatím odhaduje na 25 milionů korun. Hlavním zdrojem pro pokrytí této částky by měly být Norské fondy.
Nyní je ale důležité, že Lodžie žije. Konají se tu programy všeho druhu od koncertů, přes divadla až po výstavy. Letos posloužila dokonce jako letní kino. K tradičním akcím patří výroba a pálení čarodějnic, vánoční zpívání koled. Lodžie bývá jedním ze zastavení při rozličných akcích, kupříkladu při Putování za Rumcajsem si tu děti vyrobily celkem 800 větrníků.
Jičíňáci i přespolní rádi chodí do přilehlého parku Libosadu na procházky. Navštíví poustevníka v umělé jeskyni, vystoupí na terasu Lodžie a nechají se uchvátit duchem místa.
Dne 1. 11. 2008 se zde otevřela výstava Václava Kořínka, která je jedním z mnoha příkladů využití úžasného místa zvaného Valdštejnská Lodžie nedaleko Jičína. Výstava potrvá až do zpívání koled 19. 12. 2008.
proChor
ČR: Z redakce Místní kultury Vám naposledy přejeme hezké vánoční svátky a šťastné vkročení do Nového roku. Proč naposledy? Po více než třiceti letech se náš časopis dočká nového názvu PRO KULTURU a s ním také proměny webových stránek www.pro-kulturu.cz, které, jak věříme, budou přehlednější a lépe uzpůsobené pro prohlížení na chytrých telefonech.
Co se však nezmění, bude chuť i nadále vytvářet spolu s Vámi obsah časopisu. Uvítáme Vaše tipy, společně vkládané pozvánky, příspěvky a příběhy a také nové čtenáře, sledující i followery na sociálních sítích.
Pojďte s námi tvořit Pro kulturu – portál dobrých témat a zpráv!
Vaše redakce
ČR: Původně vystudovaná lékařka v oboru pediatrie v roce 1988 tajně složila v Plzni doživotní řeholní sliby a o půl roku později byla přijata do noviciátu mnišek dominikánek. Od roku 1991 až dosud je ve službách dominikánského řádu a církve. V letech 1998 – 2010 působila na biskupství v Hradci Králové jako asistentka biskupa královéhradeckého a poté jako asistentka arcibiskupa pražského, kardinála Dominika Duky OP v Praze. V této roli měla příležitost naplnit heslo sv. Dominika i kardinála Dominika Duky „In Spiritu Veritatis“ a přispět ke kultivovanosti veřejného a církevního života.
Jak ostatně uvádí ve svém životopise: „Jsem vděčná, že jsem mohla být při realizaci sousoší sv. Vojtěcha a Radima na Libici, na jednom z nejstarších archeologicky probádaných míst naší země, nebo sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly umístěného v katedrále sv. Víta. Podobně zahájení Via Sancta Mariana, rozjímavého putování z Prahy od Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí do Staré Boleslavi k Palladiu země české na sv. Silvestra 2019, chápu jako dar Ducha svatého. Těší mě také spolupráce s Hnutím na vlastních nohou – Stonožka, kde jsem mohla uplatnit svou původní pediatrickou profesi a starost o ty nejmenší.“
ČR: Divadelní streamovací platforma Dramox spouští tolik očekávanou aplikaci pro Google TV (dříve Android). Po chytrých televizích LG a Samsung tak diváci naladí všechny divadelní záznamy Dramoxu i na televizích Sony, Philips, Hisense, TLC a mnoha dalších. Drtivá většina diváků tedy bude moci během svátků sledovat divadlo online pohodlně z velké televizní obrazovky.
ČR-ZAHRANIČÍ: Předáním Archy I. Ukrajině je završen první milník projektu Archa. Vznikl před více než rokem ve spolupráci Ministerstva kultury ČR, Českého výboru ICOM a Národní knihovny ČR za podpory soukromých dárců. Jeho cílem je pomoc Ukrajině při záchraně jejího kulturního dědictví. Speciální mobilní kontejner bude sloužit ke konzervaci vzácných rukopisů, knih a archivních dokumentů, které byly během konfliktu poškozeny nebo jsou ohroženy vlivem externích podmínek.
Finančními partnery projektu Archa I. jsou MND a.s., Nadace Karel Komárek Family Foundation a Libor Winkler a jeho přátelé.