ČR: Platforma pro divadelní představení Dramox oslavila již své čtvrté narozeniny! Divadlo online, které za měsíční předplatné nabízí stovky divadelních záznamů na jednom místě, už má 450 inscenací z 250 předních českých a zahraničních divadel, kterým poslal 30 milionů korun. Letos míří i do knihoven, kde si diváci přehrají představení na místě nebo si na ně mohou zajít v rámci veřejných promítání. Aktuálně si můžete vybrat vouchery na čtyři různá období (měsíční, čtvrtletní, půlroční a roční). Dáte přednost činohře, pohádce, loutkám, baletu, opeře či cirkusu? Připraveny jsou krásné fyzické vouchery i elektronický voucher jako dárek na poslední chvíli.
Dramox se po čtyřech letech fungování stal zavedeným místem pro dobře strávený čas a zároveň podporu divadelní kultury. Jen letos v nabídce Dramoxu přibylo neuvěřitelných 100 nových představení - včetně hitů jako muzikál Jana Svěráka s Tomášem Klusem Branický zázrak nebo neklasická klasika Lakomec s Vladimírem Polákem a komedie Ráno po tom z Divadla Mír. ,,Díky Divadlu Mír už máme kompletní nabídku ostravské divadelní scény od Arény po Bezruče. Branický zázrak zase považuji za jeden z nejlepších novodobých českých muzikálu, ve kterém se tak trochu pozná každý, říká ředitel Dramoxu Martin Zavadil.
Co musíte vidět
Na špičce sledovanosti se dlouhodobě drží legendární Dejvické divadlo, v první řadě s Příběhy obyčejného šílenství s Ivanem Trojanem, komedie o ženách třech generací Tři holky jako květ a vtipní Jedlíci čokolády Davida Drábka z Klicperova divadla. Diváci milují i starší záznamy pořízené ve spolupráci s Českou televizí jako Hráči s Josefem Abrhámem, Revizor s Jiřím Kodetem a Pavlem Landovským z Činoherního klubu nebo skvělý Oblomov z Dejvického divadla. Děti dlouhodobě nejvíc baví nesmrtelné příběhy Spejbla a Hurvínka, milovníky Shakespeara pak jeho inscenace v originále s titulky profesora Martina Hilského.
Divadlo do kin a knihoven
Dramox už loni vstoupil do kin jako distributor a od té doby uspořádal víc než 500 projekcí divadelních skvostů jako komedie Jedlíci čokolády z Klicperova divadla, muzikál Touha jménem Einodis z Ungeltu nebo Čapkovo drama Bílá nemoc z Mladé Boleslavi. Umožňuje tak divákům vychutnat si divadelní představení, na která by se většinou do divadla nedostali, na velkém plátně. Letos rozšiřuje projekce i do knihoven po celé republice. Pro kina i knihovny nachystal nabitý vánoční program - v nabídce jsou tradiční Vánoční večery z Ypsilonky, divadelní verze Rybovy mše Hej Mistře z Jihočeského divadla a pohádka A osel na nej funěl.
Dramox ve školách
Dramox také umožňuje zapojit kvalitní divadelní produkci do vzdělávacích programů a studentům najít cestu například k doporučené četbě. Kromě možnosti objednat jednotlivé vouchery s 50% slevou je pro školy nachystaný speciální balíček 30 měsíčních voucherů pro celou třídu za 2 990 korun. Učitelé tak rozdají studentům vouchery, aby mohli divadlo sledovat doma a potom ho společně rozebrali. Službu už vyzkoušelo 3000 studentů ze středních i základních škol.
30 milionů divadlům
Dramox větší část z předplatného posílá zpět divadlům a tvůrcům a podpořil je již částkou 30 milionů korun. Peníze z předplatného jsou rozděleny podle toho, co předplatitelé sledují. Za zbylé části předplatného Dramox představení natáčí, platí servery a veškerý provoz “Nejsledovanější představení jsou právě ty, které divadlům tvůrcům přináší nejvíc peněz na další představení. Ve finanční podpoře divadel budeme stále pokračovat.” říká ředitel Dramoxu Martin Zavadil.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.
PRAHA: V závěru loňského roku uspořádal Český rozhlas v Obecním domě v Praze velkolepý sborový koncert ke končícímu Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Jeho hlavními aktéry byly amatérské pěvecké sbory z celé republiky, které spolu s rozhlasovými symfoniky a čtyřmi sólisty připomněly nejvýznamnější sborové skladby nejen české hudby a zároveň i adventní čas. Tradice sborového zpěvu je v České republice mimořádně silná, přesto organizátory překvapilo, že zájem o akci byl tak obrovský. Celkem vystoupilo v Obecním domě na 1000 účinkujících. Tento jedinečný počin, na němž se organizačně podílel také NIPOS, vysílala v přímém přenosu Česká televize a přenášel Český rozhlas na stanicích D-dur a Vltava. I nyní si jej můžete připomenout třeba na iVysílání ČT. Program pro tento speciální večer sestavil dramaturg a šéfredaktor Českého rozhlasu D-dur Lukáš Hurník, jehož jsme požádali o rozhovor.
OSTRAVA: Spolek Fiducia zveřejnil další ze série dokumentů z cyklu Ostravské kulturní stopy. Tentokrát jsme se věnovali vítkovickému nádraží, které je podle historika umění Rostislava Šváchy jedním z nejcennějších příkladů bruselského stylu v české architektuře 60. let 20. století. Výpravní budova, která vznikla na tzv. Polanecké spojce v letech 1963–1967 podle návrhu architekta Josefa Dandy, představovala ve své době jedno z nejmodernějších nádraží v Československu. O památkovou ochranu nádraží se bojovalo řadu let a přestože se chystá rekonstrukce v režii Správy železnic, není zatím zcela jasné, jak bude jeho příběh pokračovat.
Podívejte se na náš nový dokument, kde se dozvíte více od historika umění Martina Strakoše z ostravského Národního památkového ústavu.
Dokument najdete ZDE.
ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.