středa
8. ledna 2025
svátek slaví Čestmír
Zdroj: http://www.olmuart.cz/AMO/NOVINKY/aktuality/aktualita-hapticka-expozice-AMO/



Dotýkat se, je žádoucí

Autor článku: 
luk

<p>OLOMOUC: Dotýkat se exponátů je nejen povoleno, nýbrž přímo žádoucí! Takovou výzvu vysílá k veřejnosti Arcidiecézní muzeum Olomouc. Svou stálou expozici doplnilo o speciální část určenou především nevidomým a slabozrakým návštěvníkům.</p> <p>přínos ale bude mít i pro vidomé, kteří si díky páskám na oči mohou vyzkoušet, jak své okolí vnímají lidé se zrakovým handicapem. V prvním patře muzea tak lze od úterý 22. října hmatem poznávat repliky vybraných uměleckých skvostů, mezi nimiž nechybějí odlitky reliéfů z románského Zdíkova paláce nebo gotické Šternberské madony.<br />
Podle historičky umění Martiny Potůčkové muzeum navazuje na úspěšnou loňskou výstavu Doteky Olomouckého hradu, která nejen nevidomé návštěvníky seznamovala s příběhem někdejšího sídla moravských Přemyslovců a přilehlého církevního okrsku. „Stálá hmatová expozice v prostoru bočního schodiště v prvním patře Arcidiecézního muzea vychází ze stejného záměru, tedy zprostředkovat umělecký a kulturní prožitek při poznávání historie Dómského návrší a některých významných artefaktů ze stálé expozice. Tentokrát k tomu využíváme šest hmatových exponátů,“ řekla Potůčková.<br />
Návštěvníci se podle ní mohou dotýkat dokladů vysoké úrovně vrcholně románské olomoucké architektury éry biskupa Jindřicha Zdíka, a to například stavebního článku se zobrazením Tří králů a modelu románského sdruženého okna. „Vrcholně gotické umění pak reprezentuje Šternberská madona – mimořádně kvalitní příklad sochařství tohoto období, jehož originál je součástí stálé expozice Arcidiecézního muzea, a pozdně gotické okno z dómské křížové chodby,“ upozornila kurátorka s tím, že většina exponátů jsou sádrové odlitky. Dvě kopie ale muzeum nechalo vyhotovit z autentických materiálů. „Týká se to románské terakotové dlaždice s gryfem a pergamenové listiny se dvěma voskovými pečetěmi olomoucké kapituly,“ doplnila Potůčková.<br />
Přestože je expozice určena v první řadě slabozrakým a nevidomým, kteří mohou využít také tištěného průvodce v Braillovu písmu a černostiku, její návštěva může být podle kurátorky velkým zážitkem také pro vidomé návštěvníky. „Nabízíme k zapůjčení pásky na oči, díky kterým mohou zakusit svět nevidomých, tedy spolehnout se při vnímání uměleckého díla na hmat,“ dodala.</p> <p>Vystavené exponáty:<br />
1. Fragment se zobrazením Tří králů, Olomouc, 2. čtvrtina 12. století, patinovaná sádra (odlitek)<br />
2. Dlaždice s gryfem, Olomouc (?), 2. čtvrtina 12. století, terakota (odlitek)<br />
3. Následník Mistra Toruňské madony, Šternberská madona, 90. léta 14. století, sádra (odlitek)<br />
4. Listina se dvěma pečetěmi olomoucké kapituly sv. Václava, Olomouc, 1208, pergamen, vosk (faksimile)<br />
5. Románské sdružené okno Zdíkova biskupského paláce, před 1141, sádra (model)<br />
6. Pozdně gotické okno dómské křížové chodby, druhá třetina 14. století, sádra (model)</p> <p>ZDROJ

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Hudba, Lidová kultura
Co se děje
07.01.2025

ČR: Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obhájila svoji pozici posedmé v řadě, ve srovnání s rokem 2023 dokázala svůj výkon navýšit o více než půl procentního bodu. Lídrem trhu byla ve sledovanosti za celý den, nadprůměrný výsledek zaznamenala ČT také v hlavním vysílacím čase, kdy podíl na sledovanosti dosáhl na 30,75 %. Nejvyhledávanějším pořadem roku se stalo finále mistrovství světa v ledním hokeji, ze seriálové tvorby byl nejsledovanější Docent II, ze zábavních pořadů pak StarDance. Rekordní zájem od začátku svého vysílání slaví ČT :D a ČT sport.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
03.01.2025

PRAHA: Rozšíření otevírací doby, otevření dvou nových Kiosků a rozšiřování povědomí široké veřejnosti o digitálních službách, to jsou hlavní očekávané události a témata roku 2025 v Městské knihovně v Praze (MKP).

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
06.01.2025

ČR: V roce 2025 se můžete těšit na dvě nové poutní cesty z naší produkce. A to na Stezku sv. Ludmily a prodlouženou Vintířovu stezku.
Stezka sv. Ludmily propojí místo rodiště (Mělník), s místem smrti (Tetín) sv. Ludmily. Jedenáct stanovišť by, kromě poskytnutí životopisných a historicko-kulturních informací, chtělo také postupně vyzdvihnout určité inspirativní období Ludmilina života, tak, aby se i poutník sám mohl nad určitou svou životní etapou zamyslet.

Aktuální Vintířova stezka, zatím dlouhá 162 kilometrů, vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek. Začíná v Německu, vede přes místa, kde Vintíř působil a končí v Blatné.

Spolek Svatá Ludmila se tedy chystá prodloužit stezku z Blatné až k Břevnovskému klášteru, kde jsou dle legend uloženy Vintířovy ostatky.

Více na: www.svataludmila.cz

Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Středočeský kraj
Co se děje
03.01.2025