čtvrtek
12. září 2024
svátek slaví Marie



Dobrovolníci v Praze

Autor článku: 
luk

<p>PRAHA: Křesadlo – cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci – se uděluje v ČR od roku 2001. Nápad vznikl v rámci oslav Mezinárodního roku dobrovolníků, a od té doby se tak každoročně upozorňuje na ty, kteří pracují ve prospěch celku, aniž by čekali finanční odměnu. Děje se tak už v mnoha místech naší republiky a další se postupně přidávají.</p> <p>Výjimkou není ani Praha. Nominace těch, kteří si cenu převezmou za rok 2010, se uzavřely koncem ledna. Veřejné slavnostní předávání cen Křesadlo 2010, které v minulých leteh probíhalo pod patronací primátora, proběhne ještě v prvním čtvrtletí letošního roku, za účasti nominovaných i oceněných dobrovolníků, zástupců neziskových organizací, hl. m. Prahy a městských částí, médií a dalších hostů.</p> <p>Na pražský magistrát jsme se obrátili se stejnými dotazy, jako na všechny ostatní kraje, s cílem zjistit postoj hlavního města k dobrovolnickým aktivitám a jejich nositelům:</p> <p>Jaké zkušenosti má hlavní město s dobrovolníky v kultuře?</p> <p>Občanská sdružení a nadace podporované grantovým systémem hl. m. Prahy pracují s dobrovolníky stále ve větší míře. Lze uvést např. tyto subjekty: Nadace Leontýnka, Občanská sdružení MÁME OTEVŘENO?, o.s., Život 90, HESTIA, o.s. Víme i o dalších jako např. Sdružení Okamžik – kde je Dobrovolnické centrum pomoci zrakově postiženým.</p> <p>Podporuje cíleně Praha dobrovolnické služby (nebo se chystá)?</p> <p>Systém podpory tohoto relativně nového fenoménu je v oblasti kultury teprve na počátku, neboť tradice v českém prostředí vychází z poněkud odlišného modelu, kterým je amatérské hnutí. Tradičně se u nás rozdělují kulturní aktivity na profesionální a neprofesionální (amatérské), což je zcela odlišný model, než je nově zaváděný dobrovolnický systém. Ten má v evropském kontextu větší zakotvení a je i výrazněji propagován. Podpora je rozvíjena na bázi právnických osob podporovaných hl. m. Prahou.</p> <p>Jak bude Praha reflektovat Evropský rok dobrovolnictví?</p> <p>Přebíráním zkušeností z jiných resortů (zdravotnictví, podnikatelské sféry, sociálních služeb apod.). Kulturní aktivity ve své flexibilitě přirozeně zapadnou do tohoto způsobu práce ve společenském kontextu a subjekty se přihlásí se svou prací, dostanou-li k ní potřebný prostor. Již dnes lze na internetu nalézt řadu příkladů.</p> <p>Za odpovědi děkujeme Janě Kučerové,<br /> vedoucí sekretariátu primátora.</p>

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Kdysi tam mívali textilní velkoobchod rodiče spisovatele Franze Kafky, nyní tam sídlí nová galerie současného umění a obchod s designem C12. Výstavní galerie ve zrestaurovaném prostoru barokního Paláce Hrzánů z Harasova vznikla pod křídly majitele Central Gallery na Staroměstském náměstí, kde vystavují jména jako Salvador Dalí, Alfons Mucha a Andy Warhol. První výstava v Galerii C12 představuje tvorbu současné umělkyně Adély Kostkanové.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění
Co se děje
06.09.2024

PODĚBRADY-ČR: FEMAD neboli Festival mladého amatérského divadla v Poděbradech dává druhou šanci souborům, které se neprobojovaly do hlavních programů vrcholných domácích  přehlídek, ale přesto mají své kvality a stojí za to je vidět. Letos je součástí tohoto zářijového svátku ochotnického divadla řada představení, několik seminářů, ale třeba i Bienále ochotnického plakátu spolu s výstavou. Ředitel festivalu Ladislav Langr připomíná v podcastu Místní kultury více než padesátiletou historii FEMADu, tradici  "salonu odmítnutých" i jeho specifika: "Například tady nemáme porotu. Každý soubor vyšle svého delegáta, který musí být na všech představeních. Na závěr potom delegáti před diváky hlasují, co bylo nejlepší. Takže tady už nemůžeme říkat 'Ta porota nám to nandala', tady si to nandají sami ochotníci." Součástí festivalu je i seminář s lektorem, kde se tříbí a formulují názory na představení. "Snažíme se, aby odtud nikdo neodcházel s pocitem, že byl uražen, že byl zmařen jeho záměr, že byl nepochopen," doplňuje Ladislav Langr. V podcastu zmíníme i jeho velkou práci o regionálních osobnostech a četné kulturní a sportovní akce, které neúnavně organizuje. A v čem se komunální politika, ve které už mnoho let působí, podobá divadlu? Poslechněte si náš nový podcast.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Ostatní
Články a komentáře
04.09.2024

PRAHA: Rekola, česká bikesharingová společnost, představuje nový projekt propojující městskou cyklistiku a umění. Na sto deseti vybraných kolech v Praze se objevují polepy a odkazy na sociální sítě mladých českých talentů. Každé z těchto kol nese jedinečné umělecké dílo nebo odkaz na hudbu, poezii či grafiku. Mezi zapojené umělce a umělkyně patří hudebníci Lil Fault, The Interlude a Pastavbacku, Ay$kr, Devotch666 a Karolina Beranová, básníci Antonín Zhořec, Anna Smetanová, Josef Kináč a Nikola Týčová a vizuální umělci Max Butrón, Matyáš Melíšek a Amélie Počarovská. Ulovit si kolo a zažít inspirativní jízdu s jedním z umělců mohou lidé do konce roku.

Hl. m. Praha
Cestovní ruch, Knihy, literatura, média, Hudba, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
30.08.2024

PRAHA: Kulturní produkční platforma ProFitArt se kromě produkce divadelních inscenací zabývá také kreativním vzděláváním. Aktivity mají významný sociální dopad, zaměřují se na psychomotorický vývoj dětí, podporu mentálního zdraví a emoční inteligenci. Součástí tohoto proudu jsou například workshopy pro děti a pro pedagogy Učení cirkusem pod vedením lektorů Cécile Da Costa a Roberta Janče a také nejnovější projekt s názvem Tanec a duševní zdraví (nejen) ve školách, který ProFitArt realizuje ve spolupráci s britským souborem Company Chameleon a Švandovým divadle na Smíchově.

Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
27.08.2024