CHRUDIM: Loutková představení pro dětské i dospělé diváky, semináře, dílny pro veřejnost, příměstský loutkářský tábor, koncerty i mezinárodní kolokvium nabízí letošní festival Loutkářská Chrudim. Jeho 72. ročník začíná v pátek 30. června a končí ve čtvrtek 6. července. Kromě sedmnácti inscenací hlavního programu, které hodnotí lektorský sbor, mohou návštěvníci zhlédnout další inscenace v bohatém Open programu a udělat si obrázek o současné podobě loutkového divadla a širokých možnostech tohoto divadelního druhu, který byl v prosinci roku 2016 zapsán na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Letošní novinkou je nedělní Pouliční loutkářský festival.
Chrudimskému festivalu loutkového divadla předcházelo deset postupových přehlídek. Z nich vybraly odborné poroty a programová rada do hlavního programu sedmnáct nejzajímavějších amatérských inscenací letošní sezony. Inspirativní část festivalu tvoří další čtyři desítky inscenací českých nezávislých a statutárních profesionálních divadel jako například Divadlo Lampion Kladno, legendární Buchty a loutky, Divadlo DRAK z Hradce Králové, Naivní divadlo z Liberce, brněnské divadlo Líšeň, divadlo D21 z Prahy, soubory studentů KALD DAMU Praha a dalších. Ze zahraniční uvidí diváci španělské, francouzské a slovenské loutkáře.
„Každoroční důležitou částí festivalu je vzdělávání. Letošní ročník nabízí pod vedením zkušených profesionálů osmnáct odborných šestidenních seminářů pro více než 260 frekventantů. Z toho jeden zahraniční seminář pod vedením španělských loutkářů,“ říká odborný pracovník pro loutkářství Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) a programový ředitel festivalu Michal Drtina a dodává: „Letošní ročník přivítá i desítku zahraničních účastníků mezinárodního kolokvia (HE)ART BEATS! FOR PUPPETRY / Srdce bije pro loutkářství z Německa, Francie, Španělska, Holandska, Maďarska, Slovinska a Slovenska“.
Pestrou nabídku několika desítek inscenací festivalu rozšiřuje bohatý doprovodný program, který tvoří loutkářské a výtvarné dílny pro veřejnost, divadelní bojovka, plenérová představení nebo koncerty. „Letošní novinkou je Pouliční loutkářský festival plný divadla a hudby místních i přespolních umělců. Uskuteční se v neděli 2. července v ulicích centra Chrudimi. Začíná v 15 hodin a končí v pozdních nočních hodinách,“ říká Drtina a dodává: „V programu festivalu si své najdou děti i nároční dospělí diváci, všem bych doporučil navštívit nejen inscenace hlavního programu, ale i divadelní maringotku španělských loutkářů a jejich inscenaci SIE7E, divadelní karavan českých performerek a jejich inscenaci Expedice k domovu, inscenaci divadla D21 Emil čili O Háchovi, zpracování Erbena pro teenagery Kytice vol.2, kterou realizoval Johan & Petr Vydarený, inscenaci Zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí: Kašpárek a Zbojník v koprodukci Divadla Drak, Hradec Králové a Bábkového divadlo Bratislava či představení O Zlatovlásce loutkáře Víti Marčíka.“
Aktuální program najdete na internetových stránkách festivalu www.loutkarskachrudim.cz.
Celostátní přehlídka amatérského loutkářství se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Martina Baxy a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D. Přehlídku pořádají z pověření Ministerstva kultury České republiky NIPOS-ARTAMA a město Chrudim ve spolupráci se Spolkem pro vydávání časopisu Loutkář. Finančně se vedle Ministerstva kultury České republiky podílí město Chrudim, Pardubický kraj, Státní fond kultury České republiky a sami účastníci festivalu. Místním spolupořadatelem je Chrudimská beseda, kulturní zařízení města.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.
ČR: Tříkrálová sbírka, největší dobročinná sbírková akce v České republice, oslaví letos v lednu 25. výročí. K této mimořádné příležitosti připravila Charita Česká republika, která sbírku každoročně organizuje, speciální hudební dárek pro všechny, kdo se na sbírce podílejí – od organizátorů a koledníků přes dárce až po ty, kterým výtěžek sbírky pomáhá. Novou kolednickou hymnu Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák. K hymně zároveň vznikl výpravný videoklip v režii vyhledávaného Markuse Kruga. Podívejte se zde.