Program Integrovaného operačního programu Ministerstva kultury ČR s mottem „Vracíme památky do života“ je zaměřen na obnovu a následné využití prvořadých památkových objektů. V rámci první výzvy, která byla vyhlášena 5. 12. 2008 a ukončena 29. 10. 2009, se do programu přihlásilo celkem 34 žádostí v celkovém objemu požadované dotace 12 343 176 954 Kč.
Pro projekty IOP MK ČR má přitom ministerstvo alokováno 5,9 mld. Kč. Deset žádostí předkladatelé stáhli nebo byly vyřazeny či zamítnuty pro vážné nedostatky. Ze zbývajících dvaceti čtyř projektů již dva úspěšně prošly náročným hodnocením. Ministr kultury Václav Riedlbauch podepsal rozhodnutí, kterým přiznal dotaci ve výši 892 685 751 Kč projektům Centrum stavitelského dědictví v Plasích (392 685 751 Kč) a Zpřístupnění a nové využití NKP Vítkovice (500 000 000 Kč).
Další tři projekty jsou ve finální fázi, kdy je posuzuje Ministerstvo financí. Ostatní žádosti jsou hodnoceny podle metodiky stanovené řídícím orgánem IOP, kterým je Ministerstvo pro místní rozvoj.
Integrovaný operační program v oblasti intervence 5.1 „Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví“ představuje mimořádnou šanci pro naše nejcennější národní kulturní památky a ty, které už jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO, nebo jsou na tzv. indikativním seznamu pro tento zápis.
Dotace z Integrovaného operačního programu v oblasti intervence 5.1 je pro příjemce 100% a tvoří ji 15 % z národních zdrojů, z 85 % ze zdrojů evropských. Po úspěšném ukončení podporovaných projektů vzniknou v České republice jedinečné areály, které se stanou vzorem pro další vlastníky obdobných památkových objektů a poskytnou zajímavé kulturní a vzdělávací služby.
ČR: Aktuálním technologickým fenoménem dneška je bezesporu umělá inteligence (AI) a její integrace do každodenního života. Neustále se objevují nové a nové nástroje, služby a aplikace postavené na této technologii, které slibují zásadní změny v našich každodenních činnostech a pracovních procesech. Nicméně, otázkou zůstává, zda je AI skutečně revolučním posunem, nebo jen další technologickou bublinou, která nakonec praskne, podobně jako tomu bylo s Webem 2.0 před více než dvaceti lety. V tomto kontextu se objevuje otázka: může umělá inteligence skutečně transformovat fungování knihoven? A pokud ano, v jakých konkrétních oblastech? V tomto článku se pokusím odpovědět na tyto otázky a prozkoumat potenciál AI v modernizaci knihovních služeb.
ZLÍN: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (MJVM) digitalizovalo v loňském roce 71 ročníků podnikových novin významného regionálního závodu Continental Barum s.r.o. Podnikové noviny začal tehdejší závod Rudý říjen vydávat v roce 1953 a jsou nepřetržitě vydávány dodnes. Název novin je vždy přizpůsoben změnám názvu organizace.