NETOLICE: Na vrchu sv. Jána, který je součástí netolické městské památkové zóny, vzniká od roku 2004 archeopark přibližující období vzniku českého státu v 10. až 13. století. Na území Jihočeského kraje jde vlastně o první rekonstruovanou archeologickou památku.
Pohled do historie
Bývalý starý hrad Netolice patřil spolu se starou Práchní a Chýnovem ke správním střediskům jižních Čech. Byl postaven na důležité obchodní stezce vedoucí z rakouského Lince do Prahy a zmínku o něm najdeme už v Kosmově kronice z roku 981. Hrad stával na skalním ostrohu obtékaném řekou Rapačov a s podhradím byl ve své době významným knížecím a královským správním, vojenským a obchodním centrem této oblasti. Další písemnou zmínku obsahuje listina Přemysla Otakara II. z poloviny 13. století, v níž je zmiňován netolický kastelán Jaroslav. Krátce poté však hrad začal ztrácet svůj význam a jeho funkci centra převzaly České Budějovice a kamenný hrad Hluboká nad Vltavou.
Součástí bývalého správního hradu byl i farní kostelík sv. Jana s pohřebištěm. K jeho zrušení došlo za josefínských reforem v roce 1788. Do poloviny 20. století hradní areál již zcela zpustl, ale zato se stal oblíbeným výletním místem.
Archeopark vzniká postupně
Antropologické oddělení Národního muzea v Praze dokončilo v roce 2000 posuzování kosterních pozůstatků z pohřebiště v bývalém přemyslovském hradišti, jehož archeologický výzkum již několik let provádí společnost Archeos. Na základě tohoto zkoumání postupně vzniká v rámci projektu Historická krajina Netolicko archeopark a současně se v netolickém Muzeu JUDr. Otakara Kudrny připravuje expozice přibližující raný středověk a starý hrad.
Zajímavostí je, že všechny archeologické práce jsou prováděny historicky doloženými technikami a pomocí dobových nástrojů.
V letech 2004 až 2006 byla stavba financována z dotace Jihočeského kraje a programu Leader, projektová dokumentace a studie pak z fondu malých projektů Phare. Z programu INTERREG IIIA přeshraniční spolupráce Česká republika – Bavorsko šla v letech 2007 až 2008 na projekt částka 2 miliony, Jihočeský kraj poskytl 800 tisíc Kč. Za to byla dokončena první stavba, a to palisáda s věží. Proběhl letní archeologický tábor, konference o archeoparcích, vyšla česko-německá kniha, a dokonce byl o obou projektech Netolice a Gabréta (partnerský projekt keltského archeoparku v Ringelai v Bavorsku) natočen film.
V další etapě se bude žádat o finance z ROP (Regionální operační program) na rekonstrukci přístupové komunikace včetně oprav kamenných tarasů, což je podmínkou pro další pokračování výstavby archeoskanzenu. „Archeologický průzkumu bude pokračovat i v letošním roce. Díky tomu, že vloni archeologové objevili pravděpodobně základy původního kostela a náhrobky na místě, kde by v budoucnu mělo stát návštěvnické centrum, musíme se vrátit k již připravenému projektu a upravit jej“ vysvětluje situaci starosta Netolic Oldřich Petrášek a dodává: „Dále přiravujeme projekt do programu Leader na konzervaci části valu, jeho prezentaci atd. V dalších etapách by měla následovat výstavba ukázek obytných srubů a řemeslnických dílen (např. kovář, pekař, hrnčíř), návštěvnického centra, repliky kostela a kastelánského paláce. Předpokládaná doba dokončení je 5 až 6 let, ale je závislá na získávání potřebných finančních prostředků.“
Při předkládání projektů a realizaci město spolupracuje s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích, společností Archeos a bavorským partnerem z Ringelai.
Podrobnosti v Informačním centru a Muzeu JUDR. Otakara Kudrny,
tel. 388 324 251,
e- mail: info@netolice.cz, www.archeopark-netolice.cz.
ČR: Národní kulturní památka Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova nad Ohří bude nově majetkem státu. Na společné tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ministerstva kultury, Ministerstva financí, Finanční správy, Národního památkového ústavu a Konfederace politických vězňů. Jedná se o výsledek společného, zhruba půlročního jednání s cílem zachovat tuto významnou kulturní památku pro budoucí generace.
PRAHA: Celovečerní dokumentární film Architektura ČSSR 58–89 režiséra Jana Zajíčka a autora námětu, hudebníka a multimediálního umělce Vladimira 518 vstoupil oficiálně do kin 7. listopadu. Snímek přináší mimořádný pohled na českou a slovenskou architekturu z let 1958–1989, jež sice vznikala za komunistického režimu, ale dokázala zaujmout i odbornou veřejnost v západním světě. Tvůrci se ve filmu zaměřují nejen na výjimečné a nadčasové budovy postavené v období od světové výstavy EXPO 58 na území tehdejšího Československa, ale i na fascinující a mimořádnou tvůrčí energii, která jejich vznik provázela.
PRAHA: Vláda na svém včerejším zasedání projednala materiál rezortu ministerstva kultury a souhlasila s předáním daru ve formě mobilní jednotky pro záchranu a obnovu tištěného kulturního dědictví ve vlastnictví České republiky, kterou Národní knihovna ČR nechá zhotovit z prostředků vybraných od třetích osob, a to za účelem poskytnutí pomoci Ukrajině při záchraně světového písemného kulturního dědictví.